Amasra Kemerdere Köprüsü

  • Bartın / Amasra

Amasra Kemerdere Köprüsü

Bartın'ın şirin sahil kasabası olan Amasra'ya 3 km mesafede yer alan Amasra Kemerdere Köprüsü, Cevizlik Vadisi bölgesinde bulunuyor. Roma İmparatoru Claudius döneminde, Roma yol ağının bir parçası olarak yapılan Amasra Kemerdere Köprüsü, son yıllarda yapılan restorasyon çalışmaları ile turizme kazandırılıyor.

Büyük kaya parçalarından yapılan Amasra Kemerdere Köprüsü'nün ayağında, Roma-Pontus Savaşlarında 7 askerin mızrak savaşı yaptıklarını tasvir eden silik kabartma yer alıyor. Amasra Kuşkayası Yol Anıtı'nın devamı olarak yapılan Amasra Kemerdere Köprüsü, Roma döneminden kalan en önemli tarihi eserler arasında bulunuyor.

Olur da bir gün yolunuz Amasra'ya düşerse eğer, Amasra Kemerdere Köprüsü'nü mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Hatta öncesinde, 1 km gerideki Amasra Kuşkayası Yol Anıtı'nı görebilir, sonrasında ise anıtın önünden geçen Roma Yolu'nu takip ederek Amasra Kemerdere Köprüsü'ne ulaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
amasra kemerdere koprusu
10

-

Amasralı'yım ama bu köprü nerede bilmiyorum. Cevizlik Vadisi'nde 3 km mesafe filan. Ben dağ taş her yeri dolaştım buraya denk gelmedim.