Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Simav Gezilecek Yerler

Simav civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Simav Çitgöl Kaplıcaları
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(4 yorum)
Kütahya

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Simav Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler İçin Yapılan Yorumlar
4/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
26.10.2019
Turan ekinci
Simav Çitgöl Kaplıcaları için yapılan yorum
Kaplıca muhteşem
Kaplıca muhteşem. Ne anlatsam bilemem. Yaşamak ve görmek gerek. Bir haftada dinç çıkarsınız. Pozitif.

Simav Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Simav Hisar Kalesi: Tarih sahnesi içerisinde pek çok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan Kütahya ili, önemli tarihi mekanlara da ev sahipliği yapıyor. Bu bağlamda Kütahya Simav gezilecek yerler arasında bulunan Simav Hisar Kalesi sahip olduğu tarihi ve kültürel yapı ile öne çıkıyor.

Bu kale Simav ilçesini tam ortasındaki bir tepe üzerinde yer alıyor. Hisar Kalesi’nin tarihi geçmişine baktığımızda ise 1400’lü yıllar içerisinde inşa edildiğini görüyoruz.

Bizans Dönemi mimari yapılarından bir tanesi olan bu yapı, yapıldığı tarihten sonra bölgeyi yerleşim yeri olarak tercih eden Geç Doğu Roma, Germiyanoğulları Beyliği ve de Osmanlı Devleti tarafından da kullanılıyor ve günümüze kadar ulaşıyor ulaşıyor. Bu kaleden çıkartılan buluntulardan bazıları ise yine Kütahya ili sınırları içerisinde bulunan müzede sergileniyor.

Yolu bu ilçeye düşen ve de Simav tarihi yerler arayışında olan yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bu kaleyi ziyaret ettiğinizde bölgede bulunan çay bahçesi ve restoranlarda da duraklayarak keyifli birer yemek molası verebilirsinirsiniz.

Babuk Bey Hamamı: Kütahya ili, tarih sahnesinde Anadolu Beylikleri arasında yer alan Germiyanoğulları’nın yerleşim yeri olarak karşımıza çıkıyor. Bu beyliğin komutanlarından bir tanesi olan Babuk Bey tarafından inşa ettirilen Babuk Bey Hamamı, han ve camiden oluşan Babuk Bey Külliyesinin bir parçası olarak da biliniyor.

Bu külliyeden günümüze ulaşan tek eser ise cami oluyor.

Gölcük Krater Gölü: İlçe merkezine yaklaşık 15 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Gölcük Yaylası Krater Gölü bölgesine ulaşmak için özel araç ya da taksiyi tercih edebilirsiniz.

Yaz aylarında dahi sahip olduğu serin hava ile Simav doğal güzellikleri arasında sayabileceğimiz bu mekan, doğa ile iç içe keyifli vakit geçirmek isteyen yöre halkı ve turistlerin uğrak noktası olarak karşımıza çıkıyor.

Gölcük Yaylası bölgesini ziyaret ettiğinizde, çam ağaçları ile çevrili olan krater gölünün masmavi suları da sizleri karşılıyor. Gölcük Yaylası Krater Gölü ve çevresi hem sahip olduğu yeşillik alanları hem de bu mavi görüntüsü ile kampsever turistlerin de sık ziyaret ettiği bir rota olarak karşımıza çıkıyor.

Sizler de çadırlarınızı alıp bu muhteşem doğanın içerisinde kendinize enfes bir köşe kapabilirsiniz. Bununla birlikte bölgede kamp yapmayı tercih etmeseniz bile doğa ile iç içe keyifli bir gün geçirmek, doğanın kalbinde yürüyüşler yapmak ve de sevdiklerinizle beraber bir piknik ziyafeti çekmek için bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Ulu Camii: Kütahya Simav gezilecek yerler listesi arasında bulunan ve Simav’ın en eski eserleri içerisinde önemli bir konumda yer alan Ulu Camii, bu bağlamda sahip olduğu tarihsel değer ile dikkatleri üzerine çekiyor. İlçe merkezinden yürüyerek bile kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu yapının inşasına ise 1425 senesinde başlanıyor.

1551 senesine gelindiğinde ise Mimar Sinan’ın kalfaları arasında yer alan Süleyman Çavuş tarafından da onarıldığı biliniyor. Doğu ve batı doğrultusunda uzanan kesme taşlardan yapılan bu caminin, Simav tarihi yerler listesini keşfetmek isteyen turistler tarafından da sıkça ziyaret edilen bir rota içerisinde yer aldığını söylemek mümkün.

Sizler de bu değerli mekanı ziyaret listeniz içerisine ekleyerek yıllara meydan okuyan bu dini ve tarihi mekanı görebilirsiniz.

Simav Kaplıcalar: Simav gezilecek yerler listesi arasında sahip olduğu termal su kaynakları ile de öne çıkan bir ilçe. Bağlı bulunduğu Kütahya ili gibi, pek çok doğal su kaynağına sahip olan Simav kaplıcalar listesi arasında pek çok değerli mekan bulunuyor.

Bu bağlamda Çitgöl Kaplıcaları ve Eynal Kaplıcaları Simav kaplıcalar listesinin öne çıkan iki ismi olarak karşımıza çıkıyor. İlçe merkezine yaklaşık 4 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Eynal Kaplıcaları, sahip olduğu kolay ulaşım ile hem yöre halkı hem de çeşitli şehirlerden gelen misafirler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Eynal Kaplıcaları, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi içerisinde de kendisine yer buluyor. Seyahatname’nin Eynal Kaplıcaları ile ilgili olan kısmı incelendiğinde Evliya Çelebi’nin bu bölgeden övgü ile bahsettiğini söylemek mümkün.

Evliya Çelebi, pek çok kaplıca gezdiğini fakat Eynal Kaplıcaları gibisini dünya üzerinde hiçbir yerde görmediğini, burasının yeryüzünde eşsiz bir yer olduğunu bu eserinde okuyucuları ile paylaşıyor. Evliya Çelebi’nin bu sözleri ile de değerini bir kat daha artıran Eynal Kaplıcaları, şifa bulmak isteyen yerli ve yabancı turistler tarafından sık ziyaret ediliyor.

Simav gezilecek yerler listesinin bu değerli mekanını sizler de ziyaret rotanıza ekleyebilir, şifa ve sağlık dolu keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Simav kaplıcalar listesinin bir diğer ismi ise, Çitgöl Kaplıcaları olarak karşımıza çıkıyor. Belediye otobüsleri ya da özel aracınız ile ulaşabileceğiniz bu kaplıcalar, sahip oldukları yeşil alan ile de ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor.

Çocuk oyun parklarını da barındırması sebebi ile özellikle şifa bulmak ve yeşillikler içerisinde vakit geçirmek isteyen çocuklu aileler tarafından da sıklıkla tercih edilen Çitgöl Kaplıcaları, Simav gezilecek yerler listesinin değerli bir parçası olarak anılıyor.

Kireçlenmeden mide rahatsızlıklarına dek pek çok rahatsızlığa iyi geldiği düşünülen bu kaplıcalar, sahip olduğu tüm bu özellikler ile yöre halkı tarafından “Cennet Kaplıcaları” olarak da isimlendiriliyor.

Bölgeyi ziyaret rotanız içerisine eklemeniz durumunda, civarda bulunan konaklama tesislerini de tercih ederek şifa ve huzur dolu birkaç gün geçirebilir, yenilenmiş olarak şehirdeki evinize dönebilirsiniz.

Kütahya’nın bu değerli ilçesi olan Simav gezilecek yerler listesinin yanı sıra sahip olduğu gastronomik kültür ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Mantı türleri arasında öne çıkan bir lezzet olan cimcik, Kütahyalılar tarafından damak tadımıza katılan bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor.

Tabiri caizse boş mantı olarak da bilinen cimciğin yanı sıra ılıbada dolması da Kütahya Simav’ın öne çıkan lezzetleri arasında bulunuyor. Ülkemizin pek çok yerinde karşımıza çıkan ve asma yaprağı, kabak, patates gibi çeşitli yiyeceklerden yapılan dolma, Kütahya’da ise ılıbada ismindeki bir ota sarılarak yapılıyor.

Bu dolmanın diğer dolmalardan ayrılan bir diğer yönü ise dolmanın iç harcında pirinç yerine bulgur kullanılması olarak biliniyor. Kütahya yemeklerinden bahsederken, yufka tatlısını da es geçmemek gerekiyor. Baklava ile benzeşen bir yapıya sahip olan yufka tatlısı, hafif yapısı ile özellikle Ramazan ayında sıklıkla tüketiliyor.

Kuru yufka ile hazırlanan bu tatlı, Kütahyalılar tarafından çok sevilen bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Simav’a kadar gelmişken bu lezzetleri tadabileceğiniz mekanları da Simav gezilecek yerler listeniz içerisine eklemenizi öneriyoruz.

Kütahya Simav gezilecek yerler listesi içerisinde yer alan tüm bu mekanları ve lezzetleri, yöreye düzenlenen organizasyonları takip ederek keşfedebileceğiniz gibi kendi hazırladığınız gezilecek yerler listesi ile de görmeyi tercih edebilirsiniz.

Simav gezilecek yerler keşif geziniz esnasında karşınıza çıkabilecek olan konaklama seçeneklerini görüntülemek için sitemizde yer alan Simav otelleri ve pansiyonları sayfasından yararlanabilirsiniz. Seçtiğiniz tesisin tüm özelliklerini görüntüleyebilir, bu tesislerin sunduğu farklı hizmet ve olanaklara dair bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Bütçeniz ve tatil anlayışınız için en doğru tesisi seçerek, Simav gezilecek yerler listenizi bir an önce keşfetmeye başlayabilirsiniz. Sizlere şimdiden keyifli bir tatil diliyoruz.

Simav Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Simav için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Simav için gezilecek ücretsiz yerler : Simav Çitgöl Kaplıcaları, Simav konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Simav için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Simav için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Simav Çitgöl Kaplıcaları, Simav konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Simav için gezilecek yerler nelerdir?
Simav için gezilecek yerler : Simav Çitgöl Kaplıcaları, Simav konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.