Güvercin Adası
Güvercin Adası - Görsel 1
Güvercin Adası - Görsel 2
Güvercin Adası - Görsel 3
Güvercin Adası - Görsel 4

Güvercin Adası

+ 7 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Güvercin Adası Hakkında

Aydın'ın Kuşadası ilçesine ismini veren Güvercin Adası, bir mendirek ile Kuşadası'na bağlanmış. Genovalılar için stratejik açıdan büyük bir öneme sahip olan Güvercin Adası, Osmanlılar döneminde Mora isyanına karşı, adalardan gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla kullanılmış. Güvercin Adası üzerinde Güvercinada Kalesi adında bir kaleye de ev sahipliği yapıyor.

Tarihi Bizanslılar dönemine uzanan kale, Osmanlılar döneminde adanın yenilenmesi sırasında son şeklini almış. Hatta bu ada, o dönemlerde korsanlara karşı bir karakol vazifesi de görmüş ve bu nedenle de ‘ Korsan Kalesi' olarak anılmış. Güvercin Adası'nın en yüksek noktasında bulunan kule, muhafızların çevreyi gözetlemesi için kullanılmış.

Kale dışında bir de su sarnıcı bulunan Güvercin Adası'nda günümüzde geniş bir çevre düzenlemesi yapılarak, adanın etrafında ve içinde kafeterya, restoran ve çay bahçeleri hizmete açılmış durumda. Kuşadası'nın siluetine ayrı bir güzellik katan Güvercin Adası, geceleri ışıklandırılıyor ve büyüleyici bir manzara sunuyor ziyaretçilere.

Sizin de yolunuz bir gün Kuşadası'na düşerse eğer, Güvercin Adası'nı ve Güvercinada Kalesi'ni ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Güvercin Adası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?