Şavşat

Karadeniz’in yüksek dağları ile çevrili, eşsiz doğa harikaları ile iç içe, her mevsim farklı güzellikler sunan ve göğe komşu bir ilçe: Şavşat

Karadeniz'in yüksek dağları ile çevrili, eşsiz doğa harikaları ile iç içe, her mevsim farklı güzellikler sunan ve göğe komşu bir ilçe: Şavşat

Şavşat, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, Artvin'e bağlı ilçelerden biridir. Ülkemizin en doğusunda yer alan ilçelerden olan Şavşat; Ardahan, Posof, Ardanuç, Artvin Merkez, Borçka ve Gürcistan ile komşudur. Konum olarak yüksek rakımda yer alan Artvin Şavşat, yüksek dağlar ile çevrilidir.

Şavşat'ın bilinen tarihi M.Ö. 900-650 yıllarına uzanmaktadır. Urartu, Kolhis ve Kimmerler'in yaşamış olduğu Şavşat'ta daha sonraki dönemlerde Romalılar ve Sasaniler yaşamışlardır. Yavuz Sultan Selim zamanında ise Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 1921 yılında ise Şavşat ilçe statüsü kazanmıştır.

Artvin Şavşat, eşsiz doğal güzelliklere sahip, farklı turizm kollarında çeşitli faaliyetlerin sürdüğü, tamamen doğal bir tabiat parkı görünümüne sahip, Karadeniz'in en güzel ilçelerinden biridir. Şavşat'ta pek çok mesire yeri, yayla, ören yeri, kamp alanları vardır ve alternatif doğa sporlarına olanak sağlayan coğrafi koşullar fazlasıyla mevcuttur.

Şavşat'ta yapabileceğiniz doğa sporları arasında tırmanış, trekking, kamp, avcılık, kuş gözlemciliği, yamaç paraşütü, atlı doğa yürüyüşü vardır. Bunların yanı sıra şavşat'ta bulunan tarihi ören yerlerini gezebilir, yemyeşil ormanlar ile iç içe mesire alanlarını keşfedebilir, birbirinden büyülü yaylalara çıkıp eşsiz doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Şavşat, henüz tam anlamıyla turizme açılmış bir bölge olmasa da sahip olduğu elverişli doğa koşulları ve coğrafi yapısı, eşsiz tabiat güzellikleri ve turizm potansiyeli ile ülkemizin önemli turizm bölgelerinden biri olmaya adaydır.

Şavşat için tavsiyeler

  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
Tekrar tekrar gelirsiniz

-

Şavşat'ta Laşet Motel'e git. Bungalovların sahibi Mete Cem Çelik Bey'le tanış... Kendini onun rehberliğine bırak. O sana Şavşat'ın tüm güzelliklerini görebileceğiniz programları yapsın. Şavşat'a aşık olur, tekrar tekrar gelirsiniz. İnanın.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
Cennetten bir köşe ;

-

Yıllardır seyahat deyince aklıma gelen ilk yerdir... Tam anlamıyla hayranım. Bu yıl gittigimizde HES denen ucubeleri görünce kahroldum. Para uğruna o güzelim doğayı katletmek hangi vicdanlara önemsiz geliyor? Bir Şavşatlı, on iki yıl önce elimde kamera görünce ''en büyük düşmanımız budur '' demişti. Yıllar önce görmüş geleceği... İnsanoğlu güzellikleri ne pahasına olursa olsun korumak yerine kolaylıkla yok edebiliyor... Şavşat'ı koruyabilmek için çok kararlı yerel idare ve daha da önemlisi, sahip olduklarını koruyabilen yöre halkı gerek. Biz Şavşat sevdalıları ve doğa severler uzaklardan da onlara destek olacağız kuşkusuz. Yeter ki sessiz kalmasınlar...

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)