Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Tokat Gezilecek Yerler

Tokat civarında görülmesi gereken 2 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Tokat Müzesi

Tokat Müzesi

Ücretsiz
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Tokat
Sulusaray Kaplıcaları
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Tokat

2 mekandan 2 tanesi gösteriliyor

Tokat Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Köklü tarihi, üzerinde hüküm süren sayısız medeniyetin bıraktığı izler ve güzel doğasıyla Karadeniz bölgesinin gizli hazinelerinden biri olan Tokat, onu keşfetmek isteyenler için gerçekten de sayısız güzellik vaat ediyor.

Yerleşimin çok eski çağlara dayandığı Tokat, tarihi boyunca Hititlerin, Asurluların, Perslerin, Makedonyalıların, Kapodokya Krallığı’nın ve Pontus Krallığı'nın da aralarında bulunduğu birçok medeniyetin yönetimine geçmiş. Tokat gezilecek yerler açısından birçok seçeneğe sahip.

Kaleleri, medreseleri, müzeleri, kaplıcaları ve doğal güzellikleriyle Tokat'ta gezilecek yerler her yıl birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Sizler için Tokat'ta gezilecek doğal yerler ve tarihi yerleri de içeren keyifli bir Tokat gezilecek yerler listesi hazırlamaya çalıştık.

Tokat otelleri ve konaklama seçeneklerini de yine sitemizden inceleyebilir ve keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Tokat’ta Görülmeye Değer Yerler

Taşhan Çarşısı: Tokat'ta gezilecek tarihi yerler arasında yer alan bu eski çarşı, Türkiye’nin en güzel hanlarından biri. Taşhan, Anadolu’daki en büyük hanlar arasında aynı zamanda. 1632 yılı civarında inşa edilmiş olan bir eser olan çarşı çeşitli meslek ve zanaat gruplarının dükkanlarının bulunduğu birçok bölümden oluşuyor.

Bu muhteşem bina Tokat tarihi yapıları arasında yer alan en önemli Osmanlı dönemi eserlerinden biri.

Komana Pontika Antik Kenti: Tokat tarihi mekanlar arasında bulunan bir diğer önemli yapı ise Tokat’ın köklü tarihinden bugünlere miras kalan Komana Pontika Antik Kenti. Pontus İmparatorluğu’nun Tokat’a verdiği isim olan Komana Pontika Antik Kenti gerçekten de Tokat tarihi yerleri ve doğal güzellikleri arasında mistik havasıyla öne çıkan bir yapı.

Komana, Tokat’tan yaklaşık 10 kilometrelik bir mesafede yer alan bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Tokat il merkezinde bulunan Ali Paşa Camii’nin yapımında kullanılmış sütunların da bu kentteki tapınağa ait olabileceği düşünülmektedir.

Reşadiye Zınav Gölü: Tokat turistik yerler arasında bulunan görülmeye değer bir diğer yer ise Zinav Gölü Tabiat Parkı. Tokat’ın Reşadiye ilçesinde yer alan ve bünyesinde bir de kanyon bulunan bu muhteşem doğa harikası Tokat parklar arasında en büyüklerinden bir tanesi.

İçerisinde sosyal tesisler, yürüyüş parkurları ve konaklama imkanları da bulunan park doğa tutkunları için biçilmiş kaftan. Reşadiye Zınav Gölü Tabiat Parkı’na yolunuz düşerse göreceğiniz muhteşem manzaraların bol bol fotoğrafını çekmeyi de ihmal etmeyin.

Tokat Kalesi: Tokat doğal güzellikleri yanı sıra tarihi mirasıyla da dikkat çekiyor. Geçmişine dair arkeolojik olarak pek fazla bilgiye sahip olmadığımız Tokat Kalesi de bu önemli tarihi eserlerden bir diğeri. Tokat Kalesi doğal kayalıklar üzerine inşa edilmiş bir yapı olma özelliği taşıyor.

Eldeki verilere göre burada konaklayan en eski halkın Anadolu’ya sonradan gelen Hıristiyan göçmenler olduğu sanılmaktadır. Uzun süreler boyunca Bizans İmparatorluğu'nun elinde kalan kale daha sonra sırasıyla Selçuklu ve Osmanlı hakimiyetlerine geçmiştir.

Genellikle savunma amaçlı kullanılsa da kimi zaman hapishane olarak da kullanılmış olan kalenin son derece etkileyici bir yapı olduğunu söyleyebiliriz. Hatta Drakula olarak da bilinen III. Vlad ‘ın da Tokat Kalesi mahkumlarından biri olduğu düşünülmektedir.

Burçlarının, sarnıcının, cephaneliğinin ve kulelerinin bir bölümünün günümüze ulaştığı kalenin içerisinde birçok oda da yer almaktadır.

Ali Paşa Hamamı: Tokat’ta görülmeye değer tarihi yapılar arasında yer alan bir diğer eser ise Ali Paşa Hamamı. Ali Paşa Külliyesi’nin bir parçası olan Ali Paşa Hamamı uzmanların tahminine göre 1570 yılında yapılmış ve depremlerde hasar gördüğü için birkaç kez onarılmıştır.

Günümüzde de hamam olarak kullanılmakta olan bu tarihi eseri mutlaka ziyaret etmeli ve hamam keyfinin tadını çıkarmalısınız.

Tokat Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tokat için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Tokat için gezilecek ücretsiz yerler : Tokat Müzesi, Sulusaray Kaplıcaları, Tokat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Tokat için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Tokat için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Tokat Müzesi, Tokat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Tokat için gezilecek yerler nelerdir?
Tokat için gezilecek yerler : Tokat Müzesi, Sulusaray Kaplıcaları, Tokat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.