St. Barnabas Manastırı, Gazimağusa mekan profili ve St. Barnabas Manastırı hakkında detaylı bilginin yer aldığı tanıtım sayfası.

St. Barnabas Manastırı

  • Kıbrıs / Gazimağusa
0.0puan

St. Barnabas Manastırı Tanıtımı

Kıbrıs-Gazimağusa'da bulunan St. Barnabas Manastırı, günümüzde İkon ve Arkeoloji Müzesi olarak ziyaret edilmektedir. Hem mimari yapısı hem ikonları hem de tarihi kalıntılarıyla göz doldurur manastır.

Yahudi bir ailenin oğlu olan ve Salamis doğumlu St. Barnabas, Kıbrıs'ta Hristiyanları yaymak için çalışmalara başlar. Bu sebepten dolayı halk tarafından öldürülür ve cesedinin denize atılması için bataklığa saklanır. Fakat Barnabas'ın öğrencileri olayı takip eder ve cesedini kaçırıp Salamis'te bir yeraltı mağarasına gömerler. Göğsüne ise; St. Mathews'in bir incilini koyarlar. Uzun yıllar boyunca gizli kalan mezarı 432 yıl sonra Psikolos Anthemios, bir gece rüyasında görür. Mezarın açılması ister ve açıldıktan sonra St. Mathews'in incilini bulurlar. Teşhis doğrudur. Bunun üzerine piskopos İstanbul'da bulunan İmparator Zeno'ya haber verir. İmparator mezarın bulunduğu noktada bir manastır yapılmasın buyurur. 477 yılında manastır inşa edilir ve St. Barnabas Manastırı olarak anılır.

Günümüzde İkon ve Arkeoloji Müzesi olarak ziyaretçilerin uğrak yeri olan manastır, aynı zamanda bölgenin en geniş müzesidir. Üstelik müze, Kıbrıs'ın tarihine ışık tutmaktadır. Neolitik dönemden Roma dönemine ait olan tarihi eserler dikkatinizi fazlasıyla çekecek. Büyük Han, Antiphonitis Kilisesi, Ayios Trias Bazilikası, Boğaz Şehitliği, Venedik Sütunu, Panagia Theodokou Kilisesi ve Mavi Köşk Kıbrıs tatilinizi güzelleştiren gazi duraklarınız olacak.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Yakınındaki Oteller

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler