Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Silifke Gezilecek Yerler

Silifke civarında görülmesi gereken 6 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Narlıkuyu Mozaik Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Mersin
Silifke Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Mersin
Taşucu Atatürk Evi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Taşucu Arslan Eyce Amphora Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Mersin
Üçgüzeller Mozaik Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Mersin
Şirince Taş Mektep Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin

6 mekandan 6 tanesi gösteriliyor

Silifke Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Adamkayalar: Silifke’de gezilecek yerler arasında bulunan Adamkayalar, taş kabartmaları ile biliniyor. Bu taş kabartma tasvirleri içerisinde 11 erkek, 4 kadın ve de 2 çocuk yer alıyor. Bu insan tasvirlerine ek olarak bir dağ keçisi ve Roma kartalı kabartması da göze çarpıyor.

Bu kabartmaların hangi tarihte yapıldığı bilinmemekle birlikte tahmini olarak milattan sonra 2. yüzyıla dek uzanan bir tarihi geçmişe sahip olduğu düşünülüyor. Bu taş kabartmaların Anadolu’daki bu kadar fazla kabartmanın bir arada bulunduğu tek yer olarak karşımıza çıkması, Adamkayalar tasvirlerinin Silifke gezilecek yerler listesi içerisinde önemli bir yere sahip olmasını sağlıyor.

Cennet- Cehennem Obrukları: Cennet- Cehennem Mağaraları olarak da bilinen bu mekan, Silifke doğal güzellikler arasında hatırı sayılır bir öneme sahip. Sene içerisinde pek çok yerli ve yabancı turistin gezi rotası içerisinde yer alan bu çöküntü alanlarının tarihinin Miyosen Çağ’a dek uzandığı tahmin ediliyor.

Cennet Obruğu ya da çöküğü olarak adlandırılan alana ulaşabilmek için ziyaretçilerin yaklaşık 460 basamak inmesi gerekiyor. Bu iniş esnasında yaklaşık 300 basamak sonra ziyaretçilerin karşısına bir kilise çıkıyor.

Bu kilisenin hangi tarihte yapıldığı net bir şekilde bilinmemekle birlikte, yazıtında yer alan bilgiye dayanılarak Paulus isminde dindar bir kişi tarafından Meryem Ana adına yaptırılmış olduğunu öğreniyoruz. Kiliseyi geçip merdivenleri inmeye devam edildiğinde ise, ziyaretçiler obruk tabanında bulunan bir de mağara ile karşılaşıyorlar.

Cehennem Obruğu ise, Cennet Obruğu yanında yer alıyor ve yaklaşık 130 metrelik bir derinliğe sahip olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Silifke’de gezilecek yerler arasında en üst sıralarda bulunan bu doğa harikası yerleri ziyaret rotanız içerisine almanızı öneriyoruz.

Silifke Kalesi: Silifke tarihi yerler listesinin önemli bir durağı olarak karşımıza çıkan ve ilçe ile aynı ismi taşıyan Silifke Kalesi, yaklaşık 185 metrelik bir yükseklikte yer alıyor.

Sahip olduğu mimari yapı itibariyle Helenistik ya da Erken Roma dönemi içerisinde inşa edildiği düşünülen kale, Evliya Çelebi Seyahatnamesi içerisinde de kendisine yer buluyor. Çelebi, bu eserinde kalenin 23 burca sahip olduğunu ve de içerisinde 60 kadar ev ile bir de cami olduğunu belirtiyor.

Bununla birlikte kaleden günümüze 10 tane burç ulaşabiliyor. Silifke Kalesi ziyaretiniz esnasında bu değerli tarihi yapıyı görebilir, bununla birlikte panoramik bir Silifke manzarasını da bu tepeden izleyebilirsiniz.

Jüpiter Tapınağı: İlçe merkezine yakın konumu ile dikkatleri üzerine çeken Jüpiter Tapınağı, milattan sonra 2. yüzyıla dek uzanan tarihi ile biliniyor. Bununla birlikte tapınağın 5. yüzyıl içerisinde de kiliseye dönüştürüldüğü düşünülüyor.

Bu tapınağın tarihçi Zosimos tarafından çekirgelerden kurtulmak isteyen yöre halkının, Güneş ve Sanat Tanrısı olarak bilinen Apollon’a bir şükran göstergesi olarak yapıldığı belirtiliyor. Fakat Jüpiter Tapınağı hakkındaki yaygın kanı ise bu tapınağın Zeus için yaptırılmış olduğu olarak karşımıza çıkıyor.

Silifke gezilecek yerler listesi arasında yer alan bu mekanı, ziyaret listeniz içerisine eklemenizi öneriyoruz.

Olba Antik Kenti: Olba Antik Kenti, Silifke gezilecek yerler listesi içerisinde sahip olduğu tarihi değer ile öne çıkıyor. Olba Krallığı içerisindeki önemli bir ticaret merkezi olarak karşımıza çıkan bu antik kent içerisinde günümüze dek ulaşabilen su kemeri, nekropol, tiyatro ve çeşme binaları ile evler bulunuyor.

Olba antik kenti içerisinde yer alan çeşme binasının, 193 ile 211 seneleri arasında Septimus Severus dönemi içerisinde yapılan önemli bir yapı olduğu biliniyor. Kentteki su kemeri kalıntısının da yine bu dönem içerisinde inşa edildiği düşünülüyor.

Mersin Silifke gezilecek yerler listesinin bu önemli mekanını ziyaret ederek, yüzlerce yıllık bir tarihe direnerek günümüze ulaşan bu yapıları görebilirsiniz.

Silifke Müzesi: Silifke müzeleri yönünden de zengin bir seçenek listesine sahip olarak karşımıza çıkıyor. Silifke Müzesi de Silifke’de gezilecek yerler arasında bu bağlamda ziyaretçilere görmelerini önerdiğimiz bir mekan oluyor.

Bahçe içerisinde iki katlı bir yapı olan Silifke Müzesi, sahip olduğu arkeolojik ve etnografik kalıntılar ile özellikle tarihsever turistler tarafından ilgi ile ziyaret ediliyor.

Silifke müzeleri listesinin bu önemli mekanını ziyaret ettiğinizde Neolitik Dönem’den başlayan ve günümüze dek uzanan bir çizgide Grek, Roma, Bizans, Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti dönemlerine dair eserleri görme şansı elde edebilirsiniz.

Uzuncaburç Kalıntıları: Mersin Silifke’de gezilecek yerler listesinin bu önemli tarihi mekanı, şehirdeki en iyi korunmuş kalıntılara da ev sahipliği yapıyor. Bölgede hüküm süren Olba Krallığı’na ait bir ibadet yeri olarak karşımıza çıkan bu kalıntıların bulunduğu Uzuncaburç, milattan sonra 72 senesine gelindiğinde ise Olba Krallığı’ndan ayrılıyor.

Diocaesarea ismi ile özerk bir siteye dönüşen bu yerden günümüze Zeus Tapınağı, anıt mezar ve burçlar ulaşıyor. İlerleyen tarih çizelgesinde Roma dönemi içerisine girildiğinde ise tiyatro, çeşme, Şans Tapınağı ve de Zafer Kapısı gibi yapılar da Uzuncaburç kalıntıları arasında gözümüze çarpan yapılar oluyor.

Silifke tarihi yerler listesi içerisinde, günümüze dek ulaşabilen tüm bu yapıları ile göze çarpan Uzuncaburç Kalıntıları, ziyaret rotanız içerisinde yer almayı hak ediyor.

Astım Mağarası: Silifke doğal güzellikler arasında yer alan Astım Mağarası, Silifke’nin bir ilçesi olan Narlıkuyu’da bulunuyor. Astım hastalarına şifa verdiği düşünülen bu mağara 15 metrelik derinliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bununla birlikte Silifke doğal güzellikler listesi arasında çeşitli koy ve plajlar da bulunuyor.

Taşucu İncekum Plajı, Akçakıl Koyu, Boğsak Plajı gibi mekanlar, Silifke’nin özellikle yaz sezonu içerisinde de yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilmesine olanak sağlıyor.

Cambazlı Kilisesi: Silifke’de gezilecek yerler listesinde bulunan Cambazlı Kilisesi, kendi ile aynı ismi taşıyan Cambazlı köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Eski ismi bilinmediği için bağlı bulunduğu köyden ismini alan bu kilisenin olduğu bölgede Roma, Bizans ve de geç Helenistik Dönem izlerine rastlanıyor.

Üç koridordan oluşan Cambazlı Kilisesi görkemli yapısı ile özellikle tarihsever turistlerin beğenisini kazanıyor. Günümüze dek oldukça iyi bir şekilde ulaşan bu kilisenin avlusunda ise bir de sarnıç bulunuyor. Milattan sonra 5.

yüzyılda Bizanslılar tarafından yaptırıldığı düşünülen Cambazlı Kilisesi, asırlara meydan okuyan yapısı ile Silifke tarihi yerler rotanız içerisine eklemenizi önediğimiz bir diğer önemli mekan olarak karşımıza çıkıyor.

Silifke’de bulunan bu değerli tarihi ve doğal mekanları gezmek için yöreyi de içine alan kültür turları ve organizasyonlarını tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte eğer Silifke gezilecek yerler listenizi kendiniz oluşturup herhangi bir organizasyona bağlı kalmadan özgürce keşfe çıkmak istiyorsanız da sizler için hazırladığımız bu rehberden faydalanabilirsiniz.

Yolunuz Silifke’ye düştü ise, ziyaret etmenizi önerdiğimiz bu pek çok mekanın yanı sıra, Mersin’in de önemli tarihi ve doğal güzellikleri listesine sahip olduğunu sizlere hatırlatmak istiyoruz. Ziyaretiniz esnasında gezmenizi önerdiğimiz birçok lokasyonu barındıran Mersin gezilecek yerler listesine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bununla birlikte Mersin’e kadar gelip buranın meşhur yiyeceği tantuniyi de tatmadan dönmemenizi öneriyoruz. Mersin Silifke seyahatiniz sırasında karşınıza çıkabilecek konaklama seçeneklerini görüntülemek için ise sitemizde yer alan Silifke otelleri sayfasına bir göz atmanızı öneriyoruz.

Silifke Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Silifke için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Silifke için gezilecek ücretsiz yerler : Silifke Müzesi, Taşucu Arslan Eyce Amphora Müzesi, Üçgüzeller Mozaik Müzesi, Silifke konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Silifke için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Silifke için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Silifke Müzesi, Üçgüzeller Mozaik Müzesi, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Silifke konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Silifke için gezilecek yerler nelerdir?
Silifke için gezilecek yerler : Silifke Müzesi, Taşucu Arslan Eyce Amphora Müzesi, Üçgüzeller Mozaik Müzesi, Silifke konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.