Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Bolu Abant Gezilecek Yerler

Bolu civarında görülmesi gereken 0 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Abant Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Bolu iline yaklaşık 34 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Abant, senenin her mevsiminde turistlerin ilgi odağı olmayı başarıyor. Abant gezilecek yerler denince ise akla ilk olarak, ünlü Abant Gölü’nün de bulunduğu Abant Tabiat Parkı geliyor. Bir heyecan sonucunda oluşan Abant Gölü, 1328 metrelik bir yükseklikte bulunuyor.

Bununla birlikte gölün çevresi ise 1000 metreden fazla uzunluktaki tepelerle örtülü bir durumda. 1988 senesi itibarıyla koruma altına alınan Abant Gölü Tabiat Parkı, bitki çeşitliliği bakımından da zengin bir manzara çiziyor. Kızılçam, karaçam, gürgen, muşmula, meşe ve de çilek ağaçları bu tabiat parkı içerisinde yoğun bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Abant doğal güzellikler listesi içerisinde yer almayı her yönü ile hak eden bu tabiat parkını ziyaret rotanıza eklediğinizde karşınıza yapacak pek çok aktivite de çıkıyor. Göl çevresindeki konaklama tesisleri ve de kamp alanları da burada konaklamak isteyen misafirler için değerli seçenekler sunuyor.

Sinekli Yaylası, Abant çevresi gezilecek yerler arayışında olan misafirlerimize önerdiğimiz bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 100 dekarlık bir alan olan Sinekli Yaylası, Abant Gölü çevresinde yer aldığı için de yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı oluyor.

Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 1450 metreyi bulan bu yayla, tertemiz havası ile de ziyaretçilerinin beğenisini kazanıyor. Bu yaylada ayrıca her temmuz ayında bir de şenlik düzenleniyor.

Doğanın uyanması ile özellikle bahar aylarında sıkça ziyaret edilen Sinekli Yaylası, aynı zamanda Abant gezilecek yerler arayışında olan kampsever ziyaretçilerin de en sık tercih ettiği mekanlardan bir tanesi olarak biliniyor. Siz de eşsiz bir yeşillik içerisinde şehir stresinden uzaklaşarak kamp yapmak istiyorsanız Sinekli Yaylası’nı tercih edebilirsiniz.

Abant Tabiat Müzesi de Abant gezilecek yerler içerisinde çok önemli bir konumda bulunuyor. Abant Tabiat Parkı bünyesinde karşımıza çıkan bu müzeyi ziyaretiniz esnasında bu bölgedeki bitki türleri ve doğal yaşamında bulunan canlılar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Abant Tabiat Müzesine de ulaşım oldukça kolay.

Girişi esnasında herhangi bir ücret ödemesi istenmeyen bu müzeyi, Abant gezilecek yerler rotanız içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Bolu Müzesi, Abant çevresi gezilecek yerler listesinde yer alıyor. Bu müze, Abant tarihi yerler arayışında olan ziyaretçilerin de sıklıkla tercih ettiği bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. 1975 senesinde kurulan Bolu Müzesi içerisinde arkeoloji salonu ve de etnografya salonu olmak üzere iki adet salon bulunuyor.

Bu salonlar içerisinde de toplamda 17 binden fazla eser ziyaretçi karşısına çıkıyor. Müzeyi ziyaret ettiğinizde giriş katı içerisinde Neolitik Çağ’dan başlayarak Helenistik, Bizans ve de Roma dönemlerini kapsayan eserler sizleri karşılıyor. Müzenin sikke bölümünde ise altın, bronz ve gümüş sikkelerden oluşan geniş bir koleksiyon bulunuyor. Etnografya salonu içerisinde da 19.

yüzyıl ve 20. Yüzyıl ile tarihlenen etnografik eserler ziyaretçi karşısına çıkıyor.

Yedigöller Milli Parkı da yine Abant çevresi gezilecek yerler arasında karşımıza çıkıyor. Bu milli park, doğa ile iç içe sakin bir gün geçirmek isteyen misafirlerin yanı sıra yöre halkı tarafından da sıklıkla tercih ediliyor.

Abant doğal güzellikler içerisinde yer alan diğer pek çok mekan gibi Yedigöller Milli Parkı da kampsever misafirlerin de sıkça tercih ettiği bir alan. Park içerisinde köknar, kayın, meşe gibi pek çok ağaç türü bulunuyor. Bununla birlikte doğal yaşam alanındaki pek çok canlı da Yedigöller Milli Parkı ziyaretiniz esnasında karşınıza çıkabilir.

Doğa içerisinde geçireceğiniz mükemmel bir günü kamp yaparak noktalamak istiyorsanız, bu milli parkı tercih edebilirsiniz.

Kışın enfes beyaz manzarası, yazın gökyüzünü yansıtan suları ve bahar aylarında uyanan doğanın renklenmesi ile karşımıza çıkan Abant Gölü, yılın her mevsiminde ziyaretçilerine ayrı bir güzellik sunuyor. Bölgeyi ziyaret etmek isteyen misafirlerin ise en çok sorduğu soruların başında “Abantta ne yapılır? ” sorusu geliyor.

Abant Gölü ve çevresi halihazırda bir oksijen ve dinlenme deposu olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte göl çevresinde yapabileceğiniz pek çok etkinlik de bulunuyor. Doğa yürüyüşü için de uygun bir mekan olarak karşımıza çıkan Abant Tabiat Parkı, balık tutmayı seven misafirlerin de sıkça tercih ettiği bir alan.

Bölgeyi ziyaretiniz esnasında civarda bulunan tesislerden olta ve yem de temin edebilirsiniz. Yine göl çevresinde bulunan tesislerden araç kiralayarak bölgeyi keşfe çıkabilir, yeşillikler içerisinde piknik yapabilirsiniz.

Fotoğraf çekmeyi seven yerli ve yabancı turistler için ise yılın her bir mevsiminde ayrı bir güzelliğe bürünen bu tabiat harikası yer mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Abant gezilecek yerler listesi oluşturan misafirlere önereceğimiz bir diğer etkinlik ise Abant Köy Pazarı ziyareti oluyor. Abantta ne yapılır sorusuna da keyifli bir cevap olarak bu doğal mekanı ziyaret listeniz içerisine ekleyebilirsiniz. Yerli halk tarafından üretilen pek çok yöresel ürün, bu pazarda karşınıza çıkabilir.

Bu bölgeyi ziyaret ettiğinizde hem kendiniz hem de sevdikleriniz için çeşitli hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Yolunuz Abant’a kadar düşmüşken, bu sevimli bölgenin bağlı bulunduğu Bolu kentinin de oldukça keyifli bir gezilecek yerler listesine sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Sizler için hazırladığımız Bolu gezilecek yerler listesine hemen bir göz atabilirsiniz. Sizlere şimdiden keyifli bir Abant gezisi diliyoruz.