San Marco Meydanı

0.0puan

San Marco Meydanı Tanıtımı

İtalya'nın Venedik şehrinde bulunan San Marco Meydanı (Piazzetta Di San Marco) , şehrin görülmesi gereken yerlerinin başında gelir. Şehrin en güzel bibalarından Sansoviane Kütüphanesi, Dükler Sarayı ve St.Marco Kilisesi ile sınırlanan bu geniş alan ilk olarak pazar yeri olarak kullanılmıştır fakat 1536 yılında alanın temiz tutulması amacı ile pazar kurulması yasaklanmıştır.

175 metre uzunluğunda, 82 metre genişliğindeki bu meydan turistler kadar güvercinlerin de akınına uğrayan oldukça ünlü bir Venedik tarihi mekanıdır. Fransız Yazar Alfred de Musset meydan için "Avrupa'nin Salonu" takma adını takmıştır.

Meydan bugünkü konumuna gelmeden önce 9. yüzyılda dükler tarafından alınan kararların açıklandığı bir alan olarak kullanılıyordu.

Meydan aynı zamanda çok ünlü kahvehanelere de ev sahipliği yapıyor. Caffe Florian bunlardan en ünlüsü. Kahvehane İtalya'nın eski kahvehanesidir ve pek çok yazar, şair ve müzisyenin buluşma yeri olarak üç yüzyıldır hizmet vermektedir. Goethe, Thomas Mann, Marcel Proust, Hemingway ve Twain başta gelen ünlü isimler arasındadır.

Meydanın etrafında şu binalar yer alır: Dükler Sarayı, Porta della Carta, Saat kulesi, Procuratie Vecchie, Procuratie Nove, Campanile ve Biblioteca Marciana.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Son İncelenenler