Peles Kalesi

10puan

Peles Kalesi Tanıtımı

Romanya'nın tarihi ve doğal güzellikleri arasında eğlenceli bir tatil planları yapıyorsanız, ilk olarak kalemi kağıdı elinize alıp, ülkenin gezilecek yerlerini listelemeye başlayın. Romanya köklü tarihini gözler önüne seren ve turistler tarafından en çok merak edilen ülkelerden biridir. Hele ki; dünyanın ve Avrupa'nın en güzel yerlerinden birini içinde barındırıyorsa… Evet; dünyanın en güzel yerlerinden biri olarak kabul edilen Peles Kalesi, mutlaka gezi listenizde yerini almalı.

1873-1883 yılları arasında inşa edilen Peles Kalesi'nin ilk mimarı Wilhelm Dorerer olmuştur. Ardından Dorere'in asistanı olan Johannes Schultz kalenin mimarlığını üstlenmiştir. Peles Kalesi'ne mimarlık yapan son isim ise; Karel Liman'dır. Peles Kalesi 1883 yılında açılmış olsa da; Karel Liman, 1893 ve 1914 yılları arasında kalenin eksik olan bölümlerini tamamlamıştır. Kral Carol tarafından ikametgah olarak kullanılan Peles Kalesi, 7 terasa ve 160 odaya sahiptir. Kral Carol öldükten sonra buraya defnedilmiştir.

Peles Kalesi'nin bir bölümü müze olarak hizmet vermektedir. Müzede; 15. Ve 19. Yüzyıllardan kalan silahlar, mobilyalar, heykeller ve dekoratif eşyalar sergilenmektedir. Romanya tatilinize bu romantik kaleyi dahil etmeyi sakın unutmayın. Romanya günlerinizde Herastrau Gölü, Parlamento Sarayı ve Cretulescu Kilisesi de gezerken keyif alacağınız noktalar arasındadır.

1 misafir tavsiyesi

  • Tarihe Göre Listele
  • Puana Göre Listele
  • En Faydalılar
10
Peles Kalesi

-

Gerçekten görülmesi gereken bir yer. Hem tarihi hem de doğa olarak mükemmel. Yolu düşenler için tavsiye edilir.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Son İncelenenler