Hemşin Cami

+ 5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Hemşin Cami Hakkında

Akçakoca’ya 15 km mesafede 1877 Osmanlı Rus Savaşı’nın ardından Artvin’den gelen Hemşinliler Hemşin Köyü’nü kurmuşlardır. Hemşin Cami ise Hemşin Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Caminin yaklaşık 150 yılı aşan köklü bir geçmişi bulunmaktadır. Yapının birinci katı taş işçiliği ikinci katı ise çantı tekniği kullanılarak inşa edilmiştir. Çantı tipi camiler ülkemizde Manav Türklerinin yerleştiği köylerde inşa edilmişlerdir. Bu camilerde özellikle Cuma namazları için bir araya gelinmektedir. Bu nedenler de Cuma Camisi olarak da anılmaktadırlar. Uzun bir geçmişe sahip olan Hemşin Cami de ikinci katında çantı tekniğinin kullanılması ile ön plana çıkmıştır. Çantı tekniği kerestelerin uzun ömürlü ve dayanıklı olması için uygulanan bir yöntemdir. Bu tekniğe göre de mimarilerde çivi kullanımı tercih edilmemektedir. Yapının tavan işçiliği ile dikkat çeken mihrap ve minberi bulunmakta olup, minaresi de ahşaptandır. Bölgenin en önemli tarihi yapısı olan Hemşin Cami, köy ziyaretinde hatta yakın olması sebebiyle Akçakoca ziyaretinde mutlaka yer verilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Hatta cami bugün uğradığı restorasyonların ardından hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin en sık uğradığı duraklardan biri olmayı da başarmıştır.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Hemşin Cami
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
08.03.2015
Misafir
hemsin cami
Seneler önce Akçakoca'nın turizm alanında kalkınması için üç merkez seçmiştik. Evliya Camii ve piknik alanı, Hemşin Cami ve piknik alanı, Çayağzı Köyü ve piknik alanı. Bu üç köy ticaret merkezleri olacak, her birinin çevresinde en az 6-8 köy halkına meslek eğitimi verilecek, küçük kooperatifler kurulacaktı. Bu merkezler turistlere hediyelik eşya satacaktı. Önce Evliya Cami, mesire yeri Ahmet Dede Türbesi’ne ağırlık verdik. Halkın katkısı ile burasını restore ettik. Mesire yerini çimledik, piknik için ocaklar yaptırdık. Kurslar için hazırlık yaparken, Göktepe Köyü muhtarı ve ihtiyar heyeti burada lokanta yaptı ve 15 yıllığına kiraya verdi. Sözleşmeyi zamanın kaymakamı imzaladığı için itirazlarımız kale alınmadı. `Düzce` valiliğine başvurumuza bir yıl sonra cevap geldi. Karakola çağırdılar. Dilekçemizi geri aldırdılar. Bu mücadele 15 senedir devam etti. Süre doldu. Bakalım Muhtar ve ihtiyar heyeti ne yapacak? Çayağzı Köyü’nde cami içine girilmeyecek durumda idi. Genel Müdürlük uzmanları camiyi yıkın yenisini yapın demesine rağmen inat ettik. Uzmanları getirttik. Orhan Gazi’nin şehzadeliği sırasında yaptırdığı üçüncü cami olduğunu kanıtladık. Caminin restorasyonunu Vakıflar Genel Müdürlüğü yüklendi. Bölgede kesme çiçekçiliğini yaymak için girişimde bulundu isek de başaramadık. Kestane şekeri girişimi de bekleneni vermedi. Hemşin Köyü Camii ağaç işçiliği yönünden özel bir çantı camisi idi. Usta bulmada zorlandık. Cami bitti ama piknik yerini düzenlemede ve meslek kursları yönünden başarılı olamadık. Armut buranın bol elde edilen ürünüdür. Hatta köyün adını Armutlu diye değiştirmişlerdi. Biz karşı koyduk. Bu yaz Allah sağlık verir, Akçakoca’ya gelebilirsem, Hemşinli Köy halkına ve muhtarına yeni projeler getireceğim. Dericilik, gümüş işçiliği burada turisti çeker. Halk Eğitim Müdürlüğü Beypazarı’ndan uzman getirebilir. Köyde genç kızlarımızı kısa sürede yetiştirebiliriz. Üniversitemizin desteğini almalıyız. Cam işçiliği ile taklit inci üretimi yapacak eğitim verirsek, dünyanın her yerinden inci almak için Hemşin Köyü’ne gelir. Bunları da gerçekleştirmek zor değil. Yeter ki kaymakamımız desteklesin. Herkese selam ve sevgiler.
5/5 Mükemmel
08.03.2015
Kenan Okan
hemsin cami
Seneler önce `Akçakoca`'nın turizm alanında kalkınması için üç merkez seçmiştik. Evliya Camii ve piknik alanı, ~Hemşin Cami~ ve piknik alanı, Çayağzı Köyü ve piknik alanı. Bu üç köy ticaret merkezleri olacak, her birinin çevresinde en az 6-8 köy halkına meslek eğitimi verilecek, küçük kooperatifler kurulacaktı. Bu merkezler turistlere hediyelik eşya satacaktı. Önce Evliya Cami, mesire yeri Ahmet Dede Türbesi’ne ağırlık verdik. Halkın katkısı ile burasını restore ettik. Mesire yerini çimledik, piknik için ocaklar yaptırdık. Kurslar için hazırlık yaparken, Göktepe Köyü muhtarı ve ihtiyar heyeti burada lokanta yaptı ve 15 yıllığına kiraya verdi. Sözleşmeyi zamanın kaymakamı imzaladığı için itirazlarımız kale alınmadı. `Düzce` valiliğine başvurumuza bir yıl sonra cevap geldi. Karakola çağırdılar. Dilekçemizi geri aldırdılar. Bu mücadele 15 senedir devam etti. Süre doldu. Bakalım Muhtar ve ihtiyar heyeti ne yapacak? Çayağzı Köyü’nde cami içine girilmeyecek durumda idi. Genel Müdürlük uzmanları camiyi yıkın yenisini yapın demesine rağmen inat ettik. Uzmanları getirttik. Orhan Gazi’nin şehzadeliği sırasında yaptırdığı üçüncü cami olduğunu kanıtladık. Caminin restorasyonunu Vakıflar Genel Müdürlüğü yüklendi. Bölgede kesme çiçekçiliğini yaymak için girişimde bulundu isek de başaramadık. Kestane şekeri girişimi de bekleneni vermedi. Hemşin Köyü Camii ağaç işçiliği yönünden özel bir çantı camisi idi. Usta bulmada zorlandık. Cami bitti ama piknik yerini düzenlemede ve meslek kursları yönünden başarılı olamadık. Armut buranın bol elde edilen ürünüdür. Hatta köyün adını Armutlu diye değiştirmişlerdi. Biz karşı koyduk. Bu yaz Allah sağlık verir, Akçakoca’ya gelebilirsem, Hemşinli Köy halkına ve muhtarına yeni projeler getireceğim. Dericilik, gümüş işçiliği burada turisti çeker. Halk Eğitim Müdürlüğü `Beypazarı`’ndan uzman getirebilir. Köyde genç kızlarımızı kısa sürede yetiştirebiliriz. Üniversitemizin desteğini almalıyız. Cam işçiliği ile taklit inci üretimi yapacak eğitim verirsek, dünyanın her yerinden inci almak için Hemşin Köyü’ne gelir. Bunları da gerçekleştirmek zor değil. Yeter ki kaymakamımız desteklesin. Herkese selam ve sevgiler.
5/5 Mükemmel
13.01.2014
Misafir
Hemşin Cami
Cami Osmanlı ağaç işçiliğine güzel bir örnektir. İnberdeki yazılar su püskürtülerek ortaya çıkarılmıştır. Cami restoranında Kenan Okan, Hüseyin Denizgez ve Muhtar öncülük yapmıştır. Devletin katkısı çok azdır. Köylü kendi imkanları ile camiyi restore ettirmiştir. Bölgenin turizm merkezi olarak düşünüldüğü halde ne yazık ki en bol olan kendi ürünü armutu dahi pazarlayamamıştır.