Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Karadeniz Teknik Üniversitesi

+ 10 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Karadeniz Teknik Üniversitesi Hakkında

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ); Trabzon ili merkezine bağlı, Trabzon Milletvekili Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve 28 arkadaşının girişimi sonucu 1955 yılında kurulan bir devlet üniversitesidir. 20 Mayıs 1955 tarihinde açılışı Adnan Menderes tarafından yapılan Karadeniz Teknik Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti’ nin en eski dördündü üniversitesidir.

Aynı zamanda İstanbul ve Ankara dışında kurulan ilk üniversitedir. Kuruluşundan 8 yıl sonra Temel Bilimler, İnşaat-Mimarlık, Makine-Elektrik ve Orman Fakülteleri kurulmuştur. 10 yıl sonra ise Karadeniz Teknik Üniversitesi’ nde; Yer Bilimleri ve Tıp Fakülteleri açılarak KTÜ büyümeye devam etmiştir.

Eğitim-öğretim hayatına 12 fakülte, 1 yüksekokul, 8 meslek yüksekokulu ve 6 enstitü ile devam eden Karadeniz Teknik Üniversitesi’ nde, 2. 015 akademik personel eğitim vermektedir. Yaklaşık olarak 217 bin mezunu bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi’ nde, şuan ortalama olarak 40 bin öğrenci eğitim görmektedir.

Şehir merkezine 7 km uzaklıkta olan ve Trabzon Havalimanı’ na 4 km mesafede bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi’ ne özel araçlar ve çeşitli toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Yorum / Değerlendirme

Karadeniz Teknik Üniversitesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?