Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Samsun Gezilecek Yerler

Samsun civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.
Filtrelerinizi silebilir veya diğer seçenekleri deneyebilirsiniz.
Filtreleri Sıfırla
Kültür Merkezi

Samsun Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Yeşilırmak ve Kızılırmak ile beraber milyonlarca ırmak ve çay, Samsun yöresinde yer alıyor. Zengin ormanlık alanları ve bitki örtüsü ile doğa severlerin ilgi odağı olmayı başarmış olan şehir, mavi bayraklı plajların yer aldığı birden fazla sahil kesimine sahip.

Bunun yanı sıra Samsun tarihî yerleri ve doğal güzellikleri ile olsun, yayla turizmi açısından olsun oldukça zengin bir potansiyele sahip. Bu bakımdan Samsun doğal güzellikleri ve daha pek çok kültürel değeri bünyesinde barındıran tarihî bir şehir konumunda.

Deniz yolu, kara yolu ve hava yolu ile çevre şehirleri ve yurtdışını birbirlerine bağlamış olan bir geçiş güzergâhı konumunda yer alan Samsun, günümüzde hem sanayisi ve doğası hem de kültürel zenginliği ile önemli bir ticaret, kültür ve turizm merkezi hâline gelmiş durumda.

Samsun tarihî turistik yerleri bu bakımdan pek çok kişinin de ilgi odağında yer alıyor. Bu yerlerin arasında Samsun Cumhuriyet Meydanı ve Samsun Atatürk Parkı herkes tarafından büyük bir ilgi görülüyor. İlk adım ilçesinde yer alan Samsun Atatürk Parkı ayrıca şehrin en eski ve en ünlü parkları arasında.

Konaklama için Samsun otelleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Samsun İlinin Tarihçesi

Samsun’un tarihçesine ise kısaca değinmek gerekirse;.

Mert Irmağı’nın kıyı şeridinde yer alan Dündartepe Höyüğü’nden kalan kalıntılara göre, Samsun tarihinin günümüzden ortalama 7000 yıl kadar geriye gittiği anlaşılıyor. Bununla birlikte Tekkeköy mağara ve kale yerleşimleri sonucu ile Bafra’da Kızılırmak Nehri kıyısında yer almış olan İkiztepe Höyüğü’nden elde edilmiş kalıntılara göre ise; tarihin oldukça geçmişe dayandığı bilgisi mevcut.

Bugünkü adı ile bilinen Kara Samsun mevkiinde konumlandırılmış olan ve Osmanlı Devleti’nin ilk dönemlerine değin varlığını koruyan Amisos Kenti’nin tarihî serüveni ise ortalama 2600 yıl öncesinden başlıyor. Bugünkü şekli ile Samsun adının ortaya çıkışı itibarıyla bazı görüşlerin de ileri sürüldüğünü belirtmek gerekiyor.

Bunlardan ilki, “Amisos” kelimesinden türetilmiş olan ve bu isme Yunan denizciler tarafından Karadeniz kıyılarına gelmiş olan kişilerce hayat verildiği. İkincisi ise Samsun adının 12 ve 13 yüzyıllarda yaşadığı düşünülen Türk hâkimiyeti döneminden ileri geldiği, üstelik Anadolu kökenli olmasının da kuvvetle muhtemel olması söylenenler arasında.

Buna ek olarak, Batılı kaynaklarda yer alan bilgiye göre bu bölgeye “Sampson” adını verildiği ve bu şekliyle de kullanıldığı görüşü hâkim. Kabul gören son görüş ise; “ Samsun” ve “Sampson” isimlerinin temelde “Amisos” adından ileri geldiği.

Samsun’un Konumu

Samsun, bildiğiniz üzere Türkiye'nin büyükşehir statüsünde yer alan 30 ilden birini oluşturuyor. Kuzeyinde Karadeniz’in yer almış olduğu Samsun’un komşuları; doğu bölgesinde Ordu, batı bölgesinde Sinop, güneyde kalan kısmı Amasya ve Tokat , güney batı kısmında ise Çorum illeri yer alıyor.

Samsun’da Gezilecek Yerler

Samsun tatiliniz boyunca şehirde yer alan tarihî yapıları, doğal güzellikleri ve alışveriş merkezlerini gezerek keyifli zaman geçirebilirsiniz. Farklı zevklere hitap eden mekânlara çeşitli ulaşım araçlarını kullanarak gidebilirsiniz. Samsun’da gezilecek yerler şu şekilde;.

  • Bulvar Avm : Samsun İlkadım ilçe sınırları içerisinde yer alan Bulvar Samsun Avm; 2012 yılının Temmuz ayı itibarıyla hizmette açılmış olan eğlenceli bir atmosfere sahip. Ortalama 17 bin 400 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmiş olan alışveriş merkezi, bünyesinde yaklaşık 45 mağaza, restoran ve kafeler, eğlence ve oyun alanları gibi yerler bulunuyor. Burasının yalnızca Samsun için değil aynı zamanda tüm Karadeniz’in de alışveriş nabzının atıldığı yer olarak biliniyor. Bu nedenle buraya sevdikleriniz ile beraber gelip gerek alışveriş gerekse eğlencenin keyfini doyasıya yaşayabilme şansı elde edebilirsiniz.
  • Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı Müzesi: Samsun gezilecek yerler listesinde büyük bir öneme sahip olan Bandırma Vapuru yer alıyor. 19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk’ün Samsun’a ayak basışında ve Büyük Kurtuluş Savaşı’nın başlamasında çok önemli bir role sahip olan Bandırma Vapuru, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne giden bu yolda görev yapıyor. Bandırma vapuru, Samsun il merkezine yaklaşık 10 kilometrelik mesafede yer alıyor. Bandırma Vapuru Müzesi, Canik ilçesinde konumlanmış olan Doğu Park’ın Milli Mücadele Parkı kısmında yer alıyor. Özel aracınız ile de rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir lokasyonda yer alan vapura navigasyon yardımı alarak ta rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Samsun hafif raylı sistemlerinden olan metro ile de Belediye Evleri tramvay durağında inerek kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.
  • Dündartepe Höyüğü: Samsun gezilecek yerler listesi içerisinde yer alan Dündartepe Höyüğü, kentin tarihini yakından tanıma fırsatı sunuyor.  Öksürük Tepe olarak da bilinen bu mekân, tarih ve arkeoloji çalışmalarıyla ilgilenenlerin ilgisini çekiyor. Bu civarda yapılmış olan arkeolojik kazılarda; heykelcikler, kemik ağışıklar, maden buluntuları, silahlar gibi buluntulara rastlanılmış. Samsun tarihî mekânlar arasında önemli bir yere sahip bu höyük, geçmişe ışık tutuyor. 
  • Mater Dolorosa Katolik Kilisesi : Samsun turistik yerleri çerçevesinde değerlendirebileceğiniz bir başka durak ise Mater Dolorosa Katolik Kilisesi. Bu kilise özellikle Samsun'un Katolik halkı için hizmette bulunmuş olan ve Roma Katolik Kilisesi'ne bağlı olan bir ibadet evi konumunda. Günümüzde ise 1. dereceden sit alanı olarak tescillenen ve koruma altına alınan ibadet merkezlerinden. Kiliselerin yanı sıra gezip görebileceğiniz birbirinden farklı Samsun müzeleri de gezi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Samsun İlinin Doğal Güzellikleri

Samsun ilinde sevdikleriniz ile beraber gezebileceğiniz pek çok tarihî mekan yer alırken, aynı zamanda turistik ve doğal güzelliklerini keşfedebileceğiniz alanlar da yer alıyor. İşte tüm açık hava aktivitelerinizi değerlendirebileceğiniz o duraklardan bazıları şu şekilde;.

  • Kabaceviz Şelalesi: Samsun’da gezilecek doğal yerler arasında yer alan Kabaceviz Şelalesi, tabiat harikalarından biri. Kabaceviz Şelalesi, şehir merkezine yaklaşık 32 kilometrelik mesafede bulunuyor. Çarşamba’nın en önemli doğal zenginlikleri arasında kabul edilen Kabaceviz Şelalesi Tekkeköy’e ise yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta. Burada bir de şelale isminin verilmiş olduğu Kabaceviz Köyü de yer alıyor. Yeşilliklerin arasında kalmış olan bu güzel köye ise ulaşım oldukça kolay. Köyden yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta yer alan şelaleler bölgesi, doğal güzelliğiyle yılın her günü gezginleri buraya çekmeyi başarıyor. Şelalelerin suyunun yüksekten düştüğü yer ise 15, 35 ve 65 metre gibi bir yüksekliğe denk geliyor. Ormanlarla ve yeşillikle kaplı olan şelale, günübirlik turlarınız içinde sizlere oldukça ideal bir rota oluşturuyor. Dağ bisikleti, piknik turları ve trekking gibi etkinliklerin yapıldığı alanda şelalelerin Abdal Deresi’ne ulaşmasının akabinde ise bir rafting parkurunun başlıyor.
  • Geyikkoşan Sahili: Karadeniz‘in en güzel sahilleri arasında değerlendirilen Geyikkoşan Sahili, Samsun‘un tertemiz denizini gözler önüne seriyor. Sahil aynı zamanda bir mesire yeri olarak da kullanılıyor. Geyikkoşan Sahili, Alaçam ilçesinde yer alırken, şehir merkezine olan uzaklığı ise yaklaşık 78 kilometrelik bir uzaklıkta konumlanıyor. Samsun geziniz sırasında, Karadeniz’in eşsiz sularında serinleyebileceğiniz bu bölge, geniş bir de plaja ve kumsala sahip. Aynı zamanda sahil kıyısı boyunca da konaklama yapabileceğiniz otelleri de içerisinde barındırıyor. Samsun Aktiviteleri ve Yapılacak Şeyler sayfasını inceleyerek yeni aktiviteler bulabilirsiniz.