Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Gülnar Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler:

Gülnar civarında görülmesi gereken 2 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Gülnar Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu
Öğretmenevi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Meydancık Kalesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin

Gülnar Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Genellikle farklı kültürleri tanımak isteyen ve günlük hayatın temposundan yorulan kimselerin, tercih ettiği duraklar arasında Gülnar yer alıyor. Gülnar gezilecek yerler, farklı kültürleri ve yöresel yemekleri sayesinde ülkemizin sık sık ziyaret edilen noktalarından biri oluyor. Sahip olduğu köklü tarihi bakımından değerli olan ve doğal güzellikleri ile öne çıkan mekanları, Gülnar bölgesinin daha da çekici bir hale gelmesinde rol oynuyor.

Geçmişten günümüze birçok miras bırakması açısından Gülnar oldukça önemli bir yere sahip olur. Sevdikleriniz ile birlikte kaliteli zaman geçirirken aynı zamanda farklı kültürleri tanımak, yerli insanların hayat hikayelerini dinleyerek yöresel tatları denemek için Gülnar’da gezilecek yerler hakkında daha detaylı bir araştırma yapabilir, en yakın zamanda bir gezi düzenleyebilirsiniz.

Gülnar Gezilecek Yerler

Birçok yer arasından hem kendinize hem de ziyaret edeceğiniz sevdiklerinize en uygun mekanları belirleyerek verimli bir gezi düzenlemeniz mümkün. Özellikle dini, mimari, kültür ve tarihi bakımından farklı mekanları görmeniz, o kültürlerin içerisinde yer alarak çok daha geniş bir açıdan bakmanız Gülnar tarihi ile ilgili tecrübe edinebilmenizi sağlıyor.

Eski zamanlardan itibaren insanlığın yaşam yerleri arasında yer alan Gülnar, sahip olduğu doğal kaynaklar ile ziyaretçilerini bekliyor. Ayrıca su kaynaklarına yakın olması gibi coğrafi özellikleri sayesinde yaşamaya elverişli bir konumda yer alıyor. Tarihinde ise; verimli topraklar ile nüfus kalabalığı gibi avantajları barındırmasıyla, birçok savaşın yaşanmasında da etkili olur. Bu gibi nedenler ile birden fazla millete ev sahipliği yapar. Böylece üzerinde yaşayan her kültürden bir parça da bünyesinde barındırır ve tarih meraklılarını kendine çeker.

Bölgeye yakınlığı sebebiyle Mersin otelleri arasından tercihte bulunarak Gülnar’ı ziyaret edebilirsiniz. Mersin otelleri, herşey dahil veya yarım pansiyon gibi farklı konseptlerde hizmet verebilir. Seyahat planınıza göre ulaşım bakımından en uygun tesisi tercih edebilirsiniz. Bölge içerisinde gezilecek yerler arasında, ilgi alanınıza ve zevklerinize göre şekillendirebileceğiniz birçok seçenek bulunur. Gülnar Şelalesi bu seçenekler arasında son dönemlerde oldukça popüler olan lokasyonlar arasında örnek olarak gösterilebilir. Doğal bir güzellik olması ve estetik görünümü sayesinde Gülnar Şelalesi, ziyaretçiler tarafından oldukça merak edilen yerler arasında yer alır. Hem huzurlu hem de ferah doğal ortamın içerisinde konforlu zaman geçirmek için şelale seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Gülnar Tarihi Yerleri

Doğal güzelliklerin yanı sıra, Gülnar’ın sahip olduğu kültürü ve tarihi daha yakından tanımanızda yardımcı olan tarihi yerleri de ziyaret edebilirsiniz. Bu yerler arasında ilk olarak Meydancık Kalesi önerilir. Mersin ve Gülnar’ın güncel bir şekilde ziyaretçi alan bu tarihi eseri, eski dönemlerden beri birçok medeniyete ev sahipliği yapar. M.Ö. 7. yüzyıl ve daha öncesine dayanan geçmişi sayesinde ziyaret ettiğiniz andan itibaren hala yaşayan tarihin izlerini görmeniz mümkün hale gelir.

Arkeologların bölgede yaptığı kazılar sonucunda gün yüzüne çıkarılan birçok eser, Silifke Müzesi’nde sergileniyor. Meydancık Kalesi üzerinde kurulan ve yaşayışlarını sürdüren milletler arasında:

  • Luwiler,
  • Persler,
  • Mısırlılar,
  • Geç Roma ve
  • Bizans yer alır.

Görüldüğü üzere hem Türk kökenli hem de yabancı kültürlere sahip bu kale, ziyaret edilmeye değer noktalar arasında yer alır.

Ziyaret Edilmesi Gereken Mekanlarıyla Gülnar

Gülnar, görülmeye değer olmakla birlikte oldukça ilgi çekici mekanları sınırları içinde barındırır. Gülnar evleri, ilginizi çekebilecek yerler arasında örnek olarak verilebilir. Hem mimarisi hem de iç yapısı ile eşsiz bir deneyim yaşamanıza yardımcı olur. Tarihi evlerden bazıları aynı zamanda müze haline gelerek birçok amaç ile kullanılır. Ayrıca kafe ya da otel olarak yeniden yapılandırılan evlere de rastlamak mümkün. Yolunuz Gülnar’a düştüğünde mutlaka Gülnar otellerine de bir şans vermenizi önerilir.

Gülnar tarihini ve kültürünü daha yakından tanımak, orada yaşayan yerli halk ile bağlarınızı güçlendirmek ve yöresel lezzetleri deneyimlemek için bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Gülnar Tozkovan Köyü, merkeze 8 km uzaklığa sahip yerleşimi ile birlikte aradığınız tüm özelliklere sahip bir köy oluyor.

Sevecen halkı ve tertemiz havası ile gündelik hayatınızın yoğunluğuna birkaç günlüğüne ya da saatliğine de olsa ara verebileceğiniz bir yer olarak görülüyor. Farklı lezzetleri deneyebilir ve bu sırada doğal yaşamın ferahlığı ile rahatlayabilirsiniz. Dilediğiniz gibi gezebilir ve halk ile iletişim kurabilir, farklı kültürlerin varlığı ile bakış açınızı genişletebilirsiniz.

İster dini mabetlere ya da camilere gidin ister tarihi evleri ziyaret edin, Gülnar farklı bir deneyim olarak sizleri olabilecek en konforlu şekilde ağırlamayı bekliyor.  En güzel ve verimli gezi için dikkat etmeniz gereken küçük noktalar bulunur:

  • Bilen bir kişi ile ya da yerel halk ile iletişim halinde olduğunuz takdirde çok daha fazla bilgi sahibi olabilir ve gezilecek en güzel yerler hakkında ayrıntılı fikirlere sahip olabilirsiniz.
  • Gezinizi önceden planlamanız size birden fazla alanda avantaj sağlar. Nereye, ne zaman gidileceğini bilmek hem zaman yönetiminde hem de günü dolu dolu geçirmede oldukça önemli olur.
  • Dinlenmeye ve kendinize de zaman ayırmalısınız. Uykunuzu almalı ve düzenli beslenmeniz sizi gezi sürecinde dinç tutar.
  • En önemlisi ise gezdiğiniz süre boyunca bu deneyimden zevk almanız. Yepyeni yerleri gezmenin heyecanını yaşabilir ve dolu dolu zaman geçirmeye çalışabilirsiniz.

Meşhur yemekleri ve tatlıları deneyerek ziyaret edeceğiniz birçok nokta için enerji toplamanız seyahatinizin verimli ve zevkli geçirmenizi sağlar. Gezdiğiniz her yerde küçük kaçamağınızın keyfini çıkarın.

Gülnar Alt Bölgeleri

Akkuyu OtelleriSipahili Otelleri
Daha fazla gör