İnönü Üniversitesi

  • Malatya / Malatya Merkez
  • Bulgurlu, Malatya Elazığ Yolu 10.KM No:44210, 44000 Battalgazi/Malatya

İnönü Üniversitesi

İnönü Üniversitesi, Malatya Battalgazi ilçesinde bulunan 3 Nisan 1975 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir.

Üniversitenin ismi büyük devlet adamı İsmet İnönü anısına verilmiştir. İnönü Üniversitesi'nde; ilk olarak Eğitim Fakültesi ve Temel Bilimler Fakülteleri kurulmuş ve daha sonra bölümler sırasıyla açılmaya devam etmiştir. İnönü Üniversitesi eğitim-öğretim hayatına, 14 fakülte, 1 yüksekokul, 1 konservatuar, 4 meslek yüksekokulu, 6 enstitü, 1 teknokent ve Turgut Özal Tıp Merkezinin de aralarında olduğu 24 araştırma-uygulama merkezi ile devam etmektedir.

Yaklaşık olarak 41 bin öğrenciye eğitim sağlayan İnönü Üniversitesi; 90.000 üzerinde mezunu vererek, birçok alanda kendini ispat eden on binlerce nitelikli insan yetiştirmiştir. İnönü Üniversitesi, ‘Engelsiz Kampüs' anlayışı ile engellilere yönelik eğitim ve uygulama merkezleri ile de Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biri olmuştur. İnönü Üniversitesi'nde aynı zamanda İsmet İnönü anısına açılmış olan İnönü Müzesi ve dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın özel eşyalarının sergilendiği Turgut Özal Müzesi bulunmaktadır.

Malatya şehir merkezine 10 km mesafede bulunan ve Malatya Havalimanı'na 39 km uzaklıkta bulunan İnönü Üniversitesi'ne, özel araçlar ve çeşitli toplu taşıma araçları ile birçok yerden kolayca ulaşım sağlanabilmektedir.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın