Ayder Yaylası Gezilecek Yerler

Ayder civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Huser Yaylası
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Rize

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Ayder Yaylası Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Rize’nin en popüler turizm merkezlerinden bir tanesi olan Ayder Yaylası, Çamlıhemşin İlçesi’nin 19 km güneydoğusunda bulunmaktadır. Denizden yaklaşık 1350 metrelik bir yükseklikte yer alan Ayder ladin ve kayın ağaçlarının ağırlıklı olduğu ormanlarıyla yemyeşil bir yayladır.

Bölge sakinleri yakın zamana kadar Ayder'i yayla olarak kulanmış olsalar da turizmin gelişmesiyle birlikte Ayder Yaylası gezilecek yerler dünyanın her yerinden gezginlerin favori uğrak yerlerinden birine dönüşmüştür. Rize Ayder Yaylası gezilecek yerler arasında şelaleler de çok önemli bir yer tutmaktadır.

Gürgendibi ve Gelintülü Şelalesi gibi şelalelerin görülebildiği yayla, aynı zamanda Kaçkar Dağları’na tırmanış rotalarından birinin de başlangıç noktası olma özelliği taşımaktadır. Ayder’de bungalovdan tipik yayla evlerine, aile pansiyonundan otele dek her bütçeye ve zevke uygun pek çok konaklama seçeneği mevcuttur. Bu konaklama seçenekleri arasında size uygununu seçmek için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Rize Ayder Yaylası doğal güzellikler ve zengin bitki örtüsü ile canlı çeşitliliğinin yanı sıra kaplıcaları ile de ünlü bir bölgedir. Ayder'in 1900'lü yıllarda bölge halkı tarafından mesire yeri olarak kullanıldığı belirtilmektedir. Kaplıcanın geçmişi ise 1700'lü yıllara dayanmaktadır. Ağustos ayında Ayder'de Hodoc olarak bilinen ot biçme şenlikleri düzenlenir.

Ayder Kaplıcası: Ayder yaylası gezilecek yerler arasında en önemlilerinden biri de şüphesiz şifalı sularıyla ünlü kaplıcalar. Rize Ayder yaylası kaplıcalar Osmanlı döneminden beri şifalı sularıyla turistleri kendine çekmektedir ve 1987 yılında turizm merkezi ilan edilmiştir.

Yayladan çıkan kaplıca sularının, aralarında romatizmal hastalıklar, cilt hastalıkları ve iç hastalıklarının da bulunduğu çok sayıda hastalığa iyi geldiği düşünülmektedir. Yaklaşık 250 metrelik bir derinlikten çıkarılan kaplıca suları ortalama 50 derecelik bir sıcaklığa sahiptir. Yaylada bu şifalı sulardan faydalanabileceğiniz birçok tesis de yer almaktadır.

Kaplıca sularından havuza girerek, banyo alarak ya da içerek faydalanmak mümkündür. Ancak elbette yüksek tansiyon ya da kalp rahatsızlıkları gibi şikayetleri olanların doktorlarına danışmadan kaplıcalardan faydalanmamaları tavsiye edilmektedir. Yayladaki bazı kaplıcalarda doktor da bulunmaktadır.

Bu şifalı sulardan faydalanırken bir yandan da Rize Ayder yaylası doğal güzellikler manzarasının tadını çıkarmak eminiz ki sağlığınıza sağlık katacaktır.

Fırtına Deresi: Tüm dünyadan doğa sporları ve akarsu sporları meraklılarını kendisine çeken Rize’deki Fırtına Deresi, Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarında akan yüksek debili derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. Fırtına Deresi yaklaşık 60 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir.

Çay ve meyve bahçeleriyle çevrili bir bölgede, muhteşem güzellikteki tarihi taş kemer köprülerin altından akan dere, sadece spor için değil, tarihin ve muhteşem bir doğanın tadını çıkarmak isteyenler için de biçilmiş kaftan.

Çamlıhemşin’den yola çıktıktan yaklaşık 12 kilometre sonra göreceğiniz bir yamaçta sizi karşılayacak olan ve Rize Ayder yaylası şelaleler arasında öne çıkan Duygulu Şelalesi’ni de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Zil Kalesi, Polakçur Yaylası ve Çeymakçur Yaylası, yaklaşık 25 kilometrelik bu muhteşem parkuru deneyimlemek isteyen adrenalin tutkunlarının kaçırmaması gereken güzelliklerden bazıları.

Zil Kalesi: Rize Ayder Yaylası gezilecek yerler listesinin önemli bir durağı olan Zilkale, tarih tutkunlarının mutlaka Ayder Yaylası gezi rehberlerine dahil etmesi gereken bir durak. Geçmişine dair elimizde kesin biri tarih bulunmamakla birlikte 14. veya 15. yüzyılda inşa edildiği sanılan bu muhteşem kale, Fırtına Vadisi’nde yer almaktadır.

Tarihçiler kalenin Trabzon İmparatorluğu döneminde yapılmış olduğunu sanmaktadırlar. 1800 yılına kadar aktif olarak kullanıldığı düşünülen tarihi kale dönemdaşı olduğu diğer kalelerle benzer mimari özellikler taşımaktadır. Kalenin üzerine inşa edilmiş olduğu kayalıklar dereden yaklaşık 100 metrelik bir yükseklikte yer almaktadır. Zil deresine kaleden merdivenle inmek mümkündür.

Kalenin içinde muhteşem kemerli yapılar ve büyük bir kule de bulunmaktadır. Fırtına Deresi’ne kadar uzanan tarihi yapılar arasında başka kale kalıntıları ile bir kilisenin kalıntılarını da görmek mümkündür. Günümüzde iç ve dış surları ile iç kalenin görülebildiği muhteşem kalenin üstü muhteşem bir manzaranın da görülebildiği bir teras biçimindedir.

Kuzeybatı yönünde yer alan bir patika dış surların kapısına kadar uzanmaktadır. Zil Kale bölgede bulunan diğer kaleler olan Varoş Kale ve Pazar Kalesi ile de mimari benzerlikler göstermektedir. Tatilini Rize Ayder’de geçirmeye karar verenlerin mutlaka bölgedeki bu muhteşem tarihi yapıyı da gezi rotalarına eklemelerini salık veriyoruz.

Özellikle de kaleden görünen muhteşem doğa manzarasına doyamayacağınızın garantisini verebiliriz.

Rize Ayder burada saydığımız tarihi ve doğal hazinelerinin yanı sıra ziyaretçilerine başka bir sürü güzelliğin tadını çıkarma fırsatı da veren bir bölgedir. Çamlıhemşin’in.

diğer yayları; kendine özgü mimarisiyle birbirinden güzel Karadeniz köy evleri; uçsuz bucaksız yemyeşil çay bahçeleri; aralarında Kaçkar Gölleri ve Bulut Şelalesi’nin de bulunduğu, pırıl pırıl sularıyla birçok göl, akarsu ve şelale; Türkiye’de ve dünyada nadir bulunan yüzlerce ağaç çeşidiyle muazzam ormanlar bu güzelliklerden bazıları.

Üstelik rakımı oldukça yüksek bu bölgede yürüyüşe çıktığınızda bulutların üzerinde yürüme fırsatı yakalamanız işten bile değil! Misafirperver yöre halkının elinden yiyebileceğiniz, tertemiz doğada yetişmiş sağlıklı ürünlerle yapılmış muhteşem yöresel yemekler de cabası.

Bu tatilinizde Rize Ayder bölgesinin doğal güzelliklerinin, kaplıcalarının ve tarihi eserlerinin tadını çıkarmaya karar verdiyseniz sitemizde Ayder otelleri sayfamızdan kalınacak yerler, oteller ve diğer konaklama imkanlarını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Şimdiden herkese iyi tatiller dileriz!.

Ayder Yaylası Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ayder Yaylası için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Ayder Yaylası için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Tar Deresi Bulut Şelalesi Tabiat Anıtı, Ayder Yaylası konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ayder Yaylası için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Ayder Yaylası için gezilecek ücretsiz yerler : Huser Yaylası, Tar Deresi Bulut Şelalesi Tabiat Anıtı, Kale (Hala) Köprüsü, Ayder Yaylası konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ayder Yaylası için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Ayder Yaylası için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Huser Yaylası, Tar Deresi Bulut Şelalesi Tabiat Anıtı, Kale (Hala) Köprüsü, Ayder Yaylası konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ayder Yaylası için gezilecek yerler nelerdir?
Ayder Yaylası için gezilecek yerler : Huser Yaylası, Tar Deresi Bulut Şelalesi Tabiat Anıtı, Kale (Hala) Köprüsü, Ayder Yaylası konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.