Ortaköy Camii, Ortaköy mekan profili ve Ortaköy Camii hakkında detaylı bilginin yer aldığı tanıtım sayfası.

Ortaköy Camii

  • İstanbul / Beşiktaş / Ortaköy
10puan

Ortaköy Camii Tanıtımı

İstanbul'un Beşiktaş ilçesindeki Ortaköy mevkiinde yer alan Ortaköy Camii'nin resmi ismi Büyük Mecidiye Camii'dir.

Halk arasında Ortaköy Camii denir ve Sultan Abdülmecit tarafından 1853 yılında yapımı gerçekleştirilmiştir. Mimarı ise Nigoğos Balyan'dır. İstanbul Ortaköy'ün önemli yapıtlarından olan Ortaköy Camii, oldukça zarif bir görüntüye sahiptir ve Boğaziçi'nin eşsiz güzelliği arasında yerini almış yapıtlardandır.

19. yüzyıl yapıtlarından olan Ortaköy Camii, tarihte birçok zarar da görmüştür. 1894 yılında deprem yaşamış 1960 yılında göçme tehlikesi atlatmış ve 1984 yılında bir yangın felaketiyle karşılaşmıştır. Yangından sonra restore edilen Ortaköy Camii, günümüze kadar gelebilmiş önemli yapılar arasındadır. Ortaköy gezinizde bu tarihi camiyi gezdikten sonra Etz Ahayim Sinagogu'nu, Sinan Paşa Camii'ni, Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi'ni, Çırağan Sarayı'nı ve Yıldız Parkı'nı da ziyaret edip keyifli vakitler geçirebilirsiniz. dinlenmek içinse Ortaköy Meydanı'nı tercih edip, denize karşı bir şeyler atıştırabilirsiniz.

1 misafir tavsiyesi

  • Tarihe Göre Listele
  • Puana Göre Listele
  • En Faydalılar
10
Ortaköy Camii

-

Ortaköy Cami; yeniden restore ediliyor.İstanbul da Boğaz manzaralı ender camilerden bir tanesidir.Aynı zamanda tarih sahnesindeki ilk yerini almasından günümüze kadar başına gelmeyen kalmamış talihsiz bir camidir.İbadetinizi bir kere de Ortaköy Camii nde yapın,huzurun kapılarını yeniden aralayın ...

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Yakınındaki Oteller

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler