Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Anemurium Antik Kenti
Anemurium Antik Kenti - Görsel 1
Anemurium Antik Kenti - Görsel 2
Anemurium Antik Kenti - Görsel 3
Anemurium Antik Kenti - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Anemurium Antik Kenti Hakkında

Anemurium Antik Kenti, yerleşimin antik çağlara kadar dayandığı Mersin’ in Anamur ilçesinde bulunan antik kenttir. Antik çağlarda Anemurium olarak anılan Anamur’ un tarihteki adıdır. Latin kökenli olan ’ Anemurium’ adı rüzgarlı burun anlamına gelmektedir.

Kilikya bölgesinin en iyi korunmuş antik kentlerinden olan ören yeri İngiliz Albay Francis Beaufor’ un Akdeniz sahillerinde çıktığı keşifle tanınmıştır. Bunun üzerine antik kentte, Kanada Toronto Üniversitesi ile British Colombia Üniversitesi’ nde bilim adamları bölgeye gelerek arkeolojik kazı çalışmaları gerçekleşmiştir.

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu topraklar Roma İmparatorluğu’ ndan sonra Bizans egemenliği altına girmiştir. Bunu üzerine Anamur, Bizans İmparatorluğu döneminde yeniden inşa edilmiştir. Anamur’ un tarih sahnesine ilk kez ne zaman çıktığı ve şehrin hangi dönemde kurulduğuna dair net bir bilgi olmasa da MÖ 4.

yüzyıla ait kaynaklarda Anemurium adına rastlanmıştır. Anamur ilçe merkezinin yaklaşık 7 km güneybatısında bulunan antik kent, dağlık bir alana yayılmıştır. Kentte nekropol, su kemerleri, tiyatro, odeon, hamam ve mozaiklerin bulunduğu tarihi kalıntılar halen görülebilmektedir. Antik kentte yapılan kazılar sonucunda Kral Titus’ tan Valerius’ a kadar geçen döneme ait sikkeler bulunmuştur.

Bunun dışında hamamlar, gösteri salonu, binaların tabanındaki mozaikler ve diğer muhteşem kalıntılar. İçinde hayat varmışçasına hala ayakta Anemurium Antik Kenti. Değişik ve muhteşem yapılara yakından şahit olmak sizi fazlasıyla etkileyecek. Anamur’ a sadece 7 kilometre olan antik kenti mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yorum / Değerlendirme

Anemurium Antik Kenti
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?