Ege Rum Meyhanesi

  • İstanbul / Şişli
  • Bomonti Sıracevizler caddesi,Esen sokak No:6 Saruhan Plaza(Cevahir Otel karsışı)

Ege Rum Meyhanesi

200 yıllık Levanten Malikanesi Galata Residence Apart Oteli teras katındaki Ege Rum Meyhanesi, eski İstanbul'un muhteşem manzarası eşliğinde misafirlerini ağırlıyor.

Ege Rum Meyhanesi'nin bulunduğu bina,1800‘lü yılllarda Abraham Salomon Camondo'nun torunu Nesim Camondo tarafından zenginlik ve asırlık kanıtının bir göstergesi olarak finans kurumlarının olduğu mahallede yapılmış şaaşalı bir konaktır.

Limonluk ve onun karşısında ibadethane ve hamamı barındıran bir müştemilatla birleşiktir.

Bu müştemilat şu anda bina önünde harabe kalıntıları halindedir. Malikanelerinin önünden bankalarına inebilmek için art nouveau tekniğinde Camondo Merdivenleri‘ni yaptırmışlardır.

İstanbul'u çok güzel bir açıdan gören binanın terasında olan Ege Rum Meyhanesi, Sarayburnu, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Ayasofya Camii ve diğer camilerin panaroması ile Kadıköy, Harem, Kız kulesi, Selimiye Kışlası, Boğaz Köprüsü ve Vaniköy'e kadar muhteşem bir manzaraya sahiptir.

Öğle yemekleri ve gün batımından itiraben başlayan vakti keraat daha sonra çilingir sofrasında devam eder...Çilingir sofrasında ekaliyet mutfağının unutulan mezeleri ile Ege, Ada , Osmanlı mutfağını birleştirerek yunan müziği Rebetiko'nun ve nostaljinin lirik ezgileri eşliğinde sunmaktadır.

Ege Rum Meyhanesi'nde rakı ile birlikte masaya önce kışlık kavun, ezine peyniri, taş kırma zeytin ve sarı leblebi gelir. Daha sonra masa 15 çeşit birbirinden lezzetli meze piyatalarıyla donatılır.

İçkiler sürekli karafakilerde tazelenirken misafirler tahinli köz biber, ege usulu yaprak sarma, caciki, eski ermeni mezelerinden plaki, işkembe mezesi, topik, midye dolma, avukma, halis zeytinyağı ile yapılmış Girit kabağı, lakerda gibi birbirinden ilginç eski mezeleri dönüşümlü olarak tadarlar.

Soğuk mezelerin hemen ardından arnavut ciğeri, kıtır kabak ve kereviz gibi spesiyallerin yanında özel lorlu sigara böreği, otlu börek, tereyağlı koç yumurtası, sucukaki ve minik balıklar tavası tabağı sunulur.Gecenin bitiminde ise misafirlere tatlıı veya meyve ikram edilmektedir.

Ege Rum Meyhanesi'nde gece Rebetiko ile başlar Ege adaları ve kıyılarındaki Rum ve Türk türkülerinin memleket özlemlerini yansıtan bu lirik müzik gecenin daha sonraki saatlerinde canlanarak misafirleri zeybekiko ve sirtakiye davet eder.

<b>İstanbul'a eski tatları ve kryifleri taşımaktan mutluluk duyar...</b>

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
İstanbul'un en iyi meyhanelerinden biri
10

-

İstanbul'da Rum meyhane kültürünü yaşatmaya devam eden nadir mekanlardan biri Ege Rum Meyhanesi. Muhteşem bir manzarası var. Tüm Tarihi Yarımada ve Boğaz manzarası eşlik ediyor rakınıza. Hafta sonları canlı müzik programları oluyor ve ağrılıklı olarak Rumca şarkılar söyleniyor. Soğuk ve sıcak mezeler,.. Devamını Göster