Çeşmealtı Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar:

Çeşmealtı civarında görülmesi gereken 1 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Parklar
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
İzmir

Çeşmealtı Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Urla'nın sakin ve huzur dolu yazlık mekanı, Çeşmealtı.

Çeşmealtı, Ege'nin incisi Türkiye'nin üçüncü büyük ili İzmir'in Urla ilçesinde yer alan sakin ve huzurlu bir sayfiye bölgesidir. Henüz İzmirlilerden başka kişilerin çok fazla keşfedemediği bu yer sadece yaz aylarında gelen yazlıkçılarla ve sakinliğini bilen tatilcilerle dolmaktadır. Çeşmealtı'na geldiğinizde yapabileceğiniz en güzel şey masmavi denize girmek ve güneşin tadını doyasıya çıkararak dinlenmektir.

M.Ö. 4000 yıllarına dayanan tarihi ile tarihte en önemli liman kenti konumundaki bölge, Ege Denizi'nin en eski limanlarından biridir. Klazomenai Antik Kenti'ne yakınlığı ile antik çağda zeytinyağı üretimiyle önemli bir ticaret merkezi konumundadır.

1330 yılında Aydınoğulları beyliği ile Türk egemenliğine giren bölge, 14. yüzyıl sonlarında Osmanlı topraklarına dahil olmuştur. 1. Dünya Savaşında Yunanlıların işgaline uğrayan bölge 1922 yılında tekrar Türk egemenliği altına girmiştir.

Güvendik Tepesi: Güvendik Tepesi İzmir Körfezi'nin tüm güzelliği ve güneşin batışının en etkileyici görüntüsü bu tepede saklı... Upuzun çam ağaçları ile kaplı ormanlık tepenin içindeki tahta banklarda piknik yapabilir ve dostlarınızla birlikte hoş sohbetler ederken çam ağaçlarının altında serinleyebilirsiniz.

Klazomenai Antik Kenti: İzmir'in Urla ilçesinde bulunan Klazomenai Antik Kenti, tarihi 12 İyon kentinden birine ait kalıntılara sahiptir. Bu İyon antik kenti kalıntılarının bir kısmı Urla Kemik Hastanesi'nin yer aldığı Karantina Adası'nda bulunmaktadır.

Karantina Adası: Adından da anlaşılabileceği gibi Osmanlı İmparatorluğu döneminde halk arasında bulaşıcı hastalık taşıyanların başka insanlara hastalığın bulaştırmasının önüne geçebilmek için kullanılan bir adadır, Karantina Adası.

Ayrıca bu yerlerin dışında Urla ilçesi sınırları içerisinde kalan ve Çeşmealtı'na oldukça yakın bir lokasyonda bulunan Yassica Adasi'nı, Malgaca İcmeleri'ni ve Demircili Plaji'nı da ziyaret edebilir keyifli ve hoş vakit geçirebilirsiniz.