Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Bursa Tophane

+ 5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
1 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Bursa Tophane Hakkında

Bursa Tophane, şehrin tam merkezinde bulunan tarihi ve turistlik bir yerdir. Tophane’ yi özel yapan unsurlardan biri tarihi saat kulesi ve Osman Gazi ile oğlu Orhan Gazi’ nin türbelerinin burada yer almasıdır. Bursa’ yı panoramik olarak inceleyebileceğiniz yerlerden biridir.

Bursa’ nın her yerinden duyulan ramazan topu atışlarının da yapıldığı yer olan Tophane’ nin yemyeşil bahçesinde çayını ve kahvenizi yudumlayabileceğiniz cafeler ve ünlü restoranlar hizmet vermektedir. Tophane’ de bulunan tarihi saat kulesi ilk olarak Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılmış ancak 1900’ lü yıllara gelene kadar bilinmeyen bir tarihte yıkılmıştır.

1904 yılında saat kulesinin yapımına tekrar başlanmış, 31 Ağustos 1905’ te tamamlanarak II. Abdülhamit’ in tahta çıkışı şerefine, 31 Ağustos 1906 günü Vali Reşit Mümtaz Paşa tarafından törenle hizmete sokulmuştur. Bursa için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Bursa otelleri adresini ve Bursa gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
1 değerlendirme
Bursa Tophane
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
02.03.2020
duru
Manzaranın tadına doyum olmaz
Heykel’de oturuyorum dolayısıyla değinme fırsatı bulmak pek zor olmuyor. En son kuzenimle gitmiştik. Heykelden başlayarak çok güzel bir tur yapabilirsiniz. Müze, tiyatro, çarşı, cami vs. gibi birçok turistik yer görebilirsiniz. Hava kararınca da Tophane’ye doğru çıkıp dinlenebilirsiniz. İlla kafelere gitmek zorunda değilsiniz. Yukarı çıkmanızı sağlayan yollar aşağısını çok iyi görür ve akşamüstü ışıklar açılınca özellikle de sevdiklerinizleyseniz manzaranın tadına doyum olmaz. Bahsettiğim tur ile ilgili olarak harita vs. incelerseniz içiniz çok daha rahat eder.