Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Turistik Yerler

Ilgaz Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler:

Ilgaz civarında görülmesi gereken 3 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Ilgaz Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu
Öğretmenevi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Çankırı
Ilgaz Dağı Milli Parkı
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Çankırı
Ilgaz Kayak Merkezi Ilgaz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme3/5 Çok İyi
(3 değerlendirme)
Çankırı

Ilgaz Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Çankırı ilinin bir ilçesi olan Ilgaz dünyadaki sayılı kayak merkezlerinden birine sahip olmasıyla ünlü bir yer. Muhteşem doğasının yanı sıra birçok medeniyete de ev sahipliği yapmış bir bölge de olan Ilgaz gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir belde. Hitit, Roma ve Bizans dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılan bu bölgede bütün bu dönemlere özgü eserleri görerek tarihi koklamanız işten bile değil. Sizler için kapsamlı bir Ilgaz'da gezilecek yerler rehberi hazırladık. Bu ilçemizin güzelliklerini keşfetmeye karar verirseniz sitemizdeki Ilgaz otelleri sayfasını da inceleyebilirsiniz.

Ilgaz’da Görülmeye Değer Yerler

İndağı Kaya Mezarı: Çankırı Ilgaz gezilecek yerler arasında yer alan en büyüleyici mekanlardan biri de İndağı Kaya Mezarı’dır. Ilgaz’a yaklaşık altı kilometre uzaklıktaki İnköy kazasında yer alan bu kaya mezarlarında yapılan kazılarda mağaralar, kiliseler, evler ve çok sayıda kap kacak çıkarılmıştır. Etkileyici bir atmosfere sahip olan İndağı Kaya Mezarı ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Derbent Şehitlik Anıtı: Ilgaz tarihi mekanlar arasında öne çıkan bir diğer yapı da Derbent Şehitlik Anıtı’dır. Kurtuluş savaşı sırasında şehit verdiğimiz askerlerimizin anısına inşa edilen bir anıt olan Derbent Şehitlik Anıtı, şehrin tarihimizdeki önemli rolünü hatırlatan yapılar arasında yer almaktadır.

Salman Höyük: Ilgaz turistik yerler arasında öne çıkan bir diğer yapı da Salman Höyük’tür. Geçmişi tunç çağına kadar dayanan bu höyük daha sonra aralarında Hititlerin, Bizans ve Roma imparatorluklarının da bulunduğu birçok farklı medeniyet tarafından kullanılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Çevresinde mağaraların ve kaya mezarlarının da görülebileceği tarihi höyüğün ilk Hıristiyanlar tarafından ibadet merkezi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen bu muazzam yapı tarih severlerin mutlaka görmesi gereken bir yer.

Ilgaz Kayak Merkezi: Ülkemizin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Ilgaz Kayak Merkezi son yıllarda yapılan düzenlemeler ve tanıtım çalışmalarıyla dünyanın da gözde kayak merkezlerinden biri haline gelmiştir. Ilgaz Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan bu yüksek rakımlı bölgenin elverişli pistlerini kış sporu tutkunlarının mutlaka denemesi gerektiğini düşünüyoruz. 

Ilgaz Dağı Milli Parkı: Ülkemizin en önemli kayak merkezlerinden birini bünyesinde barındıran Ilgaz Dağı Milli Parkı, sadece kış mevsiminde değil, muhteşem ormanları ve canlı çeşitliliğiyle her mevsim görülmeye değer yerlerden biridir. Milli park sınırları içinde yer alan Karasu Deresi’nde balık avlayabilir, park içinde karavanla konaklayabilir, muhteşem doğanın içinde uzanan yürüyüş rotalarını keşfedebilirsiniz. Çok çeşitli ağaç türlerinin görülebileceği milli park ayrıca geyik, yaban domuzu, tilki, ayı ve kurt gibi vahşi hayvanların da yaşam alanı niteliği taşımaktadır. Sadece ülkemizin değil dünyanın en önemli milli parkları arasında sayılabilecek bu doğa harikasını mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Ilgaz Dağı Milli Parkı içerisindeki kayak merkezlerinde kayak yaptıktan sonra bölgedeki diğer güzellikler de mutlaka keşfedilmeli.

Bozan Kaplıcası: Ilgaz’a bağlı Aşağıbozan Köyü’nde yer alan Bozan Kaplıcası şifalı sularıyla Ilgaz gezisinde uğranması gereken duraklardan bir diğeri. Bozan Kaplıcası’nda iki havuz yer almaktadır. Aralarında romatizmal hastalıklar ve kronik cilt rahatsızlıklarının da bulunduğu çok sayıda hastalığa iyi geldiği düşünülen Bozan Kaplıcası’nın sıcak suları özellikle kış aylarında bir başka keyifli.  

Osman Gölü Yaylası: Ilgaz yalnızca kış sporları severlerin ziyaret ettiği bir yer değil. Eğer yolunuz Ilgaz’a bahar ya da yaz mevsiminde düşerse muhteşem doğası ve her zaman serin güzel havasıyla Ilgaz doğal güzellikleri arasında öne çıkan Osman Gölü Yaylası’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yaylada doğa yürüyüşleri yapabilir, balık tutabilir, kamp yapabilir ve birbirinden güzel doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.