Sirkeci bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Sirkeci Tarihi Mekanlar

Tarihi Yarımada içerisinde önemli bir yere sahip olan Sirkeci, birçok yaşanmışlığa sahne olmuş ve bunun bir getirisi olarak semtte birbirinden değerli mimari yapılar yükselmiştir.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Sirkeci Gezilecek Yerler

Toplam 6 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Tarihi Yarımada içerisinde önemli bir yere sahip olan Sirkeci, birçok yaşanmışlığa sahne olmuş ve bunun bir getirisi olarak semtte birbirinden değerli mimari yapılar yükselmiştir.
Fatih'in semtlerinden biri olan Sirkeci, Avrupa-Asya ulaşımında merkez noktalardan biridir. Aynı zamanda turistik bir semt de olan Sirkeci'de gezip görebileceğiniz pek çok tarihi yapı ve bölge yer alıyor.

Eğer Sirkeci'nin tarihi yapılarını görmek isterseniz, Sirkeci Garı gezmenizi önerdiğimiz ilk yer. II. Abdülhamit döneminde inşa edilen Sirkeci Garı, İstanbul'un Avrupa yakasının kilit ulaşım ağlarından birinin başlangıç noktasıdır. İstanbul'daki iki ana istasyondan biri olan Sirkeci Garı, 1890 yılından bu yana hizmet vermektedir. Garın lokantası ise, 1950'li yıllarda yazar, gazeteci ve basın görevlilerinin buluşma noktası olarak ün salmıştır.Tarihi bir yapı olan Sİrkeci Garı'nda zaman zaman sanatsal ve kültürel etkinlikler de gerçekleştirilmektedir.

Sirkeci'de gezebileceğiniz diğer yapılar ise Büyük Postane, Sirkeci'nin iş hanları, camiler, türbeler ve Osmanlı zamanından kalma diğer yapılardır. Sirkeci'de gezerken dönemsel mimari yapıların nasıl korunduğunu görecek ve pasajlarına, parklarına hayran kalacaksınız.

Eğer fotoğrafa ilginiz varsa ünlü Hayyam Pasajı'nı mutlaka gezmelisiniz. İçinde pek çok fotoğraf dükkanı bulunan pasajda ikinci el fotoğraf makinalarını ve ekipmanlarını inceleyebilirsiniz.

Sirkeci'de biraz gezmeyi, farklı dokusunu tanımayı istiyorsanız eğer, birbirinden şirin kafelerinde oturup güneşin tadını çıkarabilirsiniz, restoranlarını keşfedebilirsiniz.

Sirkeci'deki gezinizi tamamladıktan sonra rotanızı Eminönü'ne veya Sultanahmet'e çevirebilir, Tarihi Yarımada'nın diğer güzelliklerini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın