Bodrum Merkez bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Bodrum Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi MekanlarKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Bodrum Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 3 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Bodrum Barlar Sokağı

"Eski esnaf kalmadı"

"Özkan Hacıoğlu tarafından..."

9.4

Misafir yorumu

6 yorum

Bodrum Merkez Tarihi Mekanlar

Bodrum Kalesi: Bodrum'un simgesi haline gelmiş ve diğer adı Sen Peter Kalesi olan Bodrum Kalesi, 15. y.y.'da St. Jean Şövalyeleri tarafından inşa edilmiş ve günümüze dek birçok farklı amaç için kullanılmıştır. İki liman arasında üç tarafı denizle çevrili kayalık bir yarımada üzerinde bulunan ve muhteşem bir görüntüye sahip olan kale, yüz yıldan fazla bir süre boyunca şövalyeler için önemli bir savunma noktası iken 1500'lü yıllarda bölgenin Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmesiyle birlikte kimi zaman köylülerin içine evler inşa edip yaşadıkları bir kasaba, kimi zaman bir askeri üs olarak kullanılmıştır. 19. y.y.'da Türk inşaatçılar buraya bir halk hamamı yapmışlar, daha sonra bu hamama minare ekleyerek camiye çevirmişlerdir. Yüzyılın sonlarında ise kale güçlendirilerek hapishane olarak kullanılmıştır. 1. Dünya Savaşı'nda büyük tahribat gören kale, yaklaşık 40 yıl boş kaldıktan sonra su altındaki batık araştırmalarından çıkan buluntuların sergilendiği bir depo olarak kullanılmaya başlanmış, bu buluntuların aynı müzede sergilenmeye değer bulunmasıyla da kale Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin ev sahibi olmuştur.

Sualtı Arkeoloji Müzesi: Bodrum Kalesi içinde geniş bir alanda yer alan ve 1964 yılında ziyarete açılan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Türkiye'de konusunda tek, dünyanın ise sayılı müzeleri arasındadır. Müze içerisinde dünyanın bilinen en eski batığı olan 330 yıllık Uluburun Batığı da dahil olmak üzere, dünya sualtı arkeolojisinin temellerinin atıldığı sualtı kazılarında ortaya çıkarılan binlerce eşi bulunmaz eser sergilenmektedir. Müzede sergilenen eserlerin çoğunu sualtından çıkarılan kültür varlıkları oluşturmaktadır ve bunlar Kale'nin içindeki sayısız galerilere ve değişik atmosferdeki salonlara dağılmıştır. Müzenin sergilenen eserleri ilgili tarihlerdeki yaşam koşullarıyla sergilenmesi, Bodrum Müzesi'nin neredeyse ana fikridir. 1995 yılında Avrupa'da “'Yılın Müzesi”' yarışmasında 44 müze arasından 12 finalist arasında yer almayı başaran Bodrum Müzesi “'Yılın Müzesi Özel Ödülünü”' de almayı hak kazanmıştır.

Antik Tiyatro: Antik çağlarda tiyatro basamaklarında oturanların antik limanı, Mausolos'un sarayını ve bütün görkemi ile Mausoloein'u gördükleri tiyatro, günümüzde de Bodrum'un antik çağ ile olan bağının en yakından deneyimlendiği yerlerden biridir. Klasik çağdaki Bodrum'dan günümüze ulaşabilen tek yapı olan tiyatro Bodrum Kalesi karşısında ve Bodrum'a hakim bir konumda bulunmaktadır. M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilen Bodrum Antik Tiyatro, Türkiye'deki en eski ve en güzel örneklerinden biridir. Yaklaşık 12 bin kişilik olan tiyatro günümüzde pek çok konsere ve tiyatro gösterilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Mindos Kapısı: Büyük İskender'in şehri kuşatmak için kullandığı ilk yer olan ve Halikarnassos surlarının en önemli yeri olan Mindos Kapısı Bodrum'un batı tarafında yer alır. Günümüze dek ayakta kalan bu tek kapı aynı zamanda şehir duvarının da bir parçasıdır. Kapı adını, günümüzde Gümüşlük olarak bildiğimiz Myndos'tan almaktadır. Kapının yakınında bulunan Türk mezarlığı ile Helenistik ve Roma dönemlerine ait tonozlu mezarlar da görülebilecek diğer yerlerdir.

Osmanlı Tersanesi: Bodrum'un merkezinde ve marinanın kuzeybatı tarafında bulunan tersane, 1775 yılında Osmanlı donanmasına yeni gemiler inşa edilmesi için kurulmuştur. Korsan saldırılarına karşı gözcü olarak dikilen Osmanlı kulesi ile birlikte 1882 yılında tersanenin surları da genişletilmiştir. Yapı günümüzde sanat galerisi olarak hizmet vermektedir.

Bodrum Mozolesi:Antik dünyanın bilinen 7 harikasından biri olan ve M.Ö. 350 tarihinde inşasına başlanan Bodrum Mozolesi, Yunan ve Mısır mimarisini birleştiren çok büyük boyutlardaki bir kral mezarıdır. Mezarın mozole kısmı Londra'daki British Museum'da bulunmaktadır. Günümüzde mozole alanı açık hava müzesi olarak düzenlenmiştir. Mozoleye ait tüm ayrıntılı bilgilere ve yapılan arkeolojik araştırmalara müzede ulaşmak mümkündür.

Zeki Müren Müzesi: Kültür Bakanlığı tarafından 2000 yılında müze olarak ziyarete açılan Zeki Müren'in evi Bodrum'da görülmesi gereken diğer yerlerden biridir. Müzede sanatçının kendi tasarımı olan sahne kostümleri, kişisel eşyaları, aldığı ödüller ve fotoğraflar görülebilir. Aynı zamanda evin bahçesinde sanatçıya ait bronz heykel bulunmaktadır.

Bodrum Yel Değirmenleri: Bodrum'un Yalıkavak beldesinde bulunan yel değirmenleri 18. y.y.'da inşa edilmiş ve 1970'lerin sonlarına dek faal olarak kullanılmıştır. Toplam 7 adet olan yel değirmenleri Bodrum ve Gümbet koylarına bakan tepe üzerine kuruludur.

Bodrum Pazarları: Hem otantik hediyelik eşyalar hem de mevsimine göre taze meyve ve sebze alınabilecek Bodrum pazarları Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi yöreseldir ve belirli günlerde kurulmaktadır. Yöreye özgü dokumalar, el işleri, Bodrum'a mâl olmuş sandaletler, halılar, çömlekler, hediyelik eşyalar bu pazarlardan alabileceğiniz ürünlerden bazılarıdır.

Bodrum Çarşısı ve Barlar Sokağı: Bodrum'un merkez çarşısı ve barlar sokağı Kale Caddesi'ni içine alan ve Halikarnas Disko'ya kadar uzanan bir alan üzerine kuruludur. Bu bölgede her türlü mağaza ile her tarzda müzik yapan barları ve eğlence mekanlarını da bulmak mümkündür.

6 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
6
Eski esnaf kalmadı
6

-

Her sene daha çok berbatlaşan bir yer. Eski esnaf kalmadı. Esnaf derken takıcı, incikçi, boncukçu değil, şimdi herkes boncukçu, tattoocu olmuş. Eskiden gece hayatı diye bir şey vardı ve Yunanistan ile yarışırdı. Şimdi gereksiz insanlar, kuru kalabalık, biraz da mafya işi, iyice pisliğe dönmüş. Naçizane eleştirim.

6
Özkan Hacıoğlu tarafından...
10

-

Bodrum'a her gittiğimde görmeden geri dönmediğim ancak her defasında gittiğimde eski haline bir parça gönlümün geriyi aradığı sokak... Eskiden bana kalan tek yer çok şükür Veli Bar ve sokağın en sonunda maalesef artık yerinde yeller esen Halikarnas civarında eski ama bence hep yeni Mavi Bar... Sonuç olarak... Eski şaşasından eser kalmamış, Devamını Göster

6
Bodrum Barlar Sokağı
10

-

Bodrum dendiğinde aklıma ilk olarak tatil dinlenme huzur geliyor ama Bodrum Barlar Sokağı'na girdiğinizde fikriniz değişebilir, bu kadar yoğun, bu kadar tıklım tıklım olan bir sokak olamaz. Dar ama gezmesi eğlenceli zaten sağınızda solunuzda bir sürü mekanlar var. İstediğinizi seçebilir, istediğinize girebilirsiniz, dikkatli olun, fiyatlar biraz fazla olabilir, denize sıfır bir yerde bira içmek de ucuz olmamalı tabi.. Devamını Göster

6
Bodrum Barlar Sokağı
10

-

Bu sene Bodrum Barlar Sokağı oldukça değişmiş, Baraz Otel'in yıkılması iyi olmuş, denizi görebileceğiniz geniş bir alan yapmışlar. Parkeler yenilenmiş, şu anda da hala inşaat halinde hatta. Bakalım bitince nasıl olacak.

6
Bodrum Barlar Sokağı
10

-

Bir haftadır Bodrum'dayız. Aslına bakarsanız her yıl olduğu gibi yine Bodrum'dayız. Klasik gündüz Kumbahçe Plajı, akşam Marina Yacht Club'da yemek, yemekten sonra Moonlight Cafe Bar'da bar öncesi içeceklerimizi içtik... Bu yıl mojito mevsimini daha getirememişler. Geçen yıl Moonlight Cafe Bar mojito manya.. Devamını Göster

6
Bodrum Barlar Sokağı
10

-

Bodrum'u Bodrum yapan yerdir, ancak gitgide misyonunu yitirmektedir. Sokağa adını veren barlar zamanla hediyelik eşyacı, büfe, lokanta, çantacı olma eğilimindedir.