Çeşmealtı Gezilecek Yerler

Çeşmealtı civarında görülmesi gereken 2 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Güvendik Tepesi
Parklar
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir
Urla Polisevi

Urla Polisevi

Ücretsiz
Polis Evi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir

2 mekandan 2 tanesi gösteriliyor

Çeşmealtı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Geçmişi bronz çağına dek uzanan İzmir, ülkemizin yılın her mevsiminde yoğun bir ilgiyle ziyaret edilen şehirleri arasında yer alıyor. Yaz döneminde sahip olduğu plajlar ve koylarla deniz tatili yapmak isteyen turistler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılanıyor.

Bunun yanı sıra şehir, sahip olduğu tarihi değerler ve turistik yerlerle de yılın kalan zamanlarında yerli ve yabancı gezginler tarafından ziyaret ediliyor. İzmir’in her bir ilçesi ve beldesi, tüm bu turist akışında önemli bir turizm potansiyeline sahip. Urla Çeşmealtı da bu bağlamda sık ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor.

İzmir Çeşmealtı gezilecek yerler bakımından değerli mekanlara sahip bir tatil beldesi olarak karşımıza çıkıyor. Urla’da bulunan bu beldenin içerisinde tarihi değeri ile öne çıkan Klazomenia Antik Kenti yer alıyor. Bununla birlikte Güvendik Tepesi ve de Karantina Adası da Urla Çeşmealtı gezilecek yerler içerisinde bulunarak sene içerisinde turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Çeşmealtı parklar ve yeşillik alanlar içerisinde de Güvendik Mesire Alanı hem yöre halkı hem de turistlerin uğramayı tercih ettikleri yerler arasında bulunuyor.

Karantina Adası: Çeşmealtında gezilecek yerler içerisinde bulunan Karantina Adası, hem tarihi bir değere sahip hem de doğası ile ziyaretçilerini etkisi altına alıyor. Bu ada, Osmanlı Devleti döneminde inşa edilmiş olan bina ve yapılara ev sahipliği yapıyor. Buradaki binaların mimarı ise Fransızlar.

Doğrudan karantina amacı ile inşa edilen bu yapıların tarihi ise 1860’lı yıllara dek uzanıyor. Döneminde bulaşıcı hastalıklarla mücadele amacı ile kullanılan bu adadan önce İzmir’de karantina uygulaması 1840’lı seneleri buluyor. Şimdilerde Urla Çeşmealtı gezilecek yerler listesinin değerli bir üyesi olan bu mekan 1865 ile 1869 seneleri içerisinde aktif olarak kullanılıyor.

Bu dönemde özellikle uluslararası ticaretin herhangi bir şekilde zarar görmemesi için adadan faydalanılıyor. Denizaşırı bölgelerden gelenler bu bölgede sağlık kontrolünden geçiyor. Dönemine göre ileri teknoloji kullanılarak inşa edilen Karantina Adası, günümüzde de bir müzeye çevrilmesi yönünde çalışmaların başladığı bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Güvendik Tepesi: Çeşmealtı turistik yerler listesi içerisinde bulunan mekanlardan bir tanesi de doğal alanları ile öne çıkan Güvendik Tepesi oluyor. Muhteşem bir İzmir Körfezi manzarasına sahip olan bu tepe, hem şehir halkı hem de turistlerin uğrak noktalarından bir tanesi olarak değerlendiriliyor.

Burayı Çeşmealtı gezilecek yerler rotanız içerisine eklediğinizde eğer fırsatınız olursa buradaki gün batımı manzarasını da gözlemlemenizi tavsiye ediyoruz. Bu manzarayı hafızanıza kazıdıktan sonra tepede bulunan piknik masalarında dinlenebilir, sevdiklerinizle hoş vakit geçirebilirsiniz.

Klazomenai Antik Kenti: Çeşmealtı tarihi mekanlar listesi içerisinde değerli bir yere sahip olan mekanların başında Klazomenai Antik Kenti yer alıyor. Bu antik kent, 12 İon Kenti arasında bulunuyor. Bu bölgede yapılan bilimsel kazılar, 1920’li yıllara dek uzanıyor.

İlerleyen süreçte buradaki çalışmalar hız kazanıyor ve kentin milattan önce 4000’li yıllardan itibaren bir yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilgisine ulaşılıyor. Bölgenin zeytin ağaçlarının yetişmesine elverişli bir iklime sahip olması milattan önce 6. yüzyıl içerisinde antik kentte yerleşimin yaygınlaşmasına ve de refahın yükselmesine yardımcı oluyor.

İlerleyen süreçte yaşanan fikir ayrılıkları kentin ikili iskan alanına bölünmesine sebep oluyor. Yerleşmeler milattan önce 350’li yıllarda ise bölgedeki yerleşim terk edilmeye başlanıyor. Kentin yerlileri yaşamlarını Karantina Adası bölgesine taşıyor, antik kentteki anakara ise tarım amaçlı kullanılmaya başlanıyor. Binlerce yıllık tarihi geçmişi ile.

İzmir Çeşmealtı gezilecek yerler listesinin bu değerli mekanını görmeden beldeden ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Çeşmealtı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çeşmealtı için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Çeşmealtı için gezilecek ücretsiz yerler : Güvendik Tepesi, Urla Polisevi, Çeşmealtı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çeşmealtı için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Çeşmealtı için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Güvendik Tepesi, Urla Polisevi, Çeşmealtı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çeşmealtı için gezilecek yerler nelerdir?
Çeşmealtı için gezilecek yerler : Güvendik Tepesi, Urla Polisevi, Çeşmealtı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.