Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Doğal Güzellikler
Yerleşkeler

Trabzon Maçka Gezilecek Yerler

Trabzon civarında görülmesi gereken 3 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Şolma Yaylası
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Trabzon
Şimşirli Köyü
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Trabzon
Lapazan Yaylası
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme2/5 Ortalama
(2 yorum)
Trabzon

3 mekandan 3 tanesi gösteriliyor

Trabzon Maçka Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler İçin Yapılan Yorumlar
5/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
02.12.2019
Yılmaz Turan
Şimşirli Köyü için yapılan yorum
Mutlaka görülmeli
Dere ve vadi mutlaka görülmeli. Bir zamanlar bütün Karadeniz bu kaleye bağlıymış. Alabalığı da çok lezzetli.
5/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
11.05.2019
Bilge Öztürk
Şolma Yaylası için yapılan yorum
Güzel resim
Yaylamızın çok daha güzel resmini paylaşabilirdiniz. Yaylanın içini güzelliklerini gösteren bir resim.

Trabzon Maçka Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Maçka ilçesi, büyük bir bölümünün ağaçlarla çevrili olduğu bir alana konumlanmış olması ile biliniyor. Trabzon’un nadide turistik kentleri arasında yerini alan ilçede ortalama 25 bin kişi yaşıyor. Yaz kış ziyaretçi alan Maçka, ayrıca gerek doğal gerekse tarihî yapılarının oluşu ile turistlerin ilgisini çekmeyi başarmış.

Deniz kıyısına hiçbir şekilde bağlantısı olmayan bu ilçe, deniz seviyesinden yaklaşık 200 metre yükseklikte yer alıyor. Turistlerin sıklıkla yaz mevsiminde ziyaret ettiği ilçe, aynı zamanda pek çok aktiviteye ev sahipliği yapıyor.

Turistlerin göz bebeği olan Trabzon Maçka turistik yerler listesinde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Sümela Manastırı.

Maçka Gezilecek Yerler

Trabzon Maçka gezilecek yerler listesinde sizlere en bilinen 5 rotayı özet geçebiliriz. Şöyle ki;.

  • Sümela Manastırı: Maçka ilçe merkezine ortalama 19 kilometreyi bulan Sümela Manastırı, bölgenin en büyük tarihî manastır olma özelliği gösteriyor. Gezi otobüsü ve özel aracınız ile ulaşım sağlayabileceğiniz bu manastırda, üstelik saatlerce vakit geçirebiliyorsunuz. Turistlerin ziyaretini gerçekleştirdiği yerler arasında olan Sümela Manastırı, doğal ve tarihî güzelliklerinin yanı sıra mimari yapısıyla da ön plana çıkıyor. Geniş bir alana konumlandırılmış olan manastır, yüzyıllardır kendine has mimarisini korumayı başarmış durumda. 300 metre yüksekliğe sahip olan bu tarihî manastır, aynı zamanda birden fazla medeniyetinde etkisi altında kalmış. Manastır, Bizans İmparatorluğu tarafından yaptırılmakta olup, 4.yy’da inşa edildiği düşünülüyor. Sümela Manastırı’nın içerisinde ise pek çok kütüphane ve kilise alanları mevcut. Fotoğrafçıların sıklıkla ziyaret ettiği alanları bünyesinde barındıran yapı her gün 09.00 ile 18.30 saatleri arasında açık. Bu manastırın yanı sıra görmeniz gereken bir diğer manastır ise Peristera Manastırı.

Zengin tarihî güzellikleri ile dolu olan Maçka ilinde henüz konaklama yapacağınız yere karar vermemiş iseniz sizleri Maçka Otelleri sayfamızı incelemeye davet ediyoruz.

  • Altındere Vadisi: Doğu Karadeniz turizmi yönünden oldukça önemli olan Altındere Vadisi, ilçe merkezine yaklaşık 15 kilometrelik uzaklığa sahip. Turistlerin her yıl akın etmiş olduğu bu vadi, doğal güzellikleri ile meşhur. Turistlerin büyük bir ilgisini çeken vadi, ayrıca pek çok aktivite yapabilmeniz için elverişli bir yapıya sahip. Özel aracınızla veya otobüsler ile bu vadiye kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Fotoğrafçılık yönünden de en çok tercih edilen yerler arasında gösterilen Altındere Vadisi’nde dilerseniz kamp ve piknik yapabileceğiniz alanlar da mevcut. Popüler gezilecek yerler listesinde yer alan vadi, aynı zamanda geniş bir alana sahip oluşu nedeni ile içerisinde şelale, vadi ve göl gibi birbirinden farklı doğal güzellikleri barındırıyor. Sizler de doğa ile iç içe olmak isterseniz sosyalleşme açısından Altındere Vadisi’ne rotanızı çevirebilirsiniz. Son olarak, her gün ziyaretçilerine kapılarını aralayan vadiye, 08.00 ile 19.00 saatleri arasında giriş yapabiliyorsunuz. Bir diğer adı Milli Park olan vadi, araç girişine de uygun bir alanda yer alıyor. Aileniz ve sevdikleriniz ile ziyaret edebileceğiniz vadi, sizleri olağanüstü güzelliğiyle doğayla baş başa bırakıyor. 
  • İspanya Türkiye Dostluk Anıtı: Maçka’nın önemli bir simgesi hâline gelmiş olan İspanya- Türkiye Dostluk Anıtı, esasen Afganistan savaşı ile ilgili. Şöyle ki; Afganistan savaşı sırasında görevinde bulunan bir grup İspanya askerinin, geri dönüş esnasında yaşamış olduğu uçak kazasından dolayı bu anıtın inşa edildiği biliniyor. Uçak kazasının ayrıca yaşanmış olduğu bölgeye, fazlası ile yakın olan anıt, Maçka ilçesinde gezilip görülmesi gereken yerlerden biri olma özelliği taşıyor. Her yıl yüzbinlerce kişi tarafından ziyaret edilmiş olan anıt, yol kenarına konumlanmış. 26 Mayıs 2004 tarihi itibariyle ise ziyaretçilerine açık.
  • Kızlar Manastırı: İlçeye yaklaşık 40 kilometrede yer alan Kızlar Manastırı, Trabzon Maçka tarihî yerler listesinde yer alıyor. Gezi otobüsleri ile ve özel aracınızla kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bu tarihî yapı, günümüze kadar korunabilmiş. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Kızlar Manastırı, mimari yapısıyla da dikkat çekiyor. 1858 tarihinde yapılan manastır, taş oymalardan meydana geliyor. Kutsal olduğu söylenen mağaranın da buradan görülebildiği söylenenler arasında. 150 metrekarelik genişliği sahip olan manastırın, içerisinde kütüphane alanı ve tapınak yerleri yer alıyor. Kızlar Manastırı’nın araç girişine de uygun olmasının yanı sıra, giriş için hiçbir ücret alınmıyor.
  • Şolma Turizm Merkezi: Maçka ilçesine ortalama 15 kilometre mesafede yer alan Şolma Turizm Merkezi, doğal görüntüsü sebebi ile turistlerin bir hayli ilgisini çekiyor. Sakinliği ve sessizliği ile bilinen bu turizm merkezi, aynı zamanda doğa ile iç içe olmak isteyen gezginlerin uğrak mekanları arasında yer alıyor. Deniz seviyesinden ise yaklaşık yüksekliği 1700 metre civarında olan Şolma Turizm Merkezi’nin en dikkat çekici özelliklerinden biri de bünyesinde birden çok yaylaları barındırması sayılıyor. Kulin Dağı’nın kenarlarında yer alan bu bölgede aynı zamanda pek çok fotoğraf çekebileceğiniz alanlar mevcut. Geziniz sırasında durup dinlenebileceğiniz veya yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılaşabileceğiniz pek çok kafe ve restoran bu alan içerisinde yer alıyor. Bu bakımdan sosyallik konusunda da ziyaretçilerin beklentilerini karşılıyor.

Trabzon iline yaklaşık 33 kilometrede yer alan Şimşirli Köyü, dere ve ormanların yer aldığı bir köy olma özelliği gösteriyor. Doğanın ve huzuru bir arada sunan köy, gezebileceğiniz yerler arasında yer alıyor.

Maçka’da Günübirlik Rotalar

Yerli ve yabancı turistlerin genellikle ziyaret etmiş olduğu yerler arasında sayılan Maçka’ya, günübirlik ziyaretler de gerçekleştirebilirsiniz. Günübirlik gezilerinizde şu rotaları ziyaret edebilirsiniz:.

  • Kadırga Yaylası: Mevsim farketmeksizin pek çok turistin ziyaret ettiği yayla, eşsiz doğal güzelliğiyle sizi karşılıyor. Sakin bir alanda kendine yer edinmiş olan Kadırga Yaylası, doğa severlerin uğrak noktası hâline gelmiş olan yaylalardan birini oluşturuyor. Kadırga Yaylası’na ise hiçbir ücret ödemeden giriş yapabilirsiniz.  
  • Santa Harabeleri: Merkeze 60 kilometre mesafede yer alan harabelere dilerseniz özel aracınız ve otobüsler ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Her yıl turistlerin ziyaret etmiş olduğu Trabzon Maçka tarihî mekânları listesinde yer alan Santa Harabeleri, tarihî yapısı ve mimarisiyle oldukça ilgi çekiyor. Çevresinin ağaçlarla kaplı olduğu bilinen Santa Harabeleri’nde pek çok açık hava aktivitelerine katılım sağlamanız mümkün. Özgürce seyahat edebilmenize imkân tanıyan harabelere üstelik girişler ücretsiz.
  • Çal Mağarası: Trabzon Maçka doğal güzellikler listesinde yer alan mağara ilçe merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Her yıl yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çeken Çal Mağarası, görülmesi gereken yerlerden. Bu mağaraya ulaşım sağlayabilmeniz için ise özel aracınızı veya tur servislerini tercih edebilirsiniz. 

Ayrıca Trabzon Maçka müzeleri listesinde yer alan Antalya Atatürk Evi Müzesi’ni de görmenizi tavsiye ediyoruz. Konaklamak için butik otel düşünüyorsanız Trabzon maçka butik otelleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Trabzon Maçka Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Maçka için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Maçka için gezilecek ücretsiz yerler : Şolma Yaylası, Şimşirli Köyü, Lapazan Yaylası, Maçka konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Maçka için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Maçka için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Şolma Yaylası, Şimşirli Köyü, Maçka konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Maçka için gezilecek yerler nelerdir?
Maçka için gezilecek yerler : Şolma Yaylası, Şimşirli Köyü, Lapazan Yaylası, Maçka konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.