Küçükada Kalesi
Küçükada Kalesi - Görsel 1
Küçükada Kalesi - Görsel 2
Küçükada Kalesi - Görsel 3
Küçükada Kalesi - Görsel 4
9 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Küçükada Kalesi Hakkında

Küçükada Kalesi, Kuşadası İskelesi yapılırken Kuşadası ile birleştirilen ve ilçenin tam önünde bulunan Güvercin Adası'nda yer alıyor. 1834 yılında Osmanlılar tarafından inşa edilen Küçükada Kalesi'nin surları 2, 5 metre yüksekliğe sahip ve tüm adayı çepeçevre kuşatıyorlar. Kalenin şehre bakan yönünde biri silindirik, diğeri ise altıgen olmak üzere iki kule bulunuyor.

Bu iki kulenin arasında ise kalenin yuvarlak kemerli kapısı yer alıyor. Eskiden kapının üzerinde bir yazıt bulunuyormuş. Ancak o yazıt şu an olması gereken yerin aksine, altıgen burcun yanına konmuş. Küçükada Kalesi'nin ortasındaki kare şeklindeki büyük kule ise, bir zamanlar depo olarak kullanılmış.

Kalenin güney yönünde sivri kemerli bir kapı ile girilen kulenin ikinci katına çıktığınızda, karşınıza zamanında açılmış olan top ve tüfek mazgalları çıkıyor. Küçükada Kalesi, Mora ayaklanması zamanında, adalardan gelebilecek saldırılara karşı ileri karakol niteliğinde olması dolayısıyla inşa edilmiş.

Kalenin günümüze kadar en iyi şekilde ulaşan kısımları ise duvarları ile güney kapısı. Kalenin içerisinde bulunan evlerde ise uzun süre iskan edilmiş. Bugün, Güvercin Adası'nın bahçesi gazino, kulesi ise gece kulübü olarak işletiliyor. Eğer olur da bir gün yolunuz Kuşadası'na düşerse, Küçükada Kalesi'ni de mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Küçükada Kalesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?