Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Tekne Turu
Yamaç Paraşütü

Gezgin Türü

Aileler için Uygun
Çocuklara Uygun
Çiftlere Uygun

İskenderun Aktiviteleri

İskenderun civarında yapılacak 1 aktivite.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
İskenderun Yamaç Paraşütü
Yamaç Paraşütü
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Hatay

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

İskenderun Aktiviteleri ve Yapılacak Şeyler

Hatay’ın en bilinen ilçeleri arasında yer alan İskenderun, Türkiye’nin en büyük 4. Limanı olma özelliğine sahip. Kışları soğuk ve yağışlı olan bu yerde yazlar ise oldukça sıcak geçiyor. Sanayi, ticaret ve turistik açıdan gelişmiş olan ilçe, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Tatil için bu bölgeyi seçerseniz İskenderun gezilecek yerler listesi yaparak ilçeyi yakından keşfedebilirsiniz. Bölgede bulunan tarihî yerleri gezdikten sonra yöresel lezzetleri deneyebilir ve eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz. Konum olarak İskenderun otelleri sizlere uygun olacaktır. 

İskenderun’da Gezilecek Tarihi Yerler

  • Kanuni Sultan Süleyman Cami: İskenderun tarihî mekânlar arasında yer alan bu cami Kanuni Sultan Süleyman tarafından 959 yılında yapılma emri verilen bu cami tarihî açıdan büyük önem taşıyor. Günümüze kadar ulaşan cami hâlâ ibadete açık ve gelen turistlere de kapılarını açıyor. Caminin güney kısmında bir türbe bulunuyor. Ancak türbede kimlerin yattığı bilinmiyor. Mimari açıdan dönemi yansıtan bu yapı birkaç restorasyon işlemi sayesinde genişletilip daha sağlam bir yapı hâline getiriliyor.  
  • İskenderun Anıt Meydanı: Sahil kıyısında bulunan bu meydan bölgede düzenlenen çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Türk bayrakları bulunan meydanda çeşitli etkinlikler ve törenler düzenleniyor. İlçeye giden turistlerin ve gençlerin buluşma noktası olarak kullandıkları bir alan oluyor. 
  • Deniz Müzesi: İskenderun görülecek yerler arasında yerini alan müze, deniz meraklıların uğrak noktası oluyor. 1942 yılından itibaren Türk Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan bu mekân, 2009 yılında deniz müzesi olarak hizmet veriyor. Müze içerisinde sergilenen altı adet salon bulunuyor. Bunlar sırasıyla; Tayfur Sökmen Salonu, Alpay Şükrü Kanatlı Salonu, Barbaros Hayrettin Paşa Salonu, Gazi Hasan Paşa Salonu, Savarona Salonu ve Rauf Orbay Salonu şeklinde.  
  • Bakras Kalesi: Zamanında Romalılar, Bizanslılar ve Ermeniler tarafından kullanılan kale, Antakya İskenderun yolu arasında yer alıyor. Yapı tahrip olsa da hâlâ tüm ihtişamı ile bölgede bulunuyor.  

İskenderun’da Yapılacak Aktiviteler

İskenderun gezilecek tarihî yerler ve turizm noktalarını gezerek şehrin kültürünü yakından inceleyebilirsiniz. İskenderun turistik yerler geziniz bittikten sonra yeni deneyimler için çeşitli etkinlik ve aktivitelere katılabilirsiniz. İskenderun aktiviteler ve etkinlik fırsatlarıyla tatil boyunca yeni deneyimler yaşayabilirsiniz. Keyifli ve eğlenceli deneyimler sunan İskenderun yapılacak şeyler arasında gezi rotaları ve lezzet keşifleri bulunuyor. İskenderun Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler sayfasını inceleyerek gezinizi zenginleştirebilirsiniz.  İskenderun gezilecek yerler için sizlere sunduğumuz tavsiyelere göz atarak gezi rotası oluşturabilirsiniz. 

  • Meryem Ana Havuzu: İskenderun’da gezilecek tarihi yerler arasında yer alan Meryem Ana Havuzu’na gidebilir ve havuz ve çevresini gezebilirsiniz. Hristiyanlar için büyük önem taşıyan bu alanın bir yanında sıcak su bir yanında ise soğuk su akıyor. Her yıl 14 Şubat tarihinde ise burada yapılan bayram kutlamalarını görebilirsiniz. Bölgenin adı ise bir rivayetten kaynaklanıyor rivayete göre; Hz. Meryem, Kudüs’ten Efes’e doğru giderken burada duruyor ve banyo yapıyor. Bundan dolayı bir tarafta akan sıcak su günahları, soğuk su ise kutsallığı temsil ediyor. Bundan dolayı burada bulunan havuza, Meryem Ana Havuzu adı veriliyor. Doğal güzelliğiyle görenleri etkileyen bu yer, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.  
  • İskenderun Körfezi: İskenderun gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer yer ise İskenderun Körfezi oluyor. Tatilinize deniz eşliğinde devam etmek isterseniz İskenderun Körfezi’nde tekne turu yapabilir ve bu bölgede bulunan yerlerde denize girerek tatilinizi çok daha keyifli bir hâle getirebilirsiniz. Ayrıca sahilde yürüyüş yapabilir veya denizin karşısında gün batımını seyredebilirsiniz.

İskenderun Aktiviteleri ve Yapılacak Şeyler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İskenderun için ailelere uygun aktiviteler nelerdir?
İskenderun için ailelere uygun aktiviteler : FlyTürk Havacılık Kulübü, İskenderun Sahili Tekne Turu, Ata Balık Avı Turları, İskenderun konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
İskenderun için ücretsiz yapılacak aktiviteler nelerdir?
İskenderun için ücretsiz yapılacak aktiviteler : FlyTürk Havacılık Kulübü, İskenderun Sahili Tekne Turu, Ata Balık Avı Turları, İskenderun konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
İskenderun için kalabalık gruplara uygun aktiviteler nelerdir?
İskenderun için kalabalık gruplara uygun aktiviteler : FlyTürk Havacılık Kulübü, İskenderun Sahili Tekne Turu, Ata Balık Avı Turları, İskenderun konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
İskenderun için çiftlere uygun aktiviteler nelerdir?
İskenderun için çiftlere uygun aktiviteler : FlyTürk Havacılık Kulübü, İskenderun Sahili Tekne Turu, Ata Balık Avı Turları, İskenderun konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
İskenderun için aktiviteler nelerdir?
İskenderun için aktiviteler : FlyTürk Havacılık Kulübü, İskenderun Sahili Tekne Turu, Ata Balık Avı Turları, İskenderun konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.