Abdüsselam Balaban Kebap

  • Eskişehir
  • Arifiye Mah. Belediye Sok. No:63/7

Abdüsselam Balaban Kebap

1938 yılında Abdüsselam Soyarık ustanın kurduğu "Abdüsselam Köftecisi" , Necdet Gengeç ve oğlu Oğuz Gengeç sayesinde günümüze kadar gelmiş ve o günden bugüne lezzetini aynı güzellikte korumuştur.
Porsiyonları dolu dolu olan Balaban Kebap' ın İsmi Tatarca'da 'Çok' anlamına gelen Balaban kelimesinden gelmektedir.

Abdüsselam Balaban Kebap'ın Hazırlanışı ve Lezzetinin Sırrı

Öncelikle et seçimi ile işe başlanır. Şiş kısmı için özenle seçilmiş dana eti kullanılır. Etin sinirleri temizlendikten sonra tuzlanıp yağlanır ve soğuk hava deposuna konulur.

Soğuk hava deposunda üç gün bekletildikten sonra dördüncü gün etler Abdüsselam Balaban Kebap için yeterli yumuşaklığa ve kıvama gelir. Köfte kısmı için sırf dana kaburga eti kullanılmaktadır. Orta yağlı kıyma haline getirilmiş kaburga eti ekmek, rendelenmiş soğan, karabiber ve bir miktar su ilave edilip bolca yoğrulur. Köfte ne kadar çok yoğrulursa o kadar lezzetli olmaktadır.

Abdüsselam Balaban Kebap'ın lezzetine lezzet katan ve çok önemli olan ayrıntı kemik suyudur. Dana kemikleri yaklaşık üç saat boyunca kaynatılmaktadır. Bu kemik suyu bir taraftan et ve şiş kızartılırken Abdüsselam Balaban Kebap'ın ısıtılmış ve doğranmış özel pidelerin üzerine dökülüp ardından süzülmektedir. Pidelerin üzerine inceltilmiş yoğurt konulur ve yine et suyu ile inceltilmiş tamek sosu dökülür. Şiş ve köfteler konulmadan önce son olarak eritilmiş tereyağı pidelerin üzerine dökülmektedir. Bin bir lezzetle hazırlanmış pidelerin üzerine köfteler konulmakta ve lezzete sunulmaktadır...

Afiyet Olsun...

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Böyle bir menü
10

-

Çok yer gezdim, çok önemli kruzlara (gemilere)bindim, böyle bir menü, çeşit görmedim. Rahmetli Kerim usta, Abdüsselam ve Yaşar ustaları rahmetle anıyorum.