Uçhisar bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Uçhisar Gezilecek Yerler

Uçsuz bucaksız bozkırın gölgesindeki Uçhisar’da geçmiş ve günümüz öyle güzel harmanlanmıştır ki, sokaklarda yürürken hangi zaman diliminde yaşadığınızı unutur, büyüleyen atmosferin akışına bırakırsınız kendinizi.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Uçhisar Gezilecek Yerler

Toplam 1 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Uçhisar Kalesi

"Uçhisar Kalesi"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Uçhisar Tarihi Mekanlar

Uçsuz bucaksız bozkırın gölgesindeki Uçhisar'da geçmiş ve günümüz öyle güzel harmanlanmıştır ki, sokaklarda yürürken hangi zaman diliminde yaşadığınızı unutur, büyüleyen atmosferin akışına bırakırsınız kendinizi.
Tarihi kalıntıların ve doğal güzelliklerin harmanlandığı Uçhisar, Nevşehir'e 7 kilometre mesafede yer alır ve Kapadokya Bölgesi'nin en yüksek yerleşim alanı, zirvesidir. Mistik atmosferi ile büyüleyen Uçhisar, gün batımının en güzel izlendiği yerlerin ilk sıralarında yer alır. Burası efsunlu görüntüsü ile hafızanıza kazınır ve peri bacalarının başlangıcı, dayanağı ve zirve noktasıdır. Uçsuz bucaksız bozkırın gölgesindeki Uçhisar'da geçmiş ve günümüz öyle güzel harmanlanmıştır ki, sokaklarda yürürken hangi zaman diliminde yaşadığınızı unutur, büyüleyen atmosferin akışına bırakırsınız kendinizi.

Uçhisar Kalesi: Uçhisar'ın simgesidir Kapadokya'nın her yerinden görülen, en büyük peri bacası ve zirve noktası olan Uçhisar Kalesi. Zirvesi Kapadokya'nın kuş bakışı görüleceği tek yerdir. Efsunlu bir atmosfere sahip olan Uçhisar Kalesi'nden günbatımını izlerken tüm vadilerin, bozkırın aldığı kızıllığı ve renk değişimlerini de yakından görüp, bu eşsiz coğrafyayı daha da seveceksiniz.

Karakale: Kapadokya'nın zirvesi olan Uçhisar'da gezi listenize eklemeniz gereken birçok yer vardır ve bunlardan biri de Karakale'dir. Görkemiyle göz dolduran kalenin üstünde bulunan şapka bölgede yapısına az rastlanan farklı bir volkanik dokudan oluşmaktadır. Siyah renkteki bu dokudan dolayı kaleye Karakale denilmektedir.

Tığraz Kalesi: Uçhisar'da yer alan ikinci büyük kaledir görkemli Tığraz Kalesi. Gezi listenize eklemenizi önerdiğimiz kale, Güvercinlik Vadisi tabanına kadar inen bir yamaç yerleşimi ve önemli bir yer altı sığınağıdır. İçerisinde bulunan tünel, oda ve mahzenleriyle, zirveden vadiye kadar yedi kat yerleşimiyle ilginç bir yer altı şehridir burası.

Güvercinlik Vadisi: Bölgedeki en sık ziyaretçi çeken yerlerden biridir Güvercinlik Vadisi. Buraya iki giriş var, birisi Uçhisar kasabanın hemen içinden aşağı doğru giden yol, diğeri de kasabının güneyinde biraz çıkışında olan yol. Güvercinlik Vadisi ismini vadi içerinde çokça bulunan güvercinliklerden alıyor. Birçok kişinin bilmediği vadi içindeki 10 – 15 metre yükseklikteki şelale mutlaka görülmelidir. Ayrıca vadi içinden akan küçük dere buradan aşağı dökülüyor. Güvercinlik Vadisi'nin sonu Göreme kasabasında son buluyor.

Göreme: Peri bacalarının büyüleyecek kadar güzel göründüğü yerdir masalsı bir atmosferi olan Göreme. Hep düşlediğiniz, fotoğraf karelerinde görüp içinde olmak istediğiniz yerdir Nevşehir'in en hareketli ilçesi Göreme. Nevşehir'e 10 kilometre mesafede olan ilçede bulunan görkemli yapıları gezerken, zaman ve mekan kavramını unutacak, geçmişe uzun bir yolculuk yapacaksınız.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Uçhisar Kalesi
10

-