Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Ayder Restoranları ve Yemek Yerleri:

Ayder civarında gidilebilecek 0 mekan.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Ayder Restoranları ve Yemek Yerleri

Ayder yaylası, Rize iline yaklaşık 69 km uzaklıkta yer alan Çamlıhemşin ilçesinin ise ortalama 19 km güneydoğusunda yer alan 1350 metre yükseklikteki çam ormanları ile kaplı yayla olma özelliği gösteren ilçelerinden biri. Ayder’de gezilip görülmesi gereken yerler arasında, Aşağı ve Yukarı Ambarlık Şelaleleri, ormanlar, yayla evleri ve kaplıcalar yer alıyor. Adeta tam bir cennet imajı çizen Ayder, son zamanlarda yabancı turistlerin de ilgi odağı olmayı başarmış durumda. Açılan pansiyonlar ve oteller ise bu turizmi destekleyen unsurlar olarak görülmekte.  Ayder otelleri size uygun olacaktır. Ayder’de yemek yenilecek yerler neresi diyorsanız sizleri yazımızın devamında yer alan içerikleri okumaya davet ediyoruz.

Karadeniz Bölgesinde yer alan ve dikkat çeken 44 adet yayla arasında sayılan Ayder, eşsiz güzelliği ile Fırtına Deresi’nin Karadeniz ile buluşmuş olduğu yerde başlamakta. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz yaylaya, Karadeniz’e paralel olarak ilerlemiş olan sahil yolundan ormana saptığınızda muhteşem doğaya adım atmış olacaksınız. Zengin florası ve yolları ile kendine hayran bırakan Ayder gezisi ile sevdikleriniz ile birlikte unutulmaz bir tatil anısı yaşamış olacaksınız.

Ayder Restoranlarında Ne Yenir?

Ayder yaylası yemek yerleri önerisi içerisinde sizlere birkaç mekan sunuyoruz. Yöresel yemekleri ile,  doyurucu tatları ile et ve pide alternatiflerini sunan restoranlarıyla, şelaleler karşısında içilmiş olan çayları ve tadı damağınızda kalan diğer lezzetleriyle Ayder Yaylası’na davetlisiniz. Gelin birlikte Ayder Yaylasında yer alan restoranlara daha yakından bakalım. İşte Ayder Restoranları;

 •  Seyir Terası Villa de Pelit: En özel anlarınızı ölümsüzleştirebilmek adına bir kahve içmeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise sizleri o halde Ayder Yaylasının kendine has bir güzelliğine daha yakından bakmak için Seyir Terası’na bekliyoruz.
 • Ayder Şimal kahvaltı pide salonu: Rize’ye dair tüm yemekleri merak edenler için bir diğer yer Ayder Şimal.
 • Ayder yemek yenilecek yerler listesinde 3. Sırayı Kardelen Bungalaovlar alıyor.
 • Bizum mutfak (Ev yemekleri)
 • Balcı Sefer vs. tercih edebileceğiniz restoranlar arasında yer alıyor.

Ayder yaylasında yemek yenilecek yerler arasında sayılan mekanlarda yiyebileceğiniz yemekler arasında ise;

 • Korkoto çorbası
 •  Lahana çorbası
 • Fasulye çorbası
 • Ayran çorbası
 • Hamsi Kuşu
 • Hamsi Buğulama
 • Çılbır.

Rize’nin Ayder yaylası restoranları bünyesinde tadabileceğiniz enfes yemekler arasında yer alıyor.

Ayder Yaylası Restoranları

Ayder Yaylasına gelmişken keşfe çıkabileceğiniz birkaç durak ise şu şekilde;

 •  Fırtına Vadisi: Ayder rotanız sırasında gezebileceğiniz bir yer olan Fırtına Vadisi, Ayder’e giderken karşılaşacağınız doğal güzellikler arasında yer alıyor. Ortalama 57 km. gibi bir uzunluğa sahip olan Fırtına Deresi’nde ayrıca rafting etkinlikleri düzenleyebilirsiniz.
 •  Gelintülü Şelalesi: Ayder yaylasının tepe kısmında harika bir şelale olduğunu biliyor muydunuz? Gelin tülü olarak ta isimlendirilen bu şelale, bembeyaz görüntüsü ile gerçekten gelin tülünü andırıyor. Bu nedenle burayı mutlaka görmeniz gerekiyor.
 •  Timisyat Osmanlı Taş Kemer Köprüsü: Ayder yaylasını turlarken karşınıza çıkacak olan Timisyat Osmanlı Taş Kemer Köprüsünün hemen yanında yer alan alabalık tesislerinde sevdikleriniz ile birlikte balık keyfi yapabilirsiniz.
 • Zil Kalesi: Ayder turu durakları arasında yer alan Zil Kalesi, Çamlıhemşin ilçe merkezinin ortalama 15 km.lik bir mesafesinde yer alırken, güney kesiminde bu mesafe deniz seviyesinden ortalama 750 m yüksekliğe sahip. Bu kalenin yapımında kimlerin rol aldığı bilinmemekle birlikte, düzensiz bir de kaya kütlelerinin en yüksek kesimlerinde ve düzgün bir plana sahip olmayacak biçimde yerel moloz taştan yapıldığı görülmekte.
 • Ayder Köy Evleri: Ayder yemek yerleri listesi arasında Ayder Köy Evlerini de değerlendirebilirsiniz. Ayder’de gezilecek yerler arasında da sıklıkla ziyaret edilen rotalardan birini oluşturan Ayder köy evlerinde ahşap tarihi evlerin geçmişine daha yakından tanıklık edebilirsiniz. Bununla birlikte, yayla kültürünü daha da yakından tanıyabilmeniz için yörede yaşayan Karadeniz kadınlarının ikram etmiş oldukları yiyecekleri afiyetle yemenizi öneriyoruz. Ayder Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler sayfasından yeni yerler bulabilirsiniz. 

Ayder Restoranları ve Yemek Yerleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular