Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Saroz Gezilecek Yerler

Saroz civarında görülmesi gereken 2 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kömür Limanı
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Çanakkale
Saros Körfezi
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Çanakkale

2 mekandan 2 tanesi gösteriliyor

Saroz Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Ege Denizi’nin en temiz bölgeleri arasında yer alan Saroz, tertemiz kumsallara sahip olan bir doğa harikası olarak biliniyor. Saroz’da bulunan tarihî ve doğal güzellikleri gezerek hem yeni anılar biriktirebilir hem de birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Konum için Saroz otelleri size uygun olacaktır.

Saroz’a bir gezi planlamayı düşünüyorsanız önerilerimizi inceleyerek Saroz gezilecek yerler listenizi oluşturabilirsiniz.

Saroz Tarihi Mekânlar

Saroz tarihî mekanlar bakımından oldukça zengindir. Bölgedeki tatiliniz boyunca burada bulunan yerlerde tarihî mekânlara gidebilir ve eski yapıları ziyaret edebilirsiniz. Saroz Körfezi, Gelibolu, Eceabat, Keşan ve Enez ilçelerini çevrelediği için buralarda bulunan tarihî mekânları ziyaret ederek şehrin kültürünü ve geçmişini yakından inceleyebilirsiniz.

  • Çimpe Kalesi: Tarihî açıdan büyük bir önem taşıyan Çimpe Kalesi, Bizanslıların Osmanlı Devleti’ne hediyesi olduğu biliniyor. Günümüze kadar ulaşan yapı tarihî açıdan önemli bir yer. İnanılmaz bir manzaraya sahip olan kale, Gelibolu’ya 10 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. İlgi çekici yapısıyla ziyaretçilerin görmesi gerekenler arasında yer alıyor. 
  • Saruca Paşa Hamamı:  Saroz turistik yerler olarak bilinen bir diğer yapı ise Saruca Paşa Hamamı. Üç bölümden oluşan Saruca Paşa Hamamı, bölgede bulunan en büyük hamam olma özelliği taşıyor. Hamam içerisinde bulunan mermer çizme bu hamamın bir asker tarafından yaptırıldığını gösteriyor. Adını yaptıran kişiden alan hamam Çanakkale’nin tarihî açısından büyük öneme sahip. Günümüze kadar ulaşan hamam tarihî dokusuyla gezi listenizde yer alması gereken yerlerden biri.
  • Gelibolu Mevlevihanesi: 1621 yılında inşa edilen yapı dini açıdan büyük bir önem taşıyor. Dönemin bölgede bulunan en gelişmiş eğitim merkezleri arasında yer alan bu yapıda; derviş hücreleri, ocaklı köşkü, kadınlar mahfili ve daha birçok alan bulunuyor. Mevlevihane zaman içerisinde hastane ve depo olarak kullanılmış daha sonraları yapılan çalışmalar ile eski ihtişamına kavuştuğu biliniyor. Yaklaşık olarak 400 yıllık geçmişe sahip olan mevlevihane içerisinde her ay düzenli olarak sema gösterileri yapılıyor.

Saroz Doğal Güzellikleri

Saroz doğal güzellikleri ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Sizlerde Saroz Körfezi gezilecek yerler listeniz için doğa ile iç içe yerler arıyorsanız yazımızda mekân önerilerine göz atabilirsiniz.

  • Gökçetepe Tabiat Parkı: Mavi ve yeşilin muhteşem buluşmasını gözler önüne seren bu alana ulaşım ise oldukça kolay. Tabiat parkının içinde bungalov evlerde kalabilir, kamp yapabilir veya karavan ile tatilinizi sürdürebilirsiniz. İçerisinde birçok etkinlik bulunduran bu alanda yaz okulu imkânı da mevcut. Doğa ile iç içe olabileceğiniz parkta sevdikleriniz ile beraber keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Ayrıca park içerisinde market, restoran, lavabo, elektrik ve duş imkânları sağlanıyor. Böylece hem konforlu hem de doğanın içerisinde şehirden uzak bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.  
  • İtalyan Koyu: Saroz Körfezi’ne bağlı olan bu koy suyunu kendi temizlemesiyle biliniyor. Kamp yapmak için uygun alana sahip olan bu koy, kampçıların ve fotoğrafçıların uğrak mekânları arasında yer alıyor. Fakat bölgede herhangi bir büfe benzeri bir yer bulunmadığından gitmeden önce yeme içme ihtiyaçlarınızı yakın yerlerden temin edebilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak bölgede bulunan ücretli kamp alanlarını tercih edebilirsiniz. 
  • Erikli Plajı: Erikli Saroz Körfezi gezilecek yerler listenizde yer alabilecek bir diğer nokta ise Erikli Plajı oluyor. Şehirden uzaklaşıp denize girmek için sıklıkla tercih edilen bu bölge, temiz ve dalgasız yapısıyla dikkat çekiyor. Mavi bayrak sahibi olan plaj, Saroz Körfezi’nin en çok bilinen ve güzel olan plajları arasında yer alıyor. Bu plaj kamp yapmak için gayet uygun bir alan. Konaklamak için villa düşünüyorsanız Saroz Aile Dostu Villaları size uygun olacaktır. 

Saroz Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Saroz için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Saroz için gezilecek ücretsiz yerler : Saros Körfezi, Kömür Limanı, Saroz konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Saroz için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Saroz için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Saros Körfezi, Saroz konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Saroz için gezilecek yerler nelerdir?
Saroz için gezilecek yerler : Saros Körfezi, Kömür Limanı, Saroz konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.