Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Ulus Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Ulus civarında görülmesi gereken 2 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kurtuluş Savaşı Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Ankara
Roma Hamamı Açık Hava Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Ankara

2 mekandan 2 tanesi gösteriliyor

Ulus Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da bulunan Ulus, yerli ve yabancı birçok turistin uğrak mekânları arasında yer alıyor. Nüfus bakımından oldukça kalabalık olan Ankara, yıl boyunca binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Hem günümüzde hem de geçmişte büyük bir öneme sahip olan Ankara’da; birçok müze, park ve tarihî yapı bulunuyor.

Ulus tarihi mekanları ile size oldukça kültürel bir deneyim yaşatmayı vadediyor. Ankara’ya tatil yapmak için giderseniz bölgenin en eski semtlerinden biri olan Ulus’a gelebilir ve burada bulunan birçok yeri gezebilirsiniz. Ulus’ta gezilecek yerler listenizi oluşturarak bu semti planlı bir şekilde gezebilirsiniz.

Ankara Ulus’ta gezilecek yerler hakkında fikir edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz. Ulus otelleri konaklamanız için size uygun olacaktır.

Ankara Ulus’ta Gezilecek Yerler

  • Anıtkabir: Ankara Ulus gezilecek yerler listesinin başında yer alabilecek yerlerden biri Anıtkabir oluyor. Ulus’a sadece 5 kilometre uzaklıkta konumlanan Anıtkabir, yıl boyu ziyarete açık. 10 Kasım 1938’de dünyaya gözlerini kapatan Mustafa Kemal Atatürk’ün defnedilmesi için yaptırılan anıt mezar, her yıl binlerce kişi ağırlıyor. 9 yıl içerisinde yapımı tamamlanan yapı dönemin mimarisini oldukça iyi yansıtıyor. Yapı iki kısma ayrılıyor; kısımlardan biri Barış Parkı diğeri ise Anıt Blok olarak adlandırılıyor. Ulus gezinizde başarılarıyla adını altın harflerle tarihe yazdıran Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarını ziyaret edebilirsiniz. 
  • Mithat Paşa Anıtı: 1960’lı yıllarda Ziraat Bankası'nın temelini attığı, Mithat Paşa Anıtı görülmeye değer yerler arasında bulunuyor. Ziraat Bankası’nın kuruluşu için yapılan anıtın; solunda üç adet başak, sağında terazi bulunuyor. Anıtta Mithat Paşa dönemin günlük kıyafetleriyle oturur biçimdeki hâli görünüyor.
  • Zincirli Cami: Ulus’ta bulunan Zincirli Camii, kapalı çarşının karşısında yer alıyor. Tavanı ahşap olan cami mimarisinde kullanılan kırmızı andezit taş dikkat çekiyor. Caminin avlusunda iki katlı ahşap yapılı bir medrese bulunuyor. Şeyhülislam Mehmet Emin tarafından yaptırılan cami, 1879 yılında onarılıyor. Günümüze kadar ulaşmış olan bu yapıyı Ulus gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. 
  • Ulus Gençlik Parkı: Ulus parklar açısından oldukça zengin olan bir bölge. Gezinize devam ederken hem dinlenmek hem de yeni bir yer keşfetmek istiyorsanız Ulus Gençlik Parkı tam size göre bir yer. Ankara’nın en eski parklarından olan bu park, Ulus tarihî mekânlar arasında yer alıyor. Parkta; çocuk oyun alanları, lunapark, opera binası, tiyatro ve buna benzer alanlar bulunuyor. Sevdikleriniz ve çocuklarınızla buraya gelerek eğlenceli anılar biriktirebilirsiniz. 
  • Augustus Tapınağı: Ulus turistik yerler arasında bulunan tapınak dikkat çekici bir yapı olarak biliniyor. Bizanslılar tarafından kilise olarak kullanılan tapınak, mimarisi ile dikkat çekiyor. Tapınağın sütunları, gelen ziyaretçileri adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor. Tapınak içerisinde bulunan yazıtlarda ise Augustus’un yaptığı işlerin anlatıldığı iddia ediliyor.

Ulus'ta Yapılabilecek Aktiviteler

Sevdiklerinizle beraber Ulus’a gelerek birbirinden eğlenceli anlar geçirebilir ve tarihi yapıları gezebilirsiniz. Bölgede yer alan müzeleri gezebilir ve gezinize ara vermek istediğiniz zaman birbirinden güzel mekânlarda dinlenebilirsiniz. Ayrıca doğa ile iç içe olan yerlere gidebilir ve yorgunluğunuzu üzerinizden atabilirsiniz. Bisiklete binerek temiz havanın tadını çıkarabilir ve eğlenceli bir aktivite yapabilirsiniz.

Ulus'ta yer alan birbirinden güzel mekânlarda ve parklarda eşsiz fotoğraflar çekerek anılarınızı saklayabilirsiniz. Ayrıca gün batımı eşliğinde güzel ve sakin bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

Yapabileceğiniz bir diğer aktivite ise Kurtuluş Savaşı Müzesini gezmek olabilir. Ulus müzeler açısından oldukça zengin bir alan olarak biliniyor. Bölgede bulunan en önemli müzelerden biri de Kurtuluş Savaşı Müzesi. Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişi açısından büyük bir önem taşıyan müze, her yıl binlerce turistin ilgi noktası oluyor.

Müze, tarihî açıdan büyük bir önem taşıyor. Bina içerisinde Mustafa Kemal’in mecliste bulunan çalışma odası, mescit, sergi salonu gibi birçok bölüm mevcut.

Ulus Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ulus için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Ulus için gezilecek ücretsiz yerler : Kurtuluş Savaşı Müzesi, Roma Hamamı Açık Hava Müzesi, Ulus konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ulus için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Ulus için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Roma Hamamı Açık Hava Müzesi, Ulus konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ulus için gezilecek yerler nelerdir?
Ulus için gezilecek yerler : Kurtuluş Savaşı Müzesi, Roma Hamamı Açık Hava Müzesi, Ulus konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.