Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Konser
Festival
Su Sporları

Gezgin Türü

Aileler için Uygun
Çocuklara Uygun
Çiftlere Uygun

Erzurum Aktiviteleri

Erzurum civarında yapılacak 6 aktivite.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Cağ Kebap Festivali
Festival
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Erzurum
Uluslararası Kar Film Festivali
Konser
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Erzurum
Palandöken Buz Tırmanışı Festivali
Festival
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Erzurum
Çermik Festivali
Konser
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Erzurum
Ulusal Doğa ve Su Sporları Festivali
Su Sporları
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Erzurum
Şenkaya Kültür Sanat Ve Bal Festivali
Konser
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Erzurum

6 mekandan 6 tanesi gösteriliyor

Erzurum Yapılacak Şeyler ve Aktiviteler

Doğu Anadolu bölgemizin gizli hazinelerinden biri de Erzurum şehri. Doğal ve tarihi güzellikleriyle Erzurum yapılacak şeyler açısından birçok seçenek sunuyor ziyaretçilerine. Son yıllarda kış sporu merkezleri arasında popülerleşen kentlerimizden biri olan Erzurum birçok tarihi esere ve doğal güzelliğe sahip bir yer.

Lezzetli cağ kebabıyla tanınan bu güzel şehir elbette mutfak ve yeme-içme kültürü açısından da göz dolduruyor. Biz de sizler için bir Erzurum'da yapılacak şeyler ve görülecek yerler listesi hazırlamak istedik. Erzurum’da konaklamayı düşünüyorsanız sitemizden Erzurum otelleri ve konaklama imkanlarını inceleyebilir, size en uygun seçeneği kolayca bulabilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi: Erzurum yapılacaklar listesinin olmazsa olmazlarından biri de elbette Palandöken’de kayak yapmak. Dünyada şehir merkezine en yakın kayak merkezi olma özelliği taşıyan Palandöken, son yıllarda yapılan teknolojik atılımlarla giderek daha fazla yerli ve yabancı turisti kendine çekmeye başlayan bir kış sporları merkezi.

Birçok otelin bulunduğu bu kayak merkezi muhteşem pistleriyle tüm kayak severlerin mutlaka görmesi gereken bir yer.

Narman Peri Bacaları: Erzurum görülecek yerler arasında büyüleyici atmosferiyle öne çıkan bir yer de Narman Peri Bacaları. Dünyada çok az örneği görülebilen bu etkileyici doğa harikası yeryüzü şekillerine kırmızı renklerinden ötürü “Kırmızı Periler Diyarı” da deniyor.

Bu muhteşem doğa olayını daha çok turistin görebilmesini sağlamak amacıyla bölgede son yıllarda çeşitli etkinlikler de düzenlenmekte.

Tortum Şelalesi: Erzurum gezilecek yerler arasında yer alan bir diğer doğal güzellik de elbette Tortum Şelalesi. Tortum Gölü’nün Tev Vadisi’nden dökülmesiyle oluşan şelale yaklaşık 50 metre yüksekliğinde ve 20 metre genişliğinde. Uzundere ilçesinde yer alan bu muhteşem şelalenin etrafında yürüyüş parkurları ve piknik alanları da bulunmakta.

Su sporları için de elverişli bir bölgede yer alan şelale mutlaka görülmesi gereken Erzurum doğal güzelliklerinden biri.

Yakutiye Medresesi: Erzurum görülmesi gereken yerler arasında mutlaka söz edilmesi gereken bir diğer yer de Yakutiye Medresesi. İlhanlılar tarafından 1310 yılında inşa edilmiş olan bu önemli yapı kendine has mimarisiyle Erzurum’un simge yapılarından biri. Erzurum’dayken, günümüzde etnografya müzesi olarak kullanmakta olan bu muazzam binayı da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Erzurum Kalesi: Erzurum güzel yerleri arasında sembol niteliğindeki bir başka tarihi yapı da Erzurum Kalesi. 415 yılında İmparator Theodisius tarafından inşa ettirilen bu muazzam yapının bulunduğu yerde daha önce de kaleler inşa edildiği ve bu kalelerden ilkinin tarihinin Urartulara kadar uzandığı düşünülmekte.

Osmanlı döneminde bünyesine başka mimari eserler de eklenen kale görülmeye değer bir yapı.

Erzurum Ulu Camii: Erzurum'da gezilecek görülecek yerler arasında bulunan bir başka önemli tarihi eser de Ulu Camii. Malazgirt Savaşı sonrasında Anadolu’daki ilk beylikler Erzurum’da kurumuştu. Bu beyliklerden olan Saltuklular tarafından 1179 yılında inşa edilen bu muhteşem yapı bu anlamda Anadolu’daki ilk Türk izlerinden biri.

Üç Kümbetler: Erzurum turistik yerler arasında sayabileceğimiz bir diğer tarihi eser de Üç Kümbetler. Anadolu’da yer alan en önemli anıt mezar örnekleri arasında yer alan üç kümbetlerden en büyük olanının yaklaşık sekiz yüz yıl önce yapıldığı ve Emir Saltuk’a ait olduğu düşünülmektedir. Diğer iki mezarın yapılış nedenleri ise bilinmiyor.

Alınlıklarına ve nişlerine Türk astrolojisine özgü hayvan figürlerinin işlenmiş olduğu bu önemli yapılar Erzurum’da görülmesi gereken tarihi eserlerden bir diğeri.

Öşvank Kilisesi: Yaklaşık 970 yılında Bagratlı Hanedanlığı tarafından inşa edilen bu muhteşem yapı Erzurum’un kültür zenginliğinin bir başka örneği. İçindeki freskleri ve dış duvarlarındaki kabartmalarıyla tanınan bu güzel yapı Erzurum’da gezilmesi gereken bir başka tarihi eser.

Erzurum Yapılacak Şeyler ve Aktiviteler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Erzurum için ailelere uygun aktiviteler nelerdir?
Erzurum için ailelere uygun aktiviteler : Çermik Festivali, Palandöken Buz Tırmanışı Festivali, Ulusal Doğa ve Su Sporları Festivali, Erzurum konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Erzurum için ücretsiz yapılacak aktiviteler nelerdir?
Erzurum için ücretsiz yapılacak aktiviteler : Çermik Festivali, Palandöken Buz Tırmanışı Festivali, Ulusal Doğa ve Su Sporları Festivali, Erzurum konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Erzurum için kalabalık gruplara uygun aktiviteler nelerdir?
Erzurum için kalabalık gruplara uygun aktiviteler : Çermik Festivali, Palandöken Buz Tırmanışı Festivali, Ulusal Doğa ve Su Sporları Festivali, Erzurum konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Erzurum için çiftlere uygun aktiviteler nelerdir?
Erzurum için çiftlere uygun aktiviteler : Palandöken Buz Tırmanışı Festivali, Ulusal Doğa ve Su Sporları Festivali, Cağ Kebap Festivali, Erzurum konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Erzurum için aktiviteler nelerdir?
Erzurum için aktiviteler : Çermik Festivali, Palandöken Buz Tırmanışı Festivali, Ulusal Doğa ve Su Sporları Festivali, Erzurum konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.