Ilgaz bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Ilgaz Gezilecek YerlerKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Ilgaz Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Ilgaz Dağı Milli Parkı

"Çok mükemmel"

"Ilgaz’ımızı cazibe merkezi yapınız"

10

Misafir yorumu

10 yorum

Ilgaz Kayak Merkezi

"Çok sıra var"

"Ilgaz Kayak Merkezi"

6.0

Misafir yorumu

2 yorum

Ilgaz Tarihi Mekanlar

İlçenin kurulduğu yöre, geçmişten günümüze birçok değişik kavmin uğrak yeri olmuş, istilalar ve savaşlar görmüş, göç yolları üzerinde bir durak konumundadır. Kuzeyde yükselen ortalama 2000 m. yüksekliğindeki Ilgaz Dağları ile güneydeki Köroğlu Dağları arasında doğal bir yol işlevi gören Devrez Vadisi, doğuyla batı arasında bağlantı kurmak için tercih edilen bir yol konumundadır.

Fatih Sultan Mehmet'in Sinop'u almak, 4. Murat'ın Bağdat Seferi sırasında doğuya ulaşmak için bu vadiyi kullandıklarını, hatta Evliya Çelebi'nin de o ünlü seyahatinde bu yolu tercih ettiği tarihi kaynaklarda yer almaktadır. Bugün de İstanbul - Karadeniz ve İstanbul - Doğu Anadolu bağlantısı bu vadiden sağlanmaktadır.

Ilgaz yöresinde ilk yerleşmenin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. İlçede bulunan höyükler, kaya mezarları, kale harabeleri, çeşitli mezarlar ve çanak çömlek parçaları, süs eşyası kalıntıları bize bazı ipuçları sunmaktadır. Geçmiş yıllarda Cendere Köyü yakınlarındaki Salman höyükte yapılan ufak çaplı bir kazıda ortaya çıkarılan çanak çömlek parçalarının orta ve son tunç çağına ait olduğu anlaşılmıştır.

Devrez Vadisiyle daha gerideki tepelik, hafif dalgalı alan arasında halen iç adet höyük bulunmaktadır. İlçenin de içinde bulunduğu doğuda Kızılırmak, batıda Filyos çayıyla sınırlanan alan, milattan önceki dönemlerde Paphlagonia adıuyla anılmaktadır.

Bölgenin genel tarihi incelendiğinde, Paphlagonialıların tarihte çok önemli bir rol oynamadıkları, ancak Homeros'ta adı geçen en eski kavimlerden biri olduğu görülür.

1922'de Çankırı'nın il olması ile aynı tarihte Ilgaz da ilçe olmuştur. Ilgaz'ın antik adı Olgassys. Paflagonca veya daha eski bir adın Yunan diline uydurulmuş biçimidir. M. S. 1. yüzyılda yazan Strabon'a göre dağın her tarafı Paflogonyalılara ait tapınaklarla doluymuş.

12 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
12
Çok sıra var
2

-

Ankara'dan geldik. Bilet almak için müthiş sıra var. Kayakçılar ile gezmeye gelen herkes aynı yerden bilet alıyor. Sıra gelmiyor. Tavsiye etmiyorum.

12
Çok mükemmel
10

-

Benim buraya ilk gelişim. Çok mükemmel, oksijeni bol bir bölge. Milli parkın içinde bulunan otelde kalıyoruz, çok memnunuz. Tekrar gelmeyi düşünüyoruz.

12
Ilgaz’ımızı cazibe merkezi yapınız
10

-

Müşterimiz yok diye dert yanıyorsunuz. Fakat şikayetleri dikkate almıyorsunuz. Lütfen Ilgaz'ımızı cazibe merkezi yapınız.

12
Tarihi yerler
10

-

Güzel memleketimin tarihi yerleri.

12
Milleti geri çevirmek
10

-

Bu gün bir gezip görmek için gittim. Zirvedeki girişten girmek için oto ile 15 TL ücret istiyorlar. Bu ücret nereye gidiyor? Zaten teleferiğe binerek günübirlik restoran harcamalarımızla bir katkımız olacak. Bu ne? Yaya girsek kişi başı 5 TL. Saçma, milleti geri çevirmek bu. Çankırı tarafında, Ilgaz kadın çayırı Devamını Göster

12
Ilgaz Dağı Milli Parkı
10

-

18 Mayıs'ta oradayım.

12
Ilgaz Dağı Milli Parkı
10

-

Yakında ben de geleceğim, çok güzel.

12
Ilgaz Dağı Milli Parkı
10

-

Bir şey değil. Rica ederim.

12
Ilgaz Dağı Milli Parkı
10

-

Ödev içindi de.

12
Ilgaz Dağı Milli Parkı
10

-

Çok güzel.

12
Ilgaz Dağı Milli Parkı
10

-

Çok teşekkürler bilgileriniz için. :)))

12
Ilgaz Kayak Merkezi
10

-

Çankırı ili Ilgaz ilçesinde kayak merkezi dışında birçok doğal güzellik bulunmaktadır. Kırkpınar Yaylası, Kadın Çayırı bunlardan bazılarıdır. Gidip görebileceğiniz doğallığı bozulmamış nadir güzelliklerdendir.