Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Frig Yürüyüş Yolu
Frig Yürüyüş Yolu - Görsel 1
Frig Yürüyüş Yolu - Görsel 2
Frig Yürüyüş Yolu - Görsel 3
Frig Yürüyüş Yolu - Görsel 4
6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Frig Yürüyüş Yolu Hakkında

Ankara - Eskişehir - Afyonkarahisar ve Kütahya illeri arasında kalan antik yürüyüş yolu, Friglerin hüküm sürdüğü dönemde oluşturulmuştur. Antik dönemde Friglerin hüküm sürdüğü Frig vadilerinden geçen yollar, onların izlerini süreceğiniz merak uyandırıcı bu rota. 506 km.

’ ye ulaşan uzunluğu ile oldukça ünlü olan Frig yürüyüş yolunun parkuru uluslararası standartlarda hazırlanmış uzun yürüyüş ve bisiklet yoludur. Yolun takibini kolaylaştırmak için rotanın tamamı uluslararası standartlarda kırmızı-beyaz renklerle işaretlenmiştir. Ayrıca yürüyüşçüleri bilgilendirmek için rotanın başlangıç-bitiş noktalarına bilgilendirici panolar ve önemli kavşak noktalarına da yön tabelaları dikilmiştir.

Frig Vadisi boyunca uzanan yürüyüş yolunun her adımında Friglere ait izlere rastlamak mümkündür. Üç noktadan; 1-Gordion (Polatlı, Ankara) 2-Seydiler (Afyonkarahisar) ve 3-Yenice Çiftliği (Ahmetoluğu Köyü-Kütahya) başlayıp Frig vadilerine deyin uzanan bu güzergahlar, Friglerin kalbi Yazılıkaya Midas’ ta birleşmektedir.

Yolun ana parkurlarının yanı sıra parkurları birbirine bağlayan bağlantı yolları ve alternatif yollar da bulunmaktadır. Rotaların çoğunluğu bisikletler için de uygundur.

Yorum / Değerlendirme

Frig Yürüyüş Yolu
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?