Hemşin Cami

  • Düzce / Akçakoca

Hemşin Cami

Akçakoca'ya 15 km mesafede 1877 Osmanlı Rus Savaşı'nın ardından Artvin'den gelen Hemşinliler Hemşin Köyü'nü kurmuşlardır. Hemşin Cami ise Hemşin Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Caminin yaklaşık 150 yılı aşan köklü bir geçmişi bulunmaktadır. Yapının birinci katı taş işçiliği ikinci katı ise çantı tekniği kullanılarak inşa edilmiştir. Çantı tipi camiler ülkemizde Manav Türklerinin yerleştiği köylerde inşa edilmişlerdir. Bu camilerde özellikle Cuma namazları için bir araya gelinmektedir. Bu nedenler de Cuma Camisi olarak da anılmaktadırlar.

Uzun bir geçmişe sahip olan Hemşin Cami de ikinci katında çantı tekniğinin kullanılması ile ön plana çıkmıştır. Çantı tekniği kerestelerin uzun ömürlü ve dayanıklı olması için uygulanan bir yöntemdir. Bu tekniğe göre de mimarilerde çivi kullanımı tercih edilmemektedir. Yapının tavan işçiliği ile dikkat çeken mihrap ve minberi bulunmakta olup, minaresi de ahşaptandır.

Bölgenin en önemli tarihi yapısı olan Hemşin Cami, köy ziyaretinde hatta yakın olması sebebiyle Akçakoca ziyaretinde mutlaka yer verilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Hatta cami bugün uğradığı restorasyonların ardından hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin en sık uğradığı duraklardan biri olmayı da başarmıştır.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
hemsin cami
10

-

Seneler önce Akçakoca'nın turizm alanında kalkınması için üç merkez seçmiştik. Evliya Camii ve piknik alanı, Hemşin Cami ve piknik alanı, Çayağzı Köyü ve piknik alanı. Bu üç köy ticaret merkezleri olacak, her birinin çevresinde en az 6-8 köy halkına meslek eğitimi verilecek, küçük kooperatifler kurulacaktı. B.. Devamını Göster

2
Hemşin Cami
10

-

Cami Osmanlı ağaç işçiliğine güzel bir örnektir. İnberdeki yazılar su püskürtülerek ortaya çıkarılmıştır. Cami restoranında Kenan Okan, Hüseyin Denizgez ve Muhtar öncülük yapmıştır. Devletin katkısı çok azdır. Köylü kendi imkanları ile camiyi restore ettirmiştir. Bölgenin turizm merkezi olarak düşünüldüğü halde ne yazık ki en bol olan kendi ürünü armutu dahi pazarlayamamıştır.