Mostar Köprüsü

0.0puan

Mostar Köprüsü Tanıtımı

Mimar Sinan'ın eserlerinden olan Mostar Köprüsü, Bosna-Hersek'te yapılıp Mostar şehrinden geçmektedir.

Bir dönem Osmanlı Devleti'nin sınırları içerisinde olan Bosna Hersek'te, Osmanlı döneminin kültür ve sanatını yansıtan birçok kervansaraylar, camiler ve medreseler bulunmaktadır. Üstelik bu köprünün yapımında keçi kılı ve yumurta kullanılmıştır. Hilal şeklinde olan köprü 20 metre yüksekliğindedir ve Büyük Köprü olarak da bilinmektedir. Ayrıca inşaatında 456 kalıp taş kullanılmıştır. Köprünün yapımından sonra Mostar şehrinde ticaret canlanmıştır.

Bosna- Hersek'te başlayan iç savaşlar döneminde Sırplar bu köprüye saldırı yapmışlardır. Ardından 1993 yılında Hırvatlar köprüye daha büyük zarar vermişlerdir. Bu saldırılara dayanamayan Mostar Köprüsü tamamen yıkılmıştır. Yeni köprü çalışmaları UNESCO ve Dünya Bankası desteğiyle 1997 yılında tekrar yapımına başlanmıştır. Köprünün inşaatını ER-BU adında bir Türk şirketi üstlenmiştir ve 2004 yılında yeni köprünün açılışı yapılmıştır.

Mostar Köprüsü'nü özellikle akşam vakitleri rengarenk ışıklandırması altında görünce hayret ve hayranlıkla inceleyeceksiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Son İncelenenler