Etz Ahayim Sinagogu

  • İstanbul / Beşiktaş / Ortaköy

Etz Ahayim Sinagogu

Etz Ahayim Sinagogu, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda yer alan tarihi bölgesi Ortaköy'de yer almaktadır. Bulunduğu semtten dolayı Etz Ahayim Sinagogu'nun bir diğer adı da Ortaköy Sinagogu'dur. Etz Ahayim Sinagogu, İstanbul'un Anadolu Yakası ile Avrupa Yakası'nı bir birine bağlayan şehrin ilk köprüsü olma özelliği de taşıyan Boğaziçi Köprüsü'nün sağ ayağının hemen yanı başında bulunmaktadır.

Dini bir mabet olan bu sinagogun yapım tarihi hakkında kesin bir bilgiye ulaşılamamaktadır. Ancak yapılan araştırmalar doğrultusunda sinagogun tahminen 600-700 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir.

Muallim Naci Caddesi'ndeki Etz Ahayim Sinagogu, tarihinin yıpratıcılığına maruz kalmış olup yapımından günümüze büyük bir yangına maruz kalmıştır. Bu büyük yangın 1941 yılında yaşamıştır ve mabede büyük hasar vermiştir. Sinagogun bu yangın sonrasında tek zarar görmeyen parçası ise Aron Kodeş mermeridir. Çıkan bu yangının ardından harabeye dönen bu sinagog yenideen inşa edilmiştir.

Beşiktaş-Ortaköy'ün önemli yapılarından olan Etz Ahayim Sinagogu görülmeye değer nitelik taşımaktadır. Sinagogu gezdikten sonra Ortaköy'de bulunan Çırağan Sarayı, Çırağan Caddesi, Yıldız Parkı ve diğer önemli yerleri ziyaret edebilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın