Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Aziziye Tabyası
Aziziye Tabyası - Görsel 1
Aziziye Tabyası - Görsel 2
Aziziye Tabyası - Görsel 3
4 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Aziziye Tabyası Hakkında

Osmanlı-Rus savaşının yaşandığı yıllarda, Kars yolunu tutmak amacıyla kurulmuş tabyanın adıdır. Üç ayrı tabyadan oluşan Aziziye Tabyaları, 1867-1872 yılları arasında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır ve 1877-1878 yılları arasında 93 Harbi’ ne sahne olmuştur. Erzurum

un 10 kilometre kuzeydoğusunda Top Dağı’ ndaki Aziziye Tabyası büyük bir kahramanlık göstergesidir ve bir Osmanlı kadınının büyük cesaretini akıllara getirir. Rus tabyaları Erzurum’ u ele geçirmek için Türkçe bilen Ermenilerle Aziziye Tabyasındaki nöbetçileri öldürür.

Bunu duyan 20’ li yaşlarındaki Nene Hatun, kundaktaki bebeğini ve ondan biraz büyük oğlunu evde bırakıp elinde satırla tabyaya koşar. Nene Hatun’ un kardeşi şehit olmuş babası ise ağır yaralanmıştır. Nene Hatun’ un koştuğunu gören Erzurumlular da koşarak tabyayı kurtarmıştır.

Nene Hatun deyinde akla gelen Aziziye Tabyasına, 1952 yılında Aziziye Şehitleri Anıtı dikilmiştir. Nene Hatun\’ un mezarı da bu noktada bulunmaktadır. Erzurum gezinize Aziziye Tabyasını dahil etmelisiniz.

Yorum / Değerlendirme

Aziziye Tabyası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?