Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu
Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu - Görsel 1
Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu - Görsel 2
Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu - Görsel 3

Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu

+ 4 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu Hakkında

Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’ nun tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanır. 1879 yılında Hüdavendigar Vilayeti Valiliğine atanarak Bursa’ ya gelen Ahmet Vefik Paşa, Bursa kadar tüm ulus açısından da önemli sayılan ilk Türk tiyatro sahnesini kurmuştur.

Günümüzde Bursa Devlet Tiyatrosu’ nun kullandığı tiyatro binası, adını Bursa’ da ilk Türk tiyatrosunu kuran Vali Ahmet Vefik Paşa’ dan alır. Ahmet Vefik Paşa, 1879- 1882 yılları arasında Bursa’ da valilik yapmış ve valiliği döneminde şehre ilk tiyatro binasını kuran kişi olmuştur.

Ahmet Vefik Paşa’ nın kurduğu ilk tiyatro, bugünkü Bursa Merkez’ de yer alan Heykel caddesi’ ndeki, Ziraat Bankası merkez şubesi olan binanın yerinde bulunuyordu. Günümüzdeki Ahmet Vefik Paşa Tiyatro binası ise 1935 yılında Vali Şefik Soyer tarafından Halkevi binası olarak yaptırılmıştı.

Ahmet Vefik Paşa’ nın Bursa’ da yaptırdığı bu tiyatro binasında ilk olarak 15 Eylül 1879’ da Paşa’ nın Moliere’ den dilimize uyarladığı “Meraki” piyesi oynanmıştır.

Tanzimat Dönemi’ nin bir özelliği olan ’ Sanat toplum içindir’ anlayışına sahip olan Vefik Paşa oyunlarda seyircinin eğitimine ve örnek olacak davranışların sergilenmesine son derece önem vermiştir. Ayrıca Paşa; İstanbul dışında Anadolu’ da kurulan ilk tiyatro olan “Bursa Osmanlı Tiyatrosu”nda seyircilerini Moliere ile tanıştırmış ve Moliere’ nin tüm oyunlarını sahneletmiştir.

Ahmet Vefik Paşa Bursa’ da bir tiyatro seyircisi yetiştirmiş, bir tiyatro binası kurmuş, Türk Tiyatrosuna birçok yeni eser kazandırmıştır.

Yorum / Değerlendirme

Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?