Akhisar Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar:

Akhisar civarında görülmesi gereken 2 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Spor Kompleksi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Manisa
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Manisa

Akhisar Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Türkiye’nin en büyük 3 şehrinden biri olan İzmir’e yakın konumda bulunan Akhisar, keyifli tarihi duraklar sunuyor.

Akhisar geziniz sırasında görmenizi önerdiğimiz yerler ve yapılar şöyle:

Ulu Cami: Bedesten ve kilise olarak kullanılan yapı, günümüzde cami olarak hizmet vermektedir. 7 metrelik temel üzerinde sağlam bir şekilde duran caminin kuzey ve güney duvarları herhangi bir hasar görmeden günümüze kadar gelmiştir.

Thyateria Antik Kenti: Akhisar’ın içerisinde bulunan antik kent, meclis binası, sütunlu yol ve değişik kemerli yapılardan kurulmuştur. İ. Ö. 2200’lü yıllarda kurulduğu düşünülen antik kentte kazı çalışmaları devam etmekte olup, oldukça geniş bir alanı kapladığı düşünülmektedir.

Köfünlü Cami: Saruhan Beyliği tarafından yapılan Köfünlü Cami, hastane höyüğünün yakınlarında yer alır. Yahudi sanat tipinin örneklerini saklar.

Paşa Cami: Osmanlı Dönemi eserlerinden olan cami ve çevresindeki yapılar aslında bir külliye olduğuna işaret etmektedir. Evliya Çelebi’nin de eserlerinde geçen Paşa Cami çevresinde ulu çınarların olduğundan ve kalabalığın burada dinlenip satranç oynadığından bahsedilir.

Yahudi Mezarlığı: Reşat Bey mezarlığına yakın konumlanan Yahudi Mezarlığı’ndaki taşların hala bakımı yapılmakta ve ileriki dönemlere aktarılmak üzere korunmaktadır.