Tirilye Gezilecek Yerler

Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı, köklü tarihinin yanı sıra muhteşem bir doğaya ev sahipliği yapan Tirilye, sakin ve huzurlu bir seyahat arayışında olanlara uzun süreli ya da günübirlik kaçamak olanakları sunuyor.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Tirilye Gezilecek Yerler

Toplam 5 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
 • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

Tirilye Evleri

"Derya tarafından..."

"Tirilye Evleri"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Tirilye Dündar Evi

"Yapı çok bakımsız"

5.0

Misafir yorumu

1 yorum

Tirilye Tarihi Mekanlar

Bursa'nın Mudanya ilçesine bağlı, köklü tarihinin yanı sıra muhteşem bir doğaya ev sahipliği yapan Tirilye, sakin ve huzurlu bir seyahat arayışında olanlara uzun süreli ya da günübirlik kaçamak olanakları sunuyor.
Uzun yıllar boyunca Rumların yerleşim yeri olan Tirilye, tarihi yapıları ve sevimli sokakları ile özellikle Bursa ve çevresinde yaşayanlar tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Marmara denizinin yanı başında yer alması ve yemyeşil bir doğaya ev sahipliği yapması ise Tirilye'nin ününün günden güne artmasına vesile oluyor. Kendinize sakin ve huzur dolu bir hafta sonu rotası yapmak istiyor; ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, Tirilye'de gezilecek yerler hakkında bilgi edinebileceğiniz yazımıza mutlaka bir göz atın.

Tirilye Evleri:Beldeye adımınızı attığınız an zaten dikkatiniz çekecek olan, tarihi atmosferiyle Tirilye Evleri, bölgede gezilecek yerlerin başında geliyor. İzlemeniz gereken ilk yol ise genellikle ahşap ve kerpiçten yapılan bu evleri inceleyebileceğiniz kısa bir yürüyüş rotası belirlemekten geçiyor.

Mudanya Kemerli Kilise:Tirilye'ye 5 km mesafede yer alan Mudanya Kemerli Kilise, beldenin en eski tarihi değerlerinden biridir. 13. yy'a uzanan bir geçmişi olduğu bilinen kilise, bugün görkemli duruşu ve merak uyandıran geçmişi ile ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Tirilye Dündar Evi:19. yy'dan kalma bir yapı olan Tirilye Dündar Evi ise, Bizans mimarisinin izlerine rastlanan tarihi yapılardan biri. Bugün ne yazık ki biraz ilgisiz kalmış olsa da ev, Tirlye'de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olarak yerini alıyor.

Mudanya Zeytinbağı Taş Mektep:1909 yılına ait bir yapı olan Mudanya Zeytinbağı Taş Mektep, önceleri Rum ailelerin çocuklarına eğitim vermiş, daha sonraları ise öksüz ve yetim yurduna çevrilmiştir. Bugün yapının restorasyon sonrası kültür merkezi olacağı bilinmektedir.

Tabut Ev:Tirilye'nin ilginç yapılarından biri olan ev, bu ismi yapısal olarak ince uzun bir tabuta benzemesinden almaktadır. Ziyaretinize renk katacak detaylardan biri olan evi de seyahat planınıza dahil edebilirsiniz.

Tirilye Plajı:Bölgeyi özellikler yaz aylarında ziyaret ediyorsanız plaja uğrayarak deni, kum ve güneşin tadını çıkarmayı ihmal etmeyin.

3 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
3
5
Tirilye Dündar Evi
Tirilye Dündar Evi
Mudanya / Bursa
Türkiye
Yapı çok bakımsız

-

Tirilye çok güzel bir yer, doğa harikası ve tarihle iç içe, buraya kadar her şey çok güzel. Lakin birçok yapı çok bakımsız, aynı Tirilye Dündar Evi gibi, kiliseler berbat halde, Mudanya Zeytinbağı Taş Mektep gibi, henüz 100 yıllık bir yapı bile nasıl o hale gelmiş, inanılması çok güç.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
3
10
Tirilye Evleri
Tirilye Evleri
Mudanya / Bursa
Türkiye
Derya tarafından...

-

Bu bilgiler için teşekkür ederim. Bana göre Bursa çok güzel bir şehir. Çok güzel anlatmışsınız.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
3
10
Tirilye Evleri
Tirilye Evleri
Mudanya / Bursa
Türkiye
Tirilye Evleri

-

Sayın Tokgöz,

Öncelikle Tirilye gibi tarihi bir yeri bize anlattığınız için teşekkür ederim. Ancak hatırlatmak gerekirse Tirilye de çok güzel otel ve pansiyonlar varken ve tarihin tadını çıkarmışken burada bir gece gecirmenizi tavsiye ederim. Ben gecen hafta Akide Butik Pansiyon diye bir yerde kaldım.Hem çok şık ve güzel döşenmiş hemde fiyatı çok makul. Herkese mutlaka tavsiye ederiz taş mektep manzaralı odada kalmasını...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)