Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Tarihi Yerler
Turistik Yerler
Alışveriş Merkezi

Tarsus Gezilecek Yerler

Tarsus civarında görülmesi gereken 6 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Roma Yolu

Roma Yolu

Ücretsiz
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Mersin
Gözlükule Höyüğü
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Kleopatra Kapısı
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Donuktaş Anıtı
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme2/5 Ortalama
(2 yorum)
Mersin
Kırkkaşık Bedesteni
Alışveriş Merkezi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Gülek Kalesi

Gülek Kalesi

Ücretsiz
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin

6 mekandan 6 tanesi gösteriliyor

Tarsus Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler İçin Yapılan Yorumlar
5/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
08.08.2020
Misafir
Roma Yolu için yapılan yorum
Kanalizasyon sistemi hâlâ çalışıyor
Bu fotoğraftaki Roma yolu Sağlıklı köyündeki Roma yolu değil... Bu fotoğraftaki Tarsus'ta 1993 yılındaki bir otopark inşaatı sırasında tesadüfen ortaya çıkan ve Tarsus'un ortasından geçen 2 bin yıllık bir Roma yolu. Sadece 65 metrelik bölümü kazılarak ortaya çıkarılmış bu yolun altında 2 bin yıl önce kurulan kanalizasyon sistemi hâlâ çalışıyor...

Tarsus Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Tarsus, Mersin iline bağlı ve gezip görebileceğiniz birçok noktanın yer aldığı bir ilçe. Tarsus, Hitit, Pers, Asur, Roma, Bizans, Makedonya, Selçuklu ve Osmanlı gibi farklı devletlerin himayesinde kalmış, tarihi bir semt olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda, semtin en eski yerleşim yerlerinden biri olması tarihi açıdan önemini artırıyor.

Tarsus gezilecek yerler bakımından da farklı tarihi mekân ve doğal güzelliklere sahip olduğu için sık sık ziyaret ediliyor. Bu ilçe, eski bir yerleşim yeri olmasından dolayı çok kültürlü yapıya sahip. Tarsus bilinmeyen ve görülmesi gereken birçok noktasıyla da gizemli bir semt.

Mersin Tarsus gezilecek yerler arasında şehrin renkli yapıları, tarihi değeri yüksek binaları ve doğal güzellikleri de yer alıyor.

Mersin Tarsus gezilecek yerler arasında bedesten olarak adlandırılan tarihi çarşılar bulunuyor. Bu çarşıda alışveriş yaparak ilçenin tarihi geçmişini de daha net anlayabilirsiniz. Tarsus’ta en çok bilinen ve önemi olan yapıların başında kiliseler geliyor. Kiliseler, şehirde farklı dinlerin yaşanmış olduğunun da bir kanıtı.

Tarsus’ta gezilecek tarihi yerler arasına dahil edilecek kilise ve camiler, meraklıları tarafından yoğun ilgi görüyor. Semtte geçmişten günümüze kadar gelen külliyeler ise görünümüyle ziyaretçileri etkiliyor. Tarsus tarihi mekânlar arasındaki külliyeler, semtin tarihi değerinin yüksek olduğunu gösteriyor.

Tarsus’ta Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Tarsus’ta gezilecek doğal yerler, tarihi yapılar kadar ilgi görüyor çünkü tarihi geçmişinin yanı sıra Tarsus, doğasıyla da turistlerin uğrak noktası. Mersin’in ilçesi Tarsus gezilecek piknik yerleri açısından da farklı doğal güzellikleri ziyaretçilerine sunuyor. Bunun yanı sıra farklı medeniyetlerin izleriyle karşılaşabileceğiniz birçok tarihi yapıyı da Tarsus’ta görebilmeniz mümkün.

Tarsus gezilecek yerler haritası çizerek, bu doğrultuda gezmek için aşağıdaki alternatifleri değerlendirebilirsiniz:.

 • Kleopatra Kapısı: Bu yapı, Tarsus’un simgelerinden bir tanesi. Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen bu yapının tarihi kalıntılar arasında bulunduğunu söylemek mümkün.
 • Gülek Kalesi: Ortaçağ'dan günümüze kadar gelen bu kalıntı, stratejik bir konumda yer alıyor. Bugünlere kadar gelebilmiş olan Gülek Kalesini gezi listenize mutlaka eklemelisiniz. 
 • St Paul Kuyusu: Semtin çok eski dönemlerde Hristiyanlar için büyük bir önemi vardı. St. Paul Kuyusu ise bugünlere kadar gelen ve Hristiyan dünyasında önemi olan bir yapı. 
 • Tarsus Şelalesi: Tarsus’ta gezilecek güzel yerler arasında, Tarsus Şelalesi de yer alıyor. Semtin göze çarpan doğal güzellikleri arasındaki bu şelale, Berdan Çayı üzerinde bulunuyor.
 • Roma Yolu: Roma Yolu’nda yürüyüş yaparken birçok tarihi kalıntıya rastlayabilirsiniz. Roma Yolu’nda Bizans’a ait tarihi kalıntılar bolca bulunuyor. 
 • Kırkkaşık Bedesteni: Ramazanoğulları tarafından yaptırılan bu bedesten, Tarsus için büyük bir öneme sahip olan tarihi yapılar arasında. 
 • Tarsus Müzesi: Farklı çağların izlerini taşıyan bu müze, arkeolojik kazılardan sonra bugünlere kadar ulaşan eserlerin sergilendiği bir yapı. Tarsus müzeler açısından zengin olduğu için sık ziyaret edilen bir yer. Tarsus Müzesi de sık ziyaret edilen ve  tarihi değeri yüksek eserlerin bulunduğu yapılardan.

Tarsus’taki Turistik Mekanlar

Tarsus turistik yerler, genellikle semtin doğal güzelliklerini oluşturuyor. Bu nedenle, Tarsus geziniz sırasında ziyaret edebileceğiniz birçok doğal güzelliğin olduğunu söyleyebiliriz. Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Tarsus ilçesi, buradaki coğrafyanın etkisini görebileceğiniz bir semt. Tarsus’un tarihi yerleri ve doğal güzellikleri sıralaması şu şekilde:.

 • Taşkuyu Mağarası
 • Tarsus Şelalesi
 • Ashab-ı Keyf Mağarası
 • Makam-i Danyal Camii
 • Nusret Mayın Gemisi Müzesi
 • Tarsus Hayvanat Bahçesi
 • St. Paul Kilisesi
 • Old Tarsus Houses
 • Saklı Cennet Kanyonu Sarıkavak
 • Tarsus Ulu Camii
 • Kırkkasik Bedesteni
 • Kilikya Zafer Takı
 • Donuktaş Roman Temple
 • Tarsus Barajı

Yukarıda sıralanan tarihi yerleri ve doğal güzellikleri gezerek Tarsus ilçesini daha yakından tanıyabilirsiniz. Oteller için Tarsus Otelleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Tarsus Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tarsus için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Tarsus için gezilecek en popüler tarihi yerler : Roma Yolu, Gülek Kalesi, Gözlükule Höyüğü, Tarsus konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Tarsus için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Tarsus için gezilecek ücretsiz yerler : Roma Yolu, Donuktaş Anıtı, Kırkkaşık Bedesteni, Tarsus konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Tarsus için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Tarsus için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Roma Yolu, Kırkkaşık Bedesteni, Tarsus konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Tarsus için gezilecek yerler nelerdir?
Tarsus için gezilecek yerler : Roma Yolu, Donuktaş Anıtı, Kırkkaşık Bedesteni, Tarsus konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.