Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Yuvacık Gezilecek Yerler

Toplam 3 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri En uygun sonuca göre listele
  • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Yuvacık Gezilecek Yerler

Yuvacık'ın tarihinden günümüze kadar zaman içerisinde çeşitli arkeolojik kalıntılar bulunmuştur. Bunlardan bazıları Osmanlılar´dan kalma Yuvacık barajının üst kısmında tarihi Kemer Köprü, tarihi çeşmeler, su değirmenleri, çeşitli oyma taşlar, ahşap ve kerpiçten yapılmış evlerdir.

Fatih mahallesindeki Başçeşme, Ermeni mezar taşları, kilise kalıntıları, Başiskele mahallesindeki eski nikomedya kalıntıları ve Gazi caddesindeki tepede çeşitli kalıntılar mevcuttur.

İzmit Körfezi'nden Samanlı Dağları'na uzanan Yuvacık, Türkiye'nin en gelişmiş sanayi şehirlerinden olan Kocaeli'nin doğaya dönük yüzüdür...

Kocaeli Yuvacık, son zamanlarda doğal kimliği ile ün kazanmış olsa da, aslında 3200 yıllık koca bir tarihe sahip. Özellikle sonbahar mevsiminde tadına doyulmayacak manzaralar sunan Yuvacık, tatilin sadece yaz aylarında değil, yılın her günü yapılabileceğine işaret ediyor...

Kocaeli Yuvacık'tan başlayıp Samanlı Dağları'nın eteklerine uzanan düzlükte farklı yükseklikler ve farklı şekiller bulunuyor. Burada, özellikle de sarı ve turuncu renklerin olduğu sonbahar mevsiminde bir güz ormanına tanık oluyorsunuz.

Beşkayalar Tabiat Parkı'na adını veren, Soğukdere ile Sıcakdere arasındaki beş adet kaya yükseltisi, Menekşe Yaylası ve Aytepe sırtları her mevsim farklı renk tonlarıyla yürüyüşçülerin vazgeçemediği rotalar arasında yer alıyor.

Kocaeli Yuvacık Barajı çevresinde yeme içme tesisleri bulunuyor. Barajdan sonra Servetiye Cami Köyü yer alıyor. Buradaki köy bahçesinde, çayınızı ya da kahvenizi yudumlayıp gölün manzarasını izleyerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Kocaeli Yuvacık'a giderseniz, derin vadileri ve doruklarda yer alan çiçekleri çekmek için fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın. Hatta fotoğrafa merakınız varsa, sadece bu bölgeye bir fotoğraf gezisi bile düzenleyebilirsiniz...

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın