Otelleri Göster

Pessinus Antik Kenti Yakınındaki Oteller

Pessinus Antik Kenti Yakınındaki Oteller

Eskişehir'in Sivrihisar ilçesindeki Pessinus Antik Kenti, geniş bir alana yayılmış kalıntılarıyla günümüzün en çok ziyaret gören antik yerleşim bölgelerinden biridir. Pessinus Antik Kenti nerede diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim, antik kent Sivrihisar ilçe merkezine 16 kilometre uzaklıkta Ballıhisar Köyü'nde yer alıyor. Bölge stabilize bir yola sahiptir.

Bu antik yerleşim alanı Tanrıça Kibele adına yapılmış heykeliyle ünlüdür. Bu heykelin gökten indiğine inanılan rivayetler de bulunuyor. Kentin bir diğer özelliği ise ticari ve dini hayatın rahipler tarafından yönetilmiş olmasıdır.

Pessinus Antik Kenti'nde 1967-1973 yılları arasında arkeolojik kazı çalışmaları yürütülmüştür. Bu çalışmalarda birçok eser gün yüzüne çıkarılmıştır. Çıkarılan birçok taşınabilir eser ise günümüzde Eskişehir Arkoeloji Müzesi'nde sergileniyor. Pessinus Antik Kenti'nin çok yakınında otel bulunmamakla birlikte, Sivrihisar ilçesinde konaklama tesisi bulmak kolay… Sivrihisar'daki oteller arasında antik kente en yakın tesisi seçerek, bu tarihi kenti kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz.