Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Torbalı Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Torbalı civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Metropolis Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
İzmir

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Torbalı Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Tarihi çok eski çağlara dayanan Torbalı gezi ve kültür bakımından adından sıkça söz ettiriyor. Birbirinden güzel yerleri ve Torbalı tarihi mekanlar ile gelenleri büyüleyen bu bölge İzmir’in güneyinde yer alıyor. Sizler de burayı daha yakından görmeye karar verdiyseniz Torbalı gezilecek yerler listenizi şimdiden hazırlamalısınız.

Özellikle yaz aylarında sıklıkla ziyaret edilen bu yer tarihi yapısı ile de dikkatleri üzerine çekiyor. MÖ. 3000 yıllarında bölgeye ilk yerleşimin yapıldığı biliniyor. Torbalı’da gezilecek yerler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazının devamına göz gezdirebilirsiniz. Uzun bir gezi planlıyorsanız Torbalı otelleri size uygun olacaktır.

Eğer lüks bir otel isterseniz Lüks Torbalı Otelleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

İzmir Torbalı Gezilecek Yerler

İzmir Torbalı gezilecek yerler, birçok dikkat çeken seçeneği ile misafirlerini ağırlamayı bekliyor.

  • İncircik: şehrin gürültüsünden uzaklaşarak sevdikleriniz ile beraber huzurlu ve sakin vakitler geçirmeniz için tercih edebileceğiniz İncircik gözlerden uzak yeşilin en güzel tonları ile süslenmiş bir yer olarak biliniyor. Uzun çınar ağaçlarının altında bulunan masalarda keyifli bir piknik yapabilir veya içerisinde yer alan küçük derenin çevresinde birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.  Böylece dağların arasında yer alan bu bölgeye gelerek hem temiz havadan faydalanmış olursunuz hem de sevdikleriniz ile daha fazla vakit geçirmiş olursunuz. 
  • Key Museum: Türkiye’nin en iyi araba müzeleri arasında yerini alan müzede birçok klasik araba ve motor çeşidi sergileniyor. Farklı tarz ve renge sahip araçların sergilendiği bu müzede yaklaşık 130 klasik araba ve 40 adet motor sergileniyor. Her yaş grubuna hitap eden müze her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor. Ayrıca müzede araba tasarımlı eşarp modelleri, maskotlar ve geçmiş yıllara ait örnek bir benzin istasyonu yer alıyor. Sevdikleriniz ile beraber keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer alan müze Torbalı turistik yerler arasında yer alıyor. 
  • Efeoğlu Tabiat Parkı: Torbalı çevresi gezilecek yerler listemizin bir diğer durağı ise Efeoğlu Tabiat Parkı. Sessiz, sakin bir yer alan bu alan sevdikleriniz ile beraber piknik yapmak ve eğlenmek için tercih edebileceğiniz bir yer olarak biliniyor. Çocuk oyun alanları sayesinde çocuklarınız eğlenceli anlar yaşarken sizlerde çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz.  Çeşitli hayvan türlerine ev sahipliği yapan alanda fotoğraf çekimleri yapabilir, bisiklet sürebilir veya yürüyüş yapabilirsiniz. ayrıca bölgede birçok ağaç çeşidi yer alıyor. 

Torbalı Tarihi Mekânlar

  • Metropolis Antik Kenti: birçok medeniyete ev sahipliği yapan bölgenin adının ana tanrıça kenti anlamına geldiği biliniyor. Çevresinde yer alan verimli toprakları sayesinde gelişen kenti her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor. Tarihi kentte bulunan tiyatronun kapasitesinin 3 bin 600 kişilik olduğu biliniyor. Tiyatro binasının yanında yer alan bir diğer yapıda ise iki adet mozaik bulunuyor. İlk mozaikte tiyatro tanrısı eşi ve farklı karakterler yer alıyor iken diğer mozaikte ise balık ve kuş figürleri ile aynı zamanda komedya ve tragedya maskları yer alıyor. Bölgede yapılan kazılarda birçok çanak ve farklı parçalara rastlanılmış bulunuyor. Kent içerisinde yer alan Asur kalesi de oldukça dikkat çekiyor.
  • Tarihi Abdülhamit Seyir Köşkü: iki katlı bir yapıya sahip olan mekanın dört adet girişi bulunuyor. Torbalı’ya yakın gezilecek yerler listenizde yer alabilecek olan bu yer geç Osmanlı dönemine ait bir mekân olma özelliği taşıyor. Yüzlerce turist tarafından ziyaret edilen yapı ilk önce medrese daha sonralarda ise ilkokul olarak kullanılmış ve günümüze kadar ulaşmış bulunuyor. Yapı 1950 yılından 1968 yılına kadar kazı evi olarak faaliyetini sürdürmüş aynı zamanda yapının bahçesinde yer alan mantar meşe ağaçları 2. Alfonso tarafından hediye olarak dikilmiş bulunuyor. Günümüzde bir çok ziyaretçi ağırlayan mekan tarihi dokusunu hala korumaya devam ediyor. 

Torbalı Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Torbalı için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Torbalı için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Metropolis Antik Kenti, Torbalı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Torbalı için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Torbalı için gezilecek ücretsiz yerler : Metropolis Antik Kenti, Torbalı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Torbalı için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Torbalı için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Metropolis Antik Kenti, Torbalı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Torbalı için gezilecek yerler nelerdir?
Torbalı için gezilecek yerler : Metropolis Antik Kenti, Torbalı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.