Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Dikili Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler:

Dikili civarında görülmesi gereken 0 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Dikili Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde konumlanmış olan ve İzmir’de sahil şeridi boyunca yer alan Dikili; gerek kıyı şeridi gerekse iç kesimlerde eşsiz manzaralar sunmaya devam ediyor. Huzurlu, sakin ve sessiz atmosferi sayesinde Dikili bambaşka güzelliklere ev sahipliği ile biliniyor. İzmir şehir merkezine yaklaşık 120 km. uzaklıkta yer alan Dikili, bünyesinde barındırdığı çam ağaçları ile eşsiz bir görsel şölen sunuyor. Dikili merkez doğal güzellikleri bakımından meşhur olmasının yanı sıra aynı zamanda pek çok antik kent bakımından da ünlü olan bir yer.

Dikili’ye yaklaşık 10 km. uzaklıkta yer alan Çandarlı Köyü’nün Orta Çağ döneminden kalmış olan kalesi, Merdivenli Köyü’nde yer alan krater gölü ve köylerinde konumlanmış olan antik mağaraları, Madra Çayı boyunca uzanan çam ormanları, Dikili’ye bağlı olan köylerde yer alan kaplıcalar da son derece ilgi çekici unsurlar arasında yer alıyor.

Kısacası Dikili ilçesi, gerek tarihi yapıları, şifa merkezleri ve plajları ile olsun, gerekse koyları ve köyleri ile olsun sayısız seçeneği ile gezip görülecek yerleri bünyesinde barındırıyor. Dikili tatili yapacağınız esnada ise kesinlikle keşfetmeniz gereken yerlerden bazıları şu şekilde özetlenebilir;

  • Kalem Adası
  •  Nebiler şelalesi
  • Atarneus antik kenti
  • Atatürk Botanik Bahçesi yer alıyor.

Dikili Merkezde Gezilebilecek Turistik Yerler

Dikili merkez gezilecek yerler neresi? Diyorsanız sıkı durun çünkü hazırladığımız liste tam da sizlere göre. Dikili, sayısız seçeneği ile gezginlerin en sık ziyaret ettiği bir yer olmayı başarmış. Turistik yerleri ile dikkatleri üzerine toplayan Dikili rotası aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  •  Kalem Adası: Dikili gezilecek yerler listesinde ilk sırayı alan Kalem adası, Dikili ilçesine bağlı olup, Bademli Köyü’nün karşısına konumlanmış. Kalem Adası, keyifli bir tatil ve harika ortamı ile ziyaretçilerine unutulmaz bir anı yaşatıyor.

Günübirlik deniz tatil rotası çerçevesinde ziyaret edebileceğiniz Kalem Adası’nda, gün boyu güneş altında ve kristal berraklıklardaki sularda harika vakit geçirme şansınız bulunuyor. Adada aynı zamanda lüks bir de otel yer almakta. Otel aynı zamanda, Türkiye’de en iyi balayı otelleri listesi arasında gösteriliyor. Dikili Merkez Otelleri sayfasından kendinize uygun oteli bulabilirsiniz. Eğer butik bir otel düşünüyorsanız Dikili merkez butik otelleri size uygun olacaktır. 

Doğal ve tarihi güzelliklerin iç içe geçtiği Kalem Adası, Ege’nin Maldivleri olarak da biliniyor. Kalem Adası’nın kara ile herhangi bir bağlantısı olmaması sebebi ile kalabalık Dikili plajlarından uzakta, sakin bir ortam içerisinde, berrak sularda denize girmek için tercih edebilirsiniz. Buraya ulaşım ise Bademli Köyü’nden hareket etmekte olan tekneler ile sağlanıyor.

  • Nebiler Şelalesi: Dikili merkezde gezilecek yerler arasında değerlendirebileceğiniz Nebiler Şelalesi, Nebiler köyünde yer almakta olup, , ilçe merkezine yaklaşık 15 km’lik bir mesafede yer alıyor. Kendine özgü ve bozulmamış doğası ile dikkatleri üzerine çeken köyde, görülmeye değer bir şelale olan Nebile Şelalesi, çeşitli doğal güzellikler ve mağara da bulunuyor.

Nebiler Köyü’ne geldiğiniz zaman, ilk görmeniz gereken yerlerden birisi de Aşıklar Şelalesi. Muhteşem manzaralara ilave olarak, şelale etrafında yürüyüş ve tırmanma parkurları da yer almakta. Aşıklar Şelalesi’ne aynı zamanda girişler ücretli olup, ziyaret saati 08:00 ile 20:00 saatleri arasında.

  • Atarneus Antik Kenti: Dikili merkez tarihi mekanlar listesinde yer alan Atarneus Antik Kenti, Dikili gezilecek yerler arasında 3. Sırada yer alıyor. Atarneus antik kenti,  tarihi ve doğal güzellikleri ile sizleri karşılıyor. Kentin tarihi 4. Yy’a kadar uzanmakta olup, ilk kent devleti olma özelliği gösteriyor. Kente girişler ücretsiz olup, dilediğiniz vakitte giriş yapabiliyorsunuz.
  •  Atatürk Botanik Bahçesi: Dikili merkez turistik yerler kapsamında değerlendirebileceğiniz bir diğer yer ise Atatürk Botanik Bahçesi. Dikili Kızılçukur köyünde yer alan botanik bahçe, ilçe merkezine ortalama 5 km. mesafede yer alıyor. Atatürk Botanik Bahçesi, zengin bitki çeşitlilikleri ile ziyaretçilerine adeta büyük bir renk cümbüşü yaratmakta. İçerisinde toplamda, 3000’in üzerinde yer almış olan bitki ve çiçek türü botanik bahçenin güzelliğini ortaya çıkarırken, dünya botanik literatürü listesine de girmeyi de başarmış. Atatürk Botanik Bahçesi’ni ziyaret edenler için ise girişte herhangi bir ücret talep edilmiyor. Yine Dikili seyahat planı dahilinde değerlendirebileceğiniz Bademli Ilıcası sizleri tüm güzellikleri ile bekliyor.