Ereğli bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Ereğli Gezilecek YerlerKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Ereğli Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Halil Paşa Konağı

"halil pasa konagi"

"Halil Paşa Konağı"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Cehennemağzı Mağaraları

"Cehennemağzı Mağaraları"

"Cehennemağzı Mağaraları"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Ereğli Tarihi Mekanlar

M.Ö. 2500 yıllarına dayanan tarihinde bölgeye ilk yerleşenlerin Hititler olduğu bilinmektedir. M.Ö. 550 yıllarında Yunanlıların yerleştiği bölge Yunanlılar tarafından Heracleia Pontike olarak adlandırıldı. M.Ö. 320 yılında dönemin Heracleia Kralı Dionysos Pers Kralı III. Darius'un kardeşinin kızı Amastris ile evlenmiştir. M.Ö. 305 yılında Dionysos'un ölümü ile Amastris tahta geçmiştir. Daha donrasında Amastris kenti korumak için Trakya Kralı Lysimachos ile evlenir. M.Ö. 288 yılında annelerinin hareketlerini benimsemeyen Amastris'in oğulları Kearchos ve Oxathres Amastris'i öldürürler. Artık Heracleia'da acımasız bir yönetim görülmektedir. Amastris'in oğulları tarafından öldürüldüğünü duyan Lysimachos, Heracleia'ya gelirerek, Kearchos ve Oxathres'i idam ettirir. Ardından Trakya Kralı Lysimachos hazineye el koyar ve yönetimi halka bırakarak geri döner.

M.Ö.282 yılında Trakya Kralının ölmesiyle ayaklanan Heracleia halkı, kentte büyük bir yıkımın olmasına neden olur. Ayaklanma sonrasında Cumhuriyet yönetimine giren halk, Bithynia, Bergama ve Suriye'ye karşı kentlerini korumayı başarırlar.

Galatia'lara karşı Bithynia'yı destekleyen bölge halkı, birçok kez Galatia'ların saldırılarına maruz kalmıştır. Mısırlılar ile ilişkilerini sıkı tutan Heracleia'lılar kenti yeniden inşa etmeye başlamışlardır.

M.Ö. 72 yılında Roma ile Pontus Krallığının savaşında, Roma gelip gelerek Ereğli Roma topraklarına katılmıştır. Roma'nın ikiye bölünmesi ile Bizans payına düşen Ereğli, 1300'lü yıllarda Osman Bey döneminde Osmanlı topraklarına geçmiştir ve Heraclea olan kentin ismi Bender-i Ereğli olarak değiştirişmiştir.

4 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
4
halil pasa konagi
10

-

Ben de bir Zonguldaklı olarak çok beğendim.

4
Halil Paşa Konağı
10

-

Süper.

4
Cehennemağzı Mağaraları
10

-

Mağara, Ereğli ilçesinde bulunuyor.

4
Cehennemağzı Mağaraları
10

-

Bu mağara Zonguldak'ın hangi ilçesinde?