Süleymaniye Gezilecek Yerler

İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Süleymaniye, Fatih’in köklü tarihine ışık tutan birçok yapıya sahiptir.Süleymaniye Tarihi Mekanlar

İstanbul'un en eski semtlerinden biri olan Süleymaniye, Fatih'in köklü tarihine ışık tutan birçok yapıya sahiptir.

İstanbul'a gelen turistlerin en yoğun ilgiyi gösterdiği nokta Fatih'tir. Fatih'in her semti farklı tarihlerin izlerini taşıyan eserlerle doludur. Tabii bu semtlerden biri de Süleymaniye… Süleymaniye'nin içinde yer alan gezi mekanları az olsa da, Fatih'in birçok ilçesine kolaylıkla ulaşıp daha çok mekan keşfedebilirsiniz. İşte Fatih Süleymaniye'nin çevresine yakın gezilecek yerler:

Süleymaniye Camii: Süleymaniye Külliyesi'nin en güzel parçası olan Süleymaniye Camii, Fatih'in en önemli tarihi değerlerinin ilk sıralarında yer alıyor. Mimar Sinan Eserlerinden biri olan ve Sinan'ın kalfalık eserim dediği cami, Kanuni Sultan Süleyman'ın isteği üzerine yapılmıştır. Şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasındaki Süleymaniye Camii'ni ve külliyenin diğer yapıtlarını gezi listenize dahil etmenizi öneririz.

Sultanahmet: Süleymaniye'ye yakın bir konumda yer alan Sultanahmet'in tarihi mekanlarına ve doğal güzelliklerine zaman ayırmayı sakın unutmayın. Sultanahmet Meydanı'ndaki Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Binbirdirek Sarnıcı, III. Ahmet Çeşmesi ve Topkapı Sarayı görmenizi önerdiğimiz yerlerden birkaçıdır. Eğer bolca zamanınız varsa Arasta Çarşısı'nı, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'ni de gezebilirsiniz.

Beyazıt: Süleymaniye'den kolaylıkla ulaşabileceğiniz Beyazıt semtine kesinlikle gitmelisiniz. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Simkeşhane (Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi), Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi, Beyazıt Hamamı ve Beyazıt Kulesi gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler arasında.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın