Edirne Merkez bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Edirne Merkez Gezilecek Yerler

Yunanistan ve Bulgaristan ile sınır komşumuz olan Edirne, Osmanlı'ya da başkentlik yapmıştır. Edirne Merkez gezilecek yerleri ile yıl boyunca yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Edirne Merkez Gezilecek Yerler

Toplam 14 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Ali Paşa Çarşısı

"Güzel bir yer "

"ali pasa carsisi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi

"edirne turk islam eserleri muzesi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Lozan Anıtı ve Müzesi

"Çok güzel"

"Lozan Anıtı ve Müzesi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği

"Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Muradiye Camii

"Muradiye Camii"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Edirne Sağlık Müzesi

"Mehmet Miyasoğlu tarafından..."

10

Misafir yorumu

1 yorum

Edirne Merkez Tarihi Mekanlar

Yunanistan ve Bulgaristan ile sınır komşumuz olan Edirne, Osmanlı'ya da başkentlik yapmıştır. Edirne Merkez gezilecek yerleri ile yıl boyunca yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.
Edirne Merkez, Marmara Bölgesi'nin Trakya kesiminde, Yunanistan ve Bulgaristan sınırında yer alan Edirne ilinin merkez ilçesidir. Edirne Merkez'e yıl içerisinde gerek iş gerek tatil gerekse de yurt dışından transit geçişle yerli ve yabancı pek çok kişi gelmektedir. Gelenlerin Edine Merkez'de gezip göreceği ve keşfedeceği birçok yer bulunmaktadır.

Lozan Anıtı ve Müzesi: Trakya Üniversitesi Rektörü Porf. Dr. Osman İnci'nin girişimleri ile inşa edilen anıt ve müzenin yapılış amacı Lozan'ın Edirne için önemine dikkat çekmektir. Trakya Üniversitesi Rektörlük binasının bahçesinde bulunan Lozan Anıtı ve Müzesi, 1998 yılında ziyarete açılmıştır. Lozan Anıtı ve Müzesi'ni ziyaret ettiğiniz an ilk önce görkemli anıtı inceleyip, fotoğraf çekmenizi öneririz.

Edirne Adalet Kasrı: Kanunların yazıldığı yer olarak kullanılan ve Mimar Sinan'ın eserlerinden biri olan Adalet Kasrı, Osmanlı'nın Edirne Sarayı'nın bir bölümü.

Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği: 1912-1913 Balkan Savaşı sırasında vatan topraklarını savunan 300 bin askerin anısına ve aynı zamanda 1913 senesinde Sarayiçi'nde aç ve susuz bırakılarak ölen 20 bin askerin anısına bu şehitlik hazırlanmıştır.

Rüstem Paşa Kervansarayı: Selimiye Camii'nin dışında bulunan tarihi değere sahip yapılardan biri Rüstem Paşa Kervansarayı. 1561 yapımı kervansaray, Mimar Sinan'a Kanuni Sultan Süleyman'ın damadı ve Mihrimah Sultan'ın eşi Rüstem Paşa tarafından inşa ettirilmiştir.

Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi: Selimiye Külliyesi'nin Dar-ül Hadis Medresesi'nde bulunan Türk İslam Eserleri Müzesi, tekke eşyaları, pehlivan eşyaları, levha ürünleri, Osmanlı dönemine ait çini seramikler, Edirne Sarayı'nda kullanılan mutfak eşyaları sergileniyor.

Muradiye Camii: II. Murat rüyasında Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi caminin şimdiki bulunduğu noktada görmesiyle hemen ferman çıkarır ve bu noktaya bir Mevlevihane yaptırır. Mimar Sinan'ın eseri olan bu Mevlevihane, zamanla cami olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Tarihi Ali Paşa Çarşısı: Mimar Sinan'ın eserlerinden olan biri olan bu tarihi çarşı Sadrazam Semih Ali Paşa adına yapılmıştır. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bağlı olan çarşının içerisinde 110 civarında dükkan olup dışındaki dükkanlarla birlikte sayısı 300'e kadar çıkmaktadır.

Edirne Sağlık Müzesi: Edirne'nin Selimiye Camii'den sonra şehre gelen yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen tarihi yapısıdır.

10 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
10
Güzel bir yer
10

-

Ali Paşa Çarşısı güzel bir yer ve cami gibi bir yere benziyor.

10
Çok güzel
10

-

Harika, çok güzel...

10
ali pasa carsisi
10

-

Edirne Selimiye Camii ile bu Ali Paşa Çarşısı birbirine yakın mesafedeler mi?

10
edirne turk islam eserleri muzesi
10

-

Evet çok güzel bir yer, herkesin farklı bir hikayesi var.

10
Mehmet Miyasoğlu tarafından...
10

-

TBMM Milli Saraylar çalışanıyım (müzede çalıştığım bilinsin istedim). Bu müzeyi daha önce internet üzerinden inceleme fırsatım oldu. Bugün de bizzat gözümle görmek için İstanbul'dan buraya geldim. Ulaştığımda saat 17:20 idi. Gişenin bulunduğu kapıda kapanış saati 17:30 yazdığı halde Trakya Üniversitesi tarafından (müzenin yönetimi oraya bağlı) görevlendirilmiş, öğretim üyesi kökenli uzun saçlı müdür beyimize saatin .. Devamını Göster

10
Aynil Sedefoğlu tarafından...
10

-

Memleketimdir Edirne. Gezdim çok güzel bir müze.

10
Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği
10

-

Şehitlerimizi orada hem anarken ve savaş hakkında bilgi edinirken, Roman vatandaşların o atmosferi klarnet ve darbuka ile süslemeleri çok hoş olmasa gerek, yeri ve zamanı olmadığını düşünüyorum.

10
Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği
10

-

Çok güzel.

10
Lozan Anıtı ve Müzesi
10

-

Harika... Ben çok beğendim.

10
Muradiye Camii
10

-

Süperr.