Bozcaada Meryem Ana Kilisesi

+ 5 Fotoğraf
3.7/5
Çok İyi
4 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Bozcaada Meryem Ana Kilisesi Hakkında

Bozcaada’da Rum mahallesinin tam ortasında yer alan Bozcaada Meryem Ana Kilisesi’nin yapım yılı kilise girişinde yazılı olan 1869 tarihi olarak kabul edilmektedir. Ancak bu bilgi kesin olmamakla birlikte kilise inşasının Venedikliler dönemine kadar uzandığı düşünülmektedir. Yapı Rum Ortodoks kilisesi olarak adada açık olan tek kilise olup, diğer bir ismi Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi’dir. Bozcaada Meryem Ana Kilisesi’nin 1895 yılında yapılmış dört katlı çan kulesi ise avluda bulunmaktadır. Fakat zamanla tahribata uğrayan ve aşınan çan kulesi, 1980’li yıllarda sökülerek demir bir kafes içine alınmıştır. Kilisenin asıl yüksekliği 23.8 metredir. Bozcaada Meryem Ana Kilisesi’nin çan kulesi en son 2006 yılında restore edilmiş ve bugünkü görünümünde hizmet vermektedir. Fakat kilisenin açıe Bozcaada seyahatiniz sırasında yer vermek isterseniz pazar gününü tercih etmeniz gerekmektedir. Tarihi eserler ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengin olan adada kilise ziyaretini seyahat planınıza dahil ederek tarihte kısa bir yolculuğa çıkabilir, böylece adada keyifli bir pazar günü geçirebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

3.7/5
Çok İyi
4 değerlendirme
Bozcaada Meryem Ana Kilisesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
1/5 Kötü
20.08.2017
Bad burcu
Nazik olmayan görevli
Pazar günü kiliseye ziyarete gittik ama kapıda hiç de nazik olmayan görevli karşıladı bizi. Herhangi bir uyarı olmamasına rağmen girişin yasak olduğunu söyledi ve bunu son derece çirkin bir dille ifade etti. Buranın Türklere göre olmadığını, Türklerden bir türlü kurtulamadığını söyleyerek, orada bulunan insanları bağırarak kovdu.
5/5 Mükemmel
16.08.2014
jale
16/08/2014. Bozcaada'dayız. Tekin Otel'de nefis bir kahvaltı yaptık. Hava, deniz, her şey harika. 2 sene ara ile bu güzellikleri yaşıyoruz. :)
5/5 Mükemmel
17.05.2013
Misafir
Bozcaada Meryem Ana Kilisesi
Bozcaada'ya gittiğinizde burayı mutlaka görün.
5/5 Mükemmel
17.05.2013
Ece Kaya
Bozcaada Meryem Ana Kilisesi
`Bozcaada`\'ya gittiğinizde burayı mutlaka görün.