Dörtyol bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Dörtyol Gezilecek Yerler

Hatay Dörtyol'da görebileceğiniz pek çok tarihi kalıntı ve anıt bulunmaktadır.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Dörtyol Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Dörtyol Tarihi Mekanlar

Hatay Dörtyol'da görebileceğiniz pek çok tarihi kalıntı ve anıt bulunmaktadır.
Payas Kalesi: Sokullu Mehmet Paşa Külliyesinin güneyinde kalan bu kale Payas'ın en dikkate değer sanat yapılarından biridir. Haçlılar tarafından yapılmıştır fakat daha sonra Osmanlılar tarafından restore edilmiştir. Sekiz tane kulesi mevcut olan bu kalenin etrafı büyük su hendeği ile çevrilmiştir. Ünlü vatan şairimiz Namık Kemal de bir zamanlar bu kaledeki zindanlardan birinde hapis yatmıştır.

İlk Kurşun Anıtı: Kurtuluş Savaşı'nın anısını yaşatmak üzere "İlk Kurşun Anıtı" 9 Ocak 1994'de, "ilk Kurşun Müzesi" ise 9 Ocak 1997'de açılmıştır. Dörtyol'a gelmişken bu anıtı da görmenizde fayda var.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi: 16. Yüzyılda Sokullu Mehmet Paşa' nın emirleri üzerine Mimar Sinan tarafından yapılan kale Payas Bölgesindedir ve içinde kervansaray, hamam, medrese, cami ve bedesten gibi yapıları ihtiva eder. En önemli yapı gruplarından birisini teşkil eden kervansarayın oldukça genişçe bir avlusu vardır.

Cin Kulesi: Kulenin Haçlılar ya da Cenevizliler tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır ve Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ile deniz kıyısı arasındaki tepe üzerine inşa edilmiştir. Kare planlı, tamamen kesme taştan yapılan bu eser gözetleme kulesi amacı ile yapılmıştır.

Issos Harabeleri: Aslında Pers şehri olan Issos, tarihin en büyük savaşlarından birisi olan Issos savaşının geçtiği yerdir. Dörtyol ile Erzin arasındadır ve burada Makedonya kralı Büyük İskender Pers Hükümdarı III. Darius'u yenilgiye uğratmıştır. Günümüzde ise Antik Issos kentinde geçmişin izlerini taşıyan su kemerleri, su depoları ve şehir kalıntıları görülebilir.

Mancınık Kalesi: Dörtyol'un kuzeyinde kalan bu kale yaya olarak gezilebilmektedir. Konum itibariyle Amanos Dağları'nda ve ormanın içinde kalır.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın